alexa OCEAHR42ZZ001 | Project Z12 | Harry Winston | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Harry Winston Project Z12 (Ref. OCEAHR42ZZ001)

Harry Winston’ın iddialı modeli Project Z12, Manhattan’ın efsanevi köprülerinden aldığı ilhamla, zamanı okumak isteyenleri hipnotize ediyor.

oceahr42zz001-harry-winston-project-z12-1.jpg

Şehirler simgeleriyle var olur, bu simgelerse –genellikle- insan eliyle yoğrulur. Bir düşünün; turist olarak İstanbul’a gelseniz, ilk nereleri görmek isterdiniz? Galata Kulesi’ni, Ayasofya’yı, Rumeli Hisarı’nı, Boğaziçi Köprüsü’nü ve daha birçok yeri...

oceahr42zz001-harry-winston-project-z12-2.jpg

New York-Manhattan’ın da en büyük simgelerinden biri köprüleri. 87 km2 alanlık Manhattan bölgesi, yaklaşık 21 köprüye ev sahipliği yapıyor. Bu köprüler arasında Manhattan, Brooklyn köprüleri gibi dünyaca ünlü olanların yanı sıra adını çok duymadığımız, kimi araç ya da yaya trafiğine kapalı köprüler de bulunuyor. Doğduğu şehrin güzelliklerinden ilham alan Harry Winston, Project Z12 ile Manhattan ruhunu yansıtıyor.

oceahr42zz001-harry-winston-project-z12-3.jpg

Harry Winston Project Z12 (Ref. OCEAHR42ZZ001), 42.2mm Zalium kasayla geliyor. Zalium nedir diye merak ediyorsanız, hemen açıklayalım: Havacılık endüstrisinin kazanımlarından olan Zalium,  markanın 2001 yılında koleksiyonlarında kullanmaya başladığı, tescilli, zirkonyum bazlı bir alaşım. Hafifliği ve aşırı dayanıklılığı da dâhil olmak üzere birçok kimyasal özelliği, Zalium’u hem yüksek performanslı tasarım ürünlerinde hem de mühendislikte kullanmak için eşsiz bir malzeme haline getiriyor. Saatin ön yüzünde her iki tarafı da yansıma önleyici kaplamalı safir kristal cam bulunuyor, böylece kadranda yer alan köprüyü ve zamanı gösterim şeklini izlemek daha da keyifli bir hal alıyor. Bu iddialı kasa, 100 metreye kadar su basıncına dayanıklılık gösteriyor.

oceahr42zz001-harry-winston-project-z12-4.jpg

Harry Winston Project Z12 ile ilgili en ilgi çekici unsur zamanı gösterim şekli ve kadran tasarımı. Model, eş merkezli gösterge katmanlarına ve mükemmel simetriye sahip. Kadrana bakar bakmaz, bu simetrinin ve tasarımın Manhattan’ın köprülerinden ilham aldığını anlayabiliyorsunuz. Saat kolları, ortada yer alan köprünün altında, 140 derecelik bir alanda hareket ediyor ve devirlerinin sonuna geldiğinde, retrograde özelliği harekete geçerek geriye sıçrıyor. Bu retrograde koreografı, günde 26 kez tekrarlanıyor. İzlemesi oldukça keyifli olan bir gösteri gibi, ancak size özel...

oceahr42zz001-harry-winston-project-z12-5.jpg

Zamanı gösteren kollar, 360 derecelik dairesel yörüngede hareket eder gibi görünerek bir yanılsama yaratıyor. Saat, dakika ve tarih halkalarının yanı sıra diğer ara katmanlar da bu izlenimi güçlendiriyor. Kadranın merkez ekseni boyunca uzanan büyük, kemerli köprü, markanın New York City mirasını çağrıştırıyor. Köprünün ortasında Harry Winston’ın sembolü olan zümrüt biçimi yer alıyor. Kasa gibi Zalium’dan üretilen köprü, ayar kolunu çevreleyen üç kemerle vurgulanıyor.

oceahr42zz001-harry-winston-project-z12-6.jpg

Harry Winston Project Z12, otomatik mekanizma HW3306 ile çalışıyor ve 72 saatlik güç rezervi sunuyor. 300 adetle limitli model, kauçuk bazlı, denim görünümlü dana derisi kayış ve Zalium tokayla tamamlanıyor.

oceahr42zz001-harry-winston-project-z12-7.jpg

Benzer İncelemeler