alexa PSR MTX | Matrix Resurrections | Hamilton | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Hamilton PSR MTX Digital Quartz

Amerikan dijital devriminin horolojiye yansıması, Hollywood efsanesi Matrix’in dördüncü filmi Resurrections’a özel üretilen PSR MTX modeliyle kutlanıyor.

hamilton-psr-mtx-1.jpg hamilton-psr-mtx-2.jpg

1970 yılında “zaman ekranı” tanımıyla hayatımıza Pulsar kuvars saati, horolojinin gizli kahramanlarından biridir. Neden diyecek olursanız; Pulsar, dünyanın ilk kuvars kristali ile zaman tutma düzeneğini kontrol eden entegre devreye sahip, “dijital” kol saatidir. Her ne kadar kuvars devrimi, kuvars analog saatin mucidi Seiko Astron ile anılsa da, Hamilton’un Pulsar modeli alanında öncülük etmiş ve yeni bir çağın başlamasını sağlamıştır.

Hamilton’un Pulsar modeli, LED (light emitting diode=ışık yayan diyot) teknolojisinin saatlere uyarlanmasına da öncülük etmiştir. O yıllar için fazlasıyla iddialı bir tasarıma sahip olan Pulsar modeli, fütüristik çizgileriyle Stanley Kubrick’in de ilgisini çekmiş ve bir başyapıt olarak anılan 2001: A Space Odyssey filminde Hamilton tarafından özel olarak tasarlanan saatlerin kullanılmasını da sağlamıştır. Ne yazık ki 1977 yılında Hamilton hem Pulsar modelinin üretimini bitirmiş hem de Pulsar adını satmıştır. Bildiğiniz üzere şu an Pulsar markası, Seiko çatısı altında saat üretimine devam etmekte.

hamilton-psr-mtx-4.jpg

Konumuza hemen hızlı bir dönüş yapalım ve bu Amerikan (sonradan İsviçre) efsanesinin hayatını incelemeye devam edelim. Hamilton, Pulsar modelini 2020 yılında yeniden üretmeye karar vererek Retro fanatiklerini fazlasıyla mutlu etmeyi başardı. Orijinal versiyona göre elbette daha teknolojik özelliklerle donatılan model, her zaman açık OLED (organik LED) ekran, çift taraftan katlanır klipsli bilezik gibi hem teknoloji hem de saatçilik açısından birçok yeniliğe ev sahipliği yapan model, karakteristik tasarımıyla da saat meraklılarından yüksek notlar aldı.

hamilton-psr-mtx-6.jpg

Bugün, Hamilton PSR modeli, Hollywood’un efsanevi film serisi Matrix’in dördüncü bölümü Resurrections’a özel üretilen versiyon ile tekrar karşımızda. MTX (Matrix) kod adlı yeni saat, tamamen siyah PVD kaplanmış çelik kasa ve bilezikle geliyor. Bir önceki modelde yer alan kırmızı tonlu OLED ekran yerini, Matrix filminde de sıklıkla kullanılan yeşil tonuna bırakmış. 1999 adetle (ilk Matrix filminin vizyona girdiği tarih) sınırlı sayıda üretilecek saatin liste fiyatı ise an itibariyle vergiler dahil 12.090₺ olarak belirlenmiş.

hamilton-psr-mtx-5.jpg

Saat, 40,8mm x 34,7mm ölçülerinde kasaya sahip. Kasa, kısa yapısı sayesinde çok ince bileklerde bile son derece konforlu bir yapı sergileyebiliyor. Ön tarafta safir kristal camla, arka tarafta ise modele özel tasarlanmış kapakla donatılan modelin su geçirmezlik değeri 100 metre. Hamilton PSR MTX’in boynuz genişliği 24mm, yani bu özel saati 24mm genişliğinde dilediğiniz bir kayış ile de kullanabilirsiniz ancak siyah renkli PVD kaplı çelik bileziğin de, hem konfor hem de görüntü açısından, çıtayı oldukça yukarıya taşıdığını belirtmemiz gerekiyor. 

hamilton-psr-mtx-3.jpg

Hamilton PSR serisi ve onun limitli versiyonu MTX modeli, retro-fütüristik akımın en başarılı üyelerinden özel bir parçayı koleksiyonuna katmak isteyenler için geliyor.
Benzer İncelemeler