alexa 1GLAR.I01A.C122A | HM Perpetual Moon | Arnold & Son | Royal Collection | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

HM Perpetual Moon

arnold-son-logo-new.png

Bu hafta başında, sektörün özellikle tasarladığı egzotik ürünler ile ön plana çıkan markalarından Arnold & Son’un 2013 yılında tanıttığı HM Perpetual Moon modelini inceleme şansı yakaladım. Markanın Royal Collection adını verdiği ve geleneksel saatçilik ve dekoratif işçilik başlıklarında A&S’nin geldiği en üst seviyeyi simgeleyen koleksiyonuna ait modelin karşısında etkilenmemek mümkün değil.

Gelin bu muhteşem saate biraz da yakından bakalım:

Arnold-Son_Royal_Collection_HM_Perpetual_Moon_5s.jpg

42mm ölçüsündeki kasa çapıyla hem modern ihtiyaçlara cevap verebilen hem de konforlu bir şekilde kullanılabilen saatin kasası için paslanmaz çelik ve 18K pembe altın olarak iki opsiyon bulunuyor. Kıvrık ve kalın tasarlanmış boynuzların saatin kullanım konforuna olumlu etkisi kendini  hemen hissettiriyor.

Klasikleşmiş konik tasarımıyla bana eski cep saatlerini hatırlatan ayar tepesi ise saatin genel karakteri ile son derece uyumlu duruyor.

Arnold-Son_Royal_Collection_HM_Perpetual_Moon_7c.jpg

Saat 2 noktasında yer alan buton muhteşem ay fazı göstergesinin hızlı ayarlanmasını sağlıyor.

Arnold-Son_Royal_Collection_HM_Perpetual_Moon_3.jpg

Her iki tarafta da kullanılan safir camlar sayesinde saatin müthiş görsel detayları cömertçe gözler önüne seriliyor.

Kadran tek kelimeyle muhteşem. Saniye kolu bulundurmayan tasarımı ile daha da ön plana çıkan ay fazı indikatörü ise şüphesiz bu eşsiz saatin en dikkat çekici özelliği olarak karşımıza çıkıyor. 29mm ölçüsündeki çapıyla bir kol saatinde yer alan en büyük disklerden biri olma özelliğini de taşıyan ay fazı diskinin üzerinde 11.2mm çapıyla görenleri kendisine hayran bırakan ay figürü yer alıyor. Pembe altın üzerinde tamamı elle işlenen figürün sade tasarımlı kadranda yarattığı çarpıcı etkiyi fotoğraflarla anlatmak zor gerçekten.

Arnold-Son_Royal_Collection_HM_Perpetual_Moon_6.jpg

Kadran için üç farklı opsiyon bulunuyor; krem, mavi ve siyah. Kendimi şanslı saydığım noktalardan biri de işte burada kendini gösteriyor. İncelemekte olduğum saat bence modelin en güzel kadran rengine sahip olan versiyon zira ay diski üzerindeki Gullioche deseni inanılmaz şık duruyor.

Saatin mekanizması ise farklı bir konu. Sunduğu 122 yıllık hassas zaman tutma özelliğiyle üretilmiş en hassas ay fazı özellikli mekanizmalardan olan Kalibre A&S1512, sahip olduğu çift tulumbalı kurma düzeneği sayesinde 90 saatlik güç rezervi barındırıyor. 34mm çapa sahip kurmalı mekanizma içerisinde 27 adet taş bulunuyor.

Bu derece özel ve eşsiz bir saatten beklendiği üzere A&S1512 dekorasyon konusunda geleneksel saatçiliğin vazgeçilmez tüm unsurlarına yer veriyor. Tamamı el üretimi olan kalibrenin parlatılmış uçlara sahip köprüleri yine el işçiliği ile pahlanmış. Ateşle mavileştirilmiş vidaların yanında Cotes de Geneve motifleri de yine klasikleşmiş süslemelere örnek unsurlar olarak yerini alıyor.

Arnold-Son_Royal_Collection_HM_Perpetual_Moon_4.jpg

Modelin tüm versiyonları siyah veya kahverengi seçeneklerinde timsah derisi kayış ve kasa materyaline uygun klips ile sunuluyor.

Arnold-Son_Royal_Collection_HM_Perpetual_Moon_2.jpg Arnold-Son_Royal_Collection_HM_Perpetual_Moon_1.jpg

HM Perpetual Moon kesinlikle muhteşem bir saat. Kusursuz işçiliğe sahip yapısı ve kelimelerin yetersiz kaldığı görsel detaylarıyla “koleksiyoner parçası” tanımlamasını sonuna kadar hak ediyor. Eğer bütçe ve ulaşılabilirlik konularında bir sorun yoksa bence ikinci defa düşünülmeden koleksiyona dahil edilmesi gereken bir model.

Arnold-Son_Royal_Collection_HM_Perpetual_Moon_10.jpg

Arnold-Son_Royal_Collection_HM_Perpetual_Moon_8.jpg Arnold-Son_Royal_Collection_HM_Perpetual_Moon_9.jpg

Benzer İncelemeler