alexa Hublot | Big Bang | Sang Bleu | 18K King Gold | Maxime Buchi | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Hublot Big Bang Sang Bleu 18K King Gold

Hublot-logo.png

Farklı sektörlerden markalarla yaptığı ortak çalışmalara büyük ilgi gören Hublot, özellikle son yıllarda koleksiyonuna eklediği lüks deri ürün üreticileri, terziler ve grafitti sanatçıları gibi sektör özelinde ekstrem sayılabilecek örneklerle saatseverleri etkilemeye de devam ediyor. Markanın kült koleksiyonu Big Bang altında yer alan Sang Bleu serisi, Baselworld 2017 bünyesinde tanıtılan 18K King Gold versiyonu ile inceleme köşemize konuk oldu.

Hublot-Big-Bang-Sang-Bleu-18K-King-Gold-4.jpg

Special Edition ve Limited Edition konseptleri, lüks tüketime ait pek çok ürün grubunda olduğu gibi, saatçilikte de büyük önem taşıyor. Farklı segmentlerden pek çok firma, standart modellerini ünlü simalar, özel organizasyonlar ve diğer sektörlerden markalarla yapılan işbirlikleri için revize ederken, bazı markalar ise tamamen sıfırdan tasarladıkları özel modellerle boy gösteriyor. Bütün bu döngünün içinde en çok dikkati çeken markaların başında da Hublot geliyor. Geçmiş yazılarımda Hublot’un Special ve Limited Edition konseptlerine zarar verecek derecede fazla alt ürün grubu yarattığını savunmuş ve bu durumun bir saatsever olarak bende bir nevi ters etki yarattığından bahsetmiştim. Bu kanıya varmama neden olan modeller konusunda fikrim değişmese de Hublot’un son dönemlerde koleksiyonuna eklediği Special ve Limited Edition modelleri çok başarılı bulduğumu itiraf etmem gerekir. Big Bang Koleksiyonu dahilinde yer alan kronograf modellere, fazla büyük kasa yapıları ve biraz abartı bulduğum ayar tepesi ve buton seti dolayısıyla pek sıcak bakmadığım aşikâr ancak yine bu seride yer alan Sang Bleu modelini çok beğeniyorum. Bugün inceleme için seçtiğimi model de Sang Bleu serisindeki favorim olan 18K King Gold (şaşırmadınız değil mi..?) versiyonu…

Hublot-Big-Bang-Sang-Bleu-18K-King-Gold-5.jpg

İnceleme kısmına geçmeden önce Sang Bleu konusunda kısa bir bilgi vereyim; Sang Bleu, İsviçreli ünlü dövme sanatçısı Maxime Buchi tarafından kurulmuş. Sanatçı kişiliğinin yanında girişimci ruhu ve saat merakı ile de bilinen Buchi’nin hayat verdiği marka kreatif ajanstan spor giyime ve elbette bir de dövme stüdyosuna uzanan geniş bir platform üzerinde hizmet vermeye devam ediyor.

sangbleu-Maxime-Buchi.jpg

Maxime Buchi

Hublot Big Bang Sang Bleu 18K King Gold modeli adından da anlaşılacağı üzere markanın kült ürün grubu Big Bang altında yer alıyor. Ancak kasa formu açısından bakarsak ciddi farklar göreceğimiz modeli aslında kendi özel koleksiyonu altında sınıflandırmak da yanlış olmaz. 45mm çapında tasarlanan kasa markanın kendine patentli altın alaşımı 18K King Gold malzemeden üretilmiş. Titanyum ve siyah seramik seçenekleri de bulunan kasanın bence açık ara en estetik versiyonu olan model,  bizzat Maxime Buchi tarafından tasarlanan işlemeler taşıyor. Mat ve parlak yüzeylerin beraber kullanıldığı kasanın tasarımı, standart Big Bang ile farkını hemen belli ediyor. Satine yüzeyli bezel altıgen şeklinde hazırlanmış. Markanın sembol detaylarından H harfi şeklindeki vidalarla kasaya sabitlenen bezelin alt kısmında ise parlak bir orta gövde yerleştirilmiş. Mat ve parlak yüzeylerin yarattığı kontrast sayesinde üç boyutlu bir derinlik algısı yaratan kasanın her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camlar kullanılmış. Hublot logosunun ön tarafta yer alan safir kristal cama işlendiğini de buraya ekleyelim. Modelin şu geçirmezlik değeri 100 metre olarak ayarlanmış.

Hublot-Big-Bang-Sang-Bleu-18K-King-Gold-3.jpg Hublot-Big-Bang-Sang-Bleu-18K-King-Gold-6.jpg

Sang Bleu serisini standart Big Bang modellerinden ayrı tutmak gerektiğinden bahsetmiştim. Modelin kadran tasarımı da bu savımı destekler nitelikte detaylar sunuyor. Görmeyi beklediğiniz kolların ve alt kadranların yerinde, sekizgen formunda hazırlanmış ve iç kısımlarında simetrik çizgilerin bulunduğu diskler yer alıyor. Kadran tasarımında saati göstermek için üç farklı disk kullanılmış. İlk başta oldukça karışık görünse de aslında alıştıktan sonra saati okumak pek de zor değil. Büyük disk saati, ortanca disk de dakikayı göstermek için kullanılıyor. Küçük disk ise saniye görevini üstleniyor. Dediğim gibi biraz alışmak lazım. Kadranın iç kısmında iki tane siyah halka yer alıyor. Bu halkalardan büyük olanı saat markörlerine, küçük olanı ise dakika markörlerine ev sahipliği yapıyor.

Hublot-Big-Bang-Sang-Bleu-18K-King-Gold-9.jpg

Big Bang Sang Bleu modelinin içerisinde markanın Caliber Ref. Unico HUB1213 mekanizması görev yapıyor. Otomatik kurgulu mekanizma için, Hublot’un ünlü kalibresi Unico’nun kronograf modülü iptal edilmiş hali diyebiliriz. Akrep, yelkovan ve saniye kolu yerine gelen diskleri döndürmeye yetecek gücü sağlaması açısından dişli sistemi üzerinde de bazı değişiklikler yapılmış. Mekanizmanın tam kurulumda sunduğu güç rezervi, standart Unico ile aynı yani 72 saat. Modelin kasa ve kadranında gördüğümüz geometrik şekiller, safir cam bölmeli kapaktan izlenebilen mekanizmanın rotorunda da göze çarpıyor.

Hublot-Big-Bang-Sang-Bleu-18K-King-Gold-8.jpg

Modelin üzerinde ünlü İtalyan deri ürün markası Schedoni tarafından üretilen deri kayış yer alıyor. Modelin genelinde göze çarpan geometrik şekillerden nasibini alan kayışın uç kısmında ise Hublot imzalı, 18K King Gold malzemeden yapılmış katlanır klips görev yapıyor.

Hublot-Big-Bang-Sang-Bleu-18K-King-Gold-2.jpg Hublot-Big-Bang-Sang-Bleu-18K-King-Gold-7.jpg

Sadece 100 adet ile sınırlı üretilen modelin, Big Bang model ailesi içerisinde en özgün tasarımlardan biri olduğuna şüphe yok. Markanın sadık hayranları ne düşünür bilemiyorum ama güncel katalog özelinde bakacak olursak eğer, ben kendi adıma en takılabilir Big Bang versiyonunu buldum sanırım.

Hublot-Big-Bang-Sang-Bleu-18K-King-Gold-10.jpg

Benzer İncelemeler