alexa 411.GX.1189.LR.WBC19 | WBC | Big Bang Unico | Hublot | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Hublot Big Bang Unico WBC (Ref. 411.GX.1189.LR.WBC19)

İlginç marka ortaklıklarının ve limitli modellerin vazgeçilmez ismi Hublot, World Boxing Council (Dünya Boks Konseyi) temalı modeliyle mercek altında.

411-gx-1189-lr-wbc19-hublot-big-bang-unico-wbc-1.jpg

Özel ve/veya limitli edisyonlar, saat endüstrisinde pek çok marka tarafından tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Ancak her model için aynı başarıdan söz etmek elbette mümkün değil. Bu konudaki lider isimlerden biri de Hublot. Tematik modeller, marka ortaklıkları, farklı malzemeler... Hublot’un ünlü Art of Fusion (Füzyon Sanatı) mottosunu düşündüğümüzde aklımıza gelen ilk unsurlar bunlar...

411-gx-1189-lr-wbc19-hublot-big-bang-unico-wbc-10.jpg

Her kullanıcı profiline hitap etmeyen bu modeller, elbette sert eleştirilerin ve kutuplaşmış yorumların hedefi olmaktan kurtulamıyor. Saat tutkumuza yön veren öncelikli unsur mutlaka kişisel beğeni ve zevklerimiz. Ancak böyle bir modeli eleştirmeye başlamadan önce, söz konusu temanın modele aktarılabilmesi için harcanan efor ve özene biraz sempati göstermek, sanıyorum bakış açımızı bir hayli değiştirecektir. Olumlu yönde elbette.

Bu paragrafın olumlu bir etki yarattığını umarak, inceleme köşemize konuk olan modele geçiyorum müsaadenizle...

411-gx-1189-lr-wbc19-hublot-big-bang-unico-wbc-9.jpg

Hublot Big Bang Unico WBC, isminde geçen WBC kısaltmasından da anlaşılacağı üzere, Dünya Boks Konseyi temalı bir model. Hublot ile birlikte 2012 yılında kurulan WBC José Sulaimán Boxers Fund, sporcuların güvenliğini, sağlığını ve refahını korumayı amaçlıyor. Fon, kuruluşundan bu yana, barınma, yaşam masrafları ve tıbbi masraflar için mali ve tıbbi zorluklar yaşayan emekli boksörlere 1,2 milyon doların üzerinde para toplayıp dağıtması ile dikkat çekmişti. Hublot da, tüm gelirleri bu Fona aktaracak şekilde, türünün tek örneği olan paketleri açık artırmaya çıkararak WBC'ye olan bağlılığının devam ettiğini göstermişti. Bu eşsiz paketler arasında Canelo ile Jacobs Fight'ta ringe çıkma, en iyi MLB takımlarından biri için ilk adımı atma şansı ve bir WBC Heavyweight Champion'dan özel bir boks dersi vardı. Ek olarak, bir çekiliş ve müzayedede, Floyd Mayweather tarafından imzalanan son bilinen eldiven ve Dustin Johnson imzalı bir golf kulübü olan Manny Pacquiao ve Kobe Bryant imzalı bir çift ayakkabı gibi özel ürünler de yer almıştı.

411-gx-1189-lr-wbc19-hublot-big-bang-unico-wbc-3.jpg

Marka bu önemli ortaklık için iki farklı model üretmişti. Biri 50 adet diğeri ise 100 adet ile limitli üretilen modellerden inceleme için seçtiğimiz versiyon ise yeşil seramik kasasıyla öne çıkan ve 100 adet ile limitli üretilen versiyon (Ref. 411.GX.1189.LR.WBC19).

411-gx-1189-lr-wbc19-hublot-big-bang-unico-wbc-8.jpg

Model, mikro-kumlama yüzeye sahip mat yeşil seramikten üretilmiş bir kasa ile geliyor. Tipik Big Bang formunda tasarlanan kasanın çapı 45mm. Kasanın ön yüzünde, markanın sembol detaylarından 6 adet H formlu vida ile sabitlenen, yeşil seramik bezel yer alıyor. Ön yüzünde çift taraftan yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camın görev yaptığı kasanın orta kısmında ise, siyah komposit gövde yer alıyor. Safir kristal cam bölmeli arka kapağa ev sahipliği yapan kasaya, 18K altın üzerine siyah kauçuk o-ringli kurma kolu ve yine 18K altın kronograf butonları eşlik ediyor. 100 metreye kadar su basıncına dayanabilen kasanın üzerinde yer alan tüm H formlu vidaların yanı sıra, hızlı kayış değiştirme butonları da 18K altından üretiliyor.

411-gx-1189-lr-wbc19-hublot-big-bang-unico-wbc-5.jpg 411-gx-1189-lr-wbc19-hublot-big-bang-unico-wbc-4.jpg

Modelin, Bi-Compax kronograf tarzında tasarlanan kadranı da tematik detaylara yer veriyor. Kollar ve indeksler, koyu yeşil tonunda Super-LumiNOVA dolgusu sayesinde karanlıkta da zamanın okunabilmesine imkan sağlıyor. Saat 9 yönünde yer alan küçük saniye sayacında WBC’nin logosu göze çarpıyor. Yeşil ve altın renklerden oluşan temanın başarıyla uygulandığı kadranda, çarkı iskelet formunda tasarlanmış, tarih penceresi de yer alıyor. Kadranın perfore kısımlarından, karartılmış bileşenleri ile temayla uyumlu bir görüntü sunan mekanizma görülebiliyor.

411-gx-1189-lr-wbc19-hublot-big-bang-unico-wbc-2.jpg

Hublot Big Bang Unico WBC gücünü, Hublot tarafından in-house geliştirilip üretilmiş Caliber UNICO HUB1242 mekanizmadan alıyor. 38-taşlı otomatik mekanizma 4Hz (28800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 72 saat/3 gün güç rezerv süresi sunuyor. Saat, dakika, küçük saniye ve tarih fonksiyonlarının yanı sıra kolon çark koordinatörlü Flyback özellikli Bi-Compax kronograf özelliğine de yer veren mekanizma, rutenyum kaplı gövde ve köprülerinin yanı sıra tungsten rotoruyla da göz dolduruyor.

411-gx-1189-lr-wbc19-hublot-big-bang-unico-wbc-6.jpg

100 adet ile sınırlı üretilen modelin bir diğer tematik detaylara yer veren bileşeni ise kayışı. Siyah kauçuk astar üzerine yeşil timsah derisi kombinasyonuyla hazırlanan şık kayış, ikonik boks şampiyona kemerinin karakteristik tasarımını bileklere taşıyor. Kasada yer alan butonlar sayesinde saniyeler içerisinde sökülüp takılabilen kayışın ucunda Hublot logolu siyah PVD kaplamalı titanyum katlanır klips görev yapıyor.

411-gx-1189-lr-wbc19-hublot-big-bang-unico-wbc-7.jpg

Benzer İncelemeler