alexa L2.794.4 | Heritage 1935 | Longines | Çekoslavak Hava Kuvvertleri Saati | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Longines Heritage 1935

Logo-Longines.jpg

2014 Baselworld fuarında saat severlerle buluşan Longines Heritage 1935 markanın başarılı geçmişinden önemli bir modelin günümüz uyarlaması aslında. 1935 senesinde Çekoslavak Hava Kuvvertleri için özel olarak üretilen model baz alınarak tasarlanan saat özellikle son yıllarda popülaritesi hızla artan Re-Issue modeller arasında kendine sağlam bir yer edinecek gibi duruyor.

Saati incelemeye başlamadan önce orijinal Çekoslavak pilot versiyonundan biraz bahsedelim.

Longines-Czech-aviator-by-Duwan-2.jpeg

Longines Czech Pilot – ( by Duwan )

Longines Çekoslavak Hava Kuvvetleri Saati

I. ve II. Dünya Savaşı arasına denk gelen dönem boyunca pek çok saat firması askeri kullanımı amaçlayan saat üretti. Bunlardan en akılda kalanı şüphesiz Glashütte Original veya A.Lange & Söhne tarafından tasarlanan B-Uhr tipi pilot saatleri oldu.

Saat severler tarafından kült olarak tanımlanan bu tasarımın, pek çok farklı segmentteki marka tarafından günümüzde de varyasyonları üretilmeye devam ediyor.

Bu önemli dönem zarfında Longines de askeri kullanıma yönelik saatler konusunda duyarsız kalmayıp kendi tasarımlarını yapan firmalardan biri oldu. Bu tasarımların arasında, özellikle Çekoslavak Hava Kuvvetleri için özel olarak tasarlanan " Majetek Vojenske Spravy " markanın pek çok başarılı modelinin arasında önemli bir yere sahip.

1920ler’in sonunda geliştirilen Majetek 1930lar’ın ortalarına gelindiğinde Çekoslavak Hava Kuvvetleri bünyesinde resmi envantere dahil edilen önemli bir enstrüman haline geldi.

Günümüzde 80 yaşında olan bu modeller hala hem estetik hem de mekanik olarak saat severleri cezbetmeye devam ediyor.

Longines-Czech-aviator-by-Duwan-1.jpeg

Longines Czech Pilot – ( by Duwan )

Bugün normal gibi görünse de özellikle günümüzden 80 yıl önce oldukça büyük kabul edilebilecek 40mm. çapa sahip ve minder formunda tasarlanmış kasa süphesiz saatin en ayırt edici özelliklerinden. Porselenden yapılmış mat siyah kadran üzerinde yer alan büyük Arabic indeksle, okunabilirliği en üst düzeyde tutulmuş.

Katedral formunda tasarlanan ve içinde yer alan radyum dolgu ile fosfor özelliği kazandırılan kollar da saatin üretildiği dönemin izlerini taşıyor.

Dönemin askeri/pilot modellerinde pek de rastlanmayan tırtıklı bezel ise yine saatin özgün ve ilgi çekici detaylarından.

Longines-Czech-aviator-by-Duwan-3.jpeg

Longines Calibre 15-94 – ( by Duwan )

Üretildiği dönemin imkanlarından da tahmin edileceği üzere saatin içerisinde, cep saatlerinde de kullanılan elden kurmalı bir kalibre yer alıyor. Saatin maruz kalacağı ortamlar öngörülerek darbe emici bir düzenek ve manyetik ortamlara dayanıklılık gibi özellikler de ihmal edilmemiş.

Günümüzde çok nadiren rastlanan Majetekler genelde vintage saat meraklıların koleksiyonlarında yerlerini almış durumda. Eğer şansınız olur da düzgün bir örneğine denk gelirseniz cebinizde min. 2500 EUR ile alışverişe başlamanizda fayda var.

The Longines Heritage 1935

Öncelikle Longines’in marka olarak Re-Issue segmentinde başarılı ve tecrübeli bir isim olduğunu belirtmem gerekiyor. Özellikle Legend Diver modeli bu tespitime en iyi örneklerden biri.

_DSC7411.jpg _DSC7420.jpg

Bu başarının ana sebebi de Longines’in geçmiş başarılı modellerini mümkün olan en ince detaya sadık kalarak modernize etmesi. Heritage 1935 de işte bu hassasiyeti her detayında hissettiren, özel bir model. 

_DSC7434.jpg

Kasadan başlayalım.. Her ne kadar 40mm’den 42mm’ye çıkması nedeniyle bir nebze büyümüş de olsa tasarım olarak eski versiyonun mükemmel bir ikizi diyebilirim.Aynı yastık kasa, aynı üçgen formundaki boynuzlar ve aynı tırtıklı bezel ile orijinal tasarımın tamamen muhafaza edildiği saatte ayar tepesi de eski versiyonun klonu olarak üretilmiş.  

Mat siyah kadranın da eski versiyona son derece benzer olduğu aşikar. Katedral tipi yelkovan/akrep dizaynına kadar aynı detaylara sahip kadranın özellikle fofsor kısmında yardım aldığı modern teknoloji, saati optik anlamda eski versiyondan uzaklaştırmadan kullanıcıyı memnun etmeyi başarıyor.

_DSC7441.jpg

Saatin orijinal Çekoslavak Hava Kuvvetleri versiyonundan farklarından bahsedecek olursak elbette en önemli ( ve en bariz ) fark kalibre kısmında ortaya çıkıyor.

_DSC7427.jpg _DSC7438.jpg

Özellikle Longines gibi modern ve seri üretim teknikleriyle çalışan bir marka özelinde yeni nesil bir saate yerleştirmenin çok zor olacağı cep saati kalibresi yerine Heritage 1935 modelinde ETA 2895-2 Referanslı kalibre tercih edilmiş. 42 saatlik güç rezervinin yanısıra saat 6 noktasına yerleştirilmiş küçük saniyesi ile aslında gayet yerinde bir seçim gibi görünüyor olsa da malesef tarih fonksyonun iptal edilmemiş olması beni biraz üzdü diyebilirim.

_DSC7429a.jpg _DSC7439.jpg

Saatin tasarımda ilham alınan eski verisyonunda bulunmamasının yanında optik anlamda kadranın bütünlüğünü de olumsuz etkileyen tarih penceresi keşke hiç olmasaydı demekten kendimi alamadığımı belirteyim zira bir Re-Issue saatte modern bir kalibre kullanılmasını veya cam için safir kristal tercih edilmesini anlayabilir hatta destekleyebilirim ama olmayan bir özelliği eklemek pek de başarılı bir hamle değil diye düşünüyorum.

_DSC7496.jpg

Sonuç olarak Longines Heritage 1935’i gayet başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Özellikle 42mm’lik kasa çapıyla en yakın rakibi sayılabilecek TAG Heuer Monza’yı günümüz trendleri özelinde değerlendirildiğinde daha tercih edilebilir boyutuyla geride bırakan Heritage 1935 modern teknolojinin imkanlarından optimum düzeyde faydalanırken eski versiyonuna maksimum düzeyde benzerlik sunan çok başarılı bir Re-Issue.

Benzer İncelemeler