alexa H24211941 | Hamilton | Ventura | Classic | Denim | Large
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Hamilton Ventura Classic Denim Large

hamilton-logo.jpg

Saat dünyasının Amerikan menşeli markalarından Hamilton, bu sene ikonik modeli Ventura’nın 60. Yılını kutladı. Baselworld 2017 fuarı kapsamında saatseverlerle buluşan yeni koleksiyondan seçtiğimiz Denim versiyonu sizlerle…

hamilton-ventura-quartz-1-.jpg 

Ventura, hem Hamilton özelinde hem de saat dünyasının geneli için oldukça önemli bir model… İlk defa 1957 senesinde tanıtılan Ventura, dünyanın gücünü bir pilden alan ilk elektrikli kol saati olma özelliğini taşıyor. Füturistik tasarımı ve Elvis Presley’in bileğinde görüntülendiği fotoğraflarıyla saatseverlerin hafızalarına kazınan ikonik model, bu sene 60. Yaşını kutladı. Bu özel okazyon için üç farklı versiyon tasarlayan Hamilton, sizler için seçtiğimiz Denim (Jean) modeli ile inceleme köşemizin konuğu oldu.

Hamilton-Ventura-Elvis-Presley-2.jpg Hamilton-Ventura-Elvis-Presley.jpg

Hamilton Ventura Classic Denim Large, koleksiyonda yer alan diğer versiyonlarda olduğu gibi orijinal modele büyük ölçüde sadık kalınarak hazırlanmış bir tasarıma sahip. Karakteristik Ventura kasa formunda sunulan modelin kasa ebatları ile birbirinden ayrılan iki farklı versiyonu bulunuyor. Bizim inceleme için seçtiğimiz versiyon, 32.3mm x 50.3mm boyutunda hazırlanmış kasada geliyor. Aynı modelin bir de 24mm x 36.5mm boyutunda small (küçük) versiyonu bulunuyor. Açıkçası Ventura gibi kendine has bir tasarım için kadın/erkek şeklinde bir ayrım yapmak pek mümkün değil zira 1957’de erkek saati olarak tasarlanan orijinal model, günümüz standartlarında oldukça ufak kalıyor. Aynı şekilde Large (büyük) olarak geçen incelemeye konu model de yine günümüzde kadınlar için gayet normal kabul edilebilecek bir boyutta sunuluyor.

hamilton-ventura-quartz-2-.jpg

Modelin kasası paslanmaz çelikten üretilmiş. 1957 senesinde tanıtılan modelin neredeyse birebir bir uyarlaması olan kasanın tamamı parlak yüzey formuyla hazırlanmış. Sadece arka kapak kısmında mat bir kısmın yer aldığı kasanın ön yüzünde mineral cam yer alıyor. Açıkçası Swiss Made ibaresi taşıyan bir markanın hala mineral cam kullanıyor olması bana pek doğru gelmiyor. Kaldı ki güncel Ventura koleksiyonunda safir kristal camlı modeller de yer alıyor. Maliyete olan etkisi hakkında bir fikrim yok ancak bence hem marka hem de model prestiji açısından safir kristal camın tüm modellerde standart olması bence daha yerinde bir seçim olur.

hamilton-ventura-quartz-4-.jpg hamilton-ventura-quartz-5-.jpg

Modelin en ayırt edici özelliği, isminde de kendine yer bulan Denim (Jean) malzemesi. Bu malzemeye hem kadranda hem de kayışta yer veren Hamilton oldukça farklı ve bir o kadar da başarılı bir tarz yakalamış. 1950li yılların sonlarına doğru tanıtılan bir model için Jean kumaşından esinlenen bir tasarım yapmak bence fevkalade yaratıcı bir fikir olmuş. İster Hamilton Ventura ve Jean kumaşının popülaritesinde kronolojik uyumdan bahsedin, isterseniz her iki kavramın da birer Amerikan Klasiği olduğunu düşünün, sonuçta kesinlikle başarılı bir tarz yakalamış.

hamilton-ventura-quartz-10-.jpg

Hamilton Ventura Classic Denim Large modelinin kadranında Jean desenine sahip 3 boyutlu baskı tekniği uygulanmış. Gerçekten Jean kumaşı kullanılarak hazırlanmış bir kadranın daha iyi olacağını düşünen okurlarımız mutlaka vardır ancak işin uygulanabilirlik ve maliyet kısmı düşünüldüğünde üç boyutlu baskı da hiç fena olmamış. Modelin ilk elektrikli kol saati olma özelliğine gönderme yapan “direnç” sembolü ile dinamik bir görüntü sunan kadrana klasik Ventura tarzı kollar eşlik ediyor. Saat markörlerinin pek de belirgin tasarlanmadığı kadran okunabilirlik konusunda biraz zayıf kalıyor ancak bu derece stilize bir modelden de bir military watch okunabilirliği beklememek lazım.

hamilton-ventura-quartz-3-.jpg

Modelin diğer Jean konseptinden nasibini alan bölümü de kayışı. Gerçek Jean kumaşından tasarlanan kayış kadran ile birlikte gayet uyumlu bir görüntü sunuyor. Astar ve deliklerin bulunduğu kısım gibi yıpranmaya açık bölgelerinde lacivert deri desteği yer alan kayışın ucunda ise parlak paslanmaz çelikten üretilmiş Hamilton imzalı toka yer alıyor.

hamilton-ventura-quartz-7-.jpg hamilton-ventura-quartz-6-.jpg

Yazımın başında da belirttiğim gibi Ventura, hem saat dünyası için hem de Hamilton için çok önemli bir model. Özellikle üretildiği dönem itibarıyla oldukça yenilikçi bir çizgi sunan modelin aradan geçen onca yıla rağmen aslına sadık kalarak hala üretiliyor olması bence avantajlı bir durum zira ikonik bir tasarımı Swatch Group teknolojisi ve kalitesiyle alabilmek gibi bir şans söz konusu. Eğer koleksiyonunuza sıra dışı bir model eklemek veya günümüzde sektörü kasıp kavuran Re-Issue ve Heritage kavramlarından çok önce bile aslına sadık kalarak üretilmeye devam eden kült bir saate sahip olmak istiyorsanız Hamilton Ventura kesinlikle mükemmel bir seçim olur. 

hamilton-ventura-quartz-9-.jpg

Benzer İncelemeler