alexa Elvis80 | Ventura | Hamilton | Elvis Presley | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Hamilton Ventura Elvis80

hamilton-logo.jpg

Söz konusu özel ve limitli üretim saatler olduğunda vazgeçilmez temalardan biri de ünlü kişilerdir. Kimi zaman marka elçisi gibi sürekli ortaklıklarla, kimi zaman ise spontan seçimlerle tasarlanan bu saatlere pek çok önemli markada rastlamak mümkün.

Hamilton – Elvis Presley bağlantısı için de benzer bir durum söz konusu gibi görünmekle birlikte aslında bu durumun “ organik “ bir farkı var. Hamilton ünlü müzisyen ve oyuncu Elvis Presley için bir saat tasarlamıyor. Aksine, Elvis Presley 1961 yapımı ünlü filmi Blue Hawai’nin çekimleri sırasında Hamilton’un deneysel tasarımlı modeli Ventura ile kamera karşısına geçiyor.

Elvis-Presley-Hamilton-Ventura.jpg

Dönemin lider Amerikan menşeili saat markalarından Hamilton bile bu tesadüfi durumun şu an bulunduğu noktaya geleceğini eminim ki düşünmemişti ancak Elvis Presley gibi ikonik bir figür tarafından kullanılan bu özel saate duyarsız kalmaması, markaya saat dünyasının kült tasarımlarından birine sahip olma şansını tanımış oluyor.

“Kral”ın 80. doğum yıldönümünü özel bir model ile taçlandıran Hamilton, eşsiz tasarımı Ventura ile zamana meydan okumaya devam ediyor.

Hamilton’un güncel Ventura ürün grubunda yer alan modellerin tasarımı, yarım asrı aşkın zaman önce Elvis’in kolunda boy gösteren orijinal saatten farklı duruyor olmasına rağmen özünde hala modelin DNA’sını taşıyor. Özellikle üretildiği dönem için oldukça özgün bir tasarıma sahip olan Ventura, bugün hala bu özelliğini korumaya devam ediyor. Asimetrik üçgen formunda tasarlanan kasa, modelin sembolü haline gelmiş durumda.

HAM-LTON_VENTURA_ELV-S80_AUTO_H24585331-1-.jpg

Ventura Elvis80 modelinin, 1961 yılından hatırladığımız orijinal model ile bariz farkları var. Öncelikle Elvis80 oldukça geniş bir kasa ebatına sahip.Diğer göze çarpan farklar ise ürün gamına eklenen PVD kaplama opsiyonu ve kadranda yer alan turuncu detaylar olarak karşımıza çıkıyor. Hem quartz hem de mekanik kalibre opsiyonlarını sunan koleksiyonun incelememize konu modeli PVD kaplama kasaya ve otomatik kalibreye sahip olan versiyon.

 HAM-LTON_VENTURA_ELV-S80_AUTO_H24585331-7-.jpg

Ventura’nın en belirgin özelliklerinden biri şüphesiz yan duran kalkan formunu hatırlatan kasa tasarımı. En geniş kısmında 44.6mm ebada sahip kasa, paslanmaz çelik üzerine siyah PVD kaplamaya sahip. Hem ön hem de arka tarafta safir camlar bulunan kasanın arka kısmından kalibreyi izlemek mümkün.

HAM-LTON_VENTURA_ELV-S80_AUTO_H24585331-5-.jpg

Elvis80’in karakteristik ayar tepesine de kasada olduğu gibi siyah PVD kaplama uygulanmış. Saatin suya dayanıklılık derecesi ise WR50M olarak belirlenmiş.

Saatin kadran tasarımı retro çizgiler taşıyor. Stilize edilmiş saat markörleri 6, 9 ve 12 noktalarına yerleştirilmiş. Yine farklı çizgiler barındıran dakika markörleri ise kadranın etrafında bir iç bezel gibi tasarlanmış. Saat 12 ile 3 arasında kalan dakika markörlerinde turuncu renk tercih edilmiş. Saatin siyah ağırlıklı tasarımına hareket katan bu turuncu detayı oldukça başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

HAM-LTON_VENTURA_ELV-S80_AUTO_H24585331-2-.jpg

Saatin akrep ve yelkovanı kasanın formuyla uyumlu ve yine retro esintiler taşıyan üçgen şeklinde tasarlanmış. Merkeze yerleştirilen saniye kolu da dakika markörlerinde kullanılan turuncu renkte üretilmiş.

Saat 3 noktasında bulunan tarih diskinin kadranın bütünlüğünü biraz bozduğunu düşünüyorum. Özellikle bu derece siyah ağırlıklı bir tasarımda hiç olmazsa tarih diski siyah zemin üzerine beyaz font ile tasarlanabilirdi.

HAM-LTON_VENTURA_ELV-S80_AUTO_H24585331-3-.jpg

Saatin içinde otomatik kurgulu Hamilton Calibre Ref. H-10 mekanizma yer alıyor. Tam kurulumda sağladığı 80 saatlik güç rezerviyle dikkat çeken kalibrenin, özellikle saatin fiyatı düşünüldüğünde son derece önemli bir artı olduğunu eklemek istiyorum.

Saat gayet şık ve konforlu kauçuk kayış ile geliyor. Siyah kauçuk kayışın üzerinde Hamilton yazılarını görmek mümkün. Paslanmaz çelik üzerine siyah PVD kaplamalı toka da saat ile son derece uyumlu duruyor.

HAM-LTON_VENTURA_ELV-S80_AUTO_H24585331-6-.jpg HAM-LTON_VENTURA_ELV-S80_AUTO_H24585331-9-.jpg

Saatin koldaki duruşu çok başarılı. Siyah ağırlıklı tasarımı nedeniyle kasanın hatlarını ilk görüşte fark etmek bir nebze zor ancak yine de etrafınızdan meraklı bakışların bileğinize yöneldiğini göreceğiniz kesin.

Siyah saatleri sevdiğimden Hamilton Ventura Elvis80 PVD modelini çok beğendiğimi söyleyebilirim. Hikayesi olan ve markası tarafından özenle korunan, anlamlı bir saat Ventura. “ Kral “ın 80. yaş günü için ürün gamında yaptığı güncelleme ise bence fevkalade başarılı olmuş.

HAM-LTON_VENTURA_ELV-S80_AUTO_H24585331-10-.jpg

Daha önce de belirttiğim gibi Ventura Elvis80 farklı kalibre, kasa ve kayış seçenekleri ile geliyor. İncelediğimiz PVD versiyonun yanında bir de paslanmaz çelik model mevcut. Quartz kalibre ile sunulan paslanmaz çelik versiyonda kasa ile entegre tasarlanmış çelik bilezik ve farklı tiplerde deri kayış alternatifleri bulmak mümkün.

HAM-LTON_VENTURA_ELV-S80_AUTO_H24585331.jpg

İkonik tasarımı, eskimeyen yüzü, yenilen ürün gamı ve Elvis Presley ile olan bağlantısı nedeniyle her koleksiyonda bulunması gerektiğini düşündüğüm Ventura serisinin özel üretim Elvis80 modelini kesinlikle kolunuzda denemenizi öneririm. Özellikle sahip olduğu uygun fiyat etiketine rağmen barındırdığı 80 saat güç rezervli otomatik kalibresi ve siyah tasarımıyla Elvis80 PVD ürün gamı içerisinde benim favori modelim oluyor. 

Benzer İncelemeler