alexa Hamilton Ventura Tarihçesi | Ventura | Hamilton | Elvis Presley | Richard Arbib | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Hamilton Ventura Tarihçesi

Gelmiş geçmiş en başarılı asimetrik kasalı saatle tanışmaya hazır mısınız? Karşınızda Hamilton Ventura.

hamilton-ventura-tarihcesi-2.jpg

Hamilton Ventura denilince aklınıza yalnızca Elvis Presley geliyorsa saat dünyasına ait çok önemli bir hikâyenin detaylarını kaçırıyorsunuz demektir. Şimdi gelin, enerjisini pilden alan ilk kol saatinin hikayesini öğrenelim.

hamilton-ventura-elvis-presley-1.jpg

Hamilton Ventura, 1957 Ocağında oldukça sükseli bir şekilde saat dünyasında gözlerini açmıştı. 1950’lerin inanılmaz bir hızla büyüyen ve değerleri gelişen Birleşik Devletlerinde Amerikalı üretici Hamilton, zamanının dinamizmine yakışır bir model için endüstriyel tasarımcı Richard Arbib ile anlaştı. Arbib, bugün nostaljik olarak adlandırdığımız, el işçiliği ve o yıllar için göz kamaştırıcı teknolojilerin bir arada bulunduğu birçok ürüne şekil veren alanında lider bir tasarımcıydı.

hamilton-ventura-1957-3.jpg hamilton-ventura-1957-2.jpg

Hamilton Ventura İlk Model - 1957

Ventura asimetrik kasası, sıra dışı boynuz tasarımı, benzersiz kayış bağlantısı ve en önemlisi geliştirilmesi on yıl süren pilli mekanizmasıyla büyük ilgi toplamıştı. O yıllarda henüz patent işlemi tamamlanmamış Caliber 500, pille çalışan ilk saat mekanizmasıydı. Yanlış anlaşılma olmasın, Hamilton ilk Quartz saati üretmemişti ancak mekanizma çalışması için gereken enerjiyi pille tahrik edilen elektromıknatıslardan alıyordu. Salınımların düzenleme işi ise klasik mekanizmalarda olduğu gibi yine balans yayına yüklenmişti. Maalesef bu deneysel çalışma henüz seri üretime hazır değildi ve çok sayıda Ventura satıldıktan kısa bir süre sonra servise girmek zorunda kaldı. Bu durum Hamilton’un prestijini bir miktar zedelemişti.

hamilton-ventura-caliber-500.jpg

Caliber 500

Century Boats, General Motors ve hatta mücevher devi Harry Winston adına çalışan Richard Arbib’in çizgileriyle hayat bulan Hamilton Ventura ilk aşamada 18K sarı altın, daha sonra da 18K beyaz altın seçeneklerine kavuştu. Güney Amerika pazarı için ise ilerleyen yıllarda 18K pembe altın versiyonu hazırlanmıştı. Piyasaya sürüldüğünde 200$’lık liste fiyatına sahip olan saat ulaşılabilir saatler kategorisinde kesinlikle anılmıyordu, zaten Hamilton’un da böyle bir amacı yoktu.

hamilton-ventura-1957-1.jpg

Şimdi gelelim Hamilton Ventura’nın popüler kültüre entegrasyonuna. 1961 yılında, o zamanlar tüm dünyada fırtınalar koparan Elvis Presley’in Blue Hawaii filminin setinde bu saatle boy göstermesi modelin tanınırlığına muazzam bir katkı sağlamıştı.

hamilton-ventura-elvis-presley-2.jpg

1963 yılında ilk modelin üretimi bitti. 1980 yılında Hamilton Ventura’yı oldukça benzer bir tasarımla ancak bu sefer paslanmaz çelik üzerine altın kaplama ve Quartz mekanizma detaylarıyla yeniden piyasaya sürdü. 2011 yılında ise, Elvis Presley’in 75. Doğum günü anısına Blue Hawaii filminde kullanılan saatin yeniden üretimi ve güncellenmiş Ventura piyasaya sürüldü. Her ne kadar yeni Ventura kibar hatlarını sportif ve güçlü detaylara bırakmış olsa da, Arbib’in asimetrik kasa tasarımına dair detaylar halen güncelliğini korumaya devam ediyor.

hamilton-ventura-1962.jpg

Hamilton Ventura - 1962
Benzer İncelemeler