alexa Hublot | MP-09 | Tourbillon | Bi-Axis | Multi-Axis | Baselworld 2017
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Hublot MP-09 Tourbillon Bi-Axis

Hublot-logo.png

Hemen her sene olduğu gibi bu sene de Baselworld pek çok farklı markanın tanıttığı yenilikçi özellikleriyle ön plana çıkan modellere ev sahipliği yaptı. Konu Hublot olduğunda bu tip modeller hep teknolojik yenilikler açısından markanın geldiği son noktayı temsil eden MP Koleksiyonu bünyesinde yer alıyor. Baselworld 2017 kapsamında saatseverlerin beğenisine sunulan Hublot MP-09 Tourbillon Bi-Axis modeli bu kapsamda fuarın en çok ses getiren ürünleri arasında yerini aldı.

hublot-MP-09-Tourbillon-Bi-Axis-3-.jpg

MP Koleksiyonu’nda yer alan modellerin ortak özelliği, mühendislik anlamında harikalar yaratan ürünler olmaları diyebiliriz ancak, aynı şeyi tasarımsal olarak söylemek biraz zor..

49mm kasa çapıyla oldukça büyük duran MP-09’un kasası, standart bir Big Bang’in saat 6 noktasından uzatılmış hali gibi duruyor. Elbette bu durumun bir amacı var; Hublot’un ilk defa geliştirdiği Bi-Axis Tourbillon eşapman, saat 6 noktasında yer alan bu uzatılmış bölümde yer alıyor. Üç tarafı safir kristal camlarla kaplanmış bölümden mekanizmanın çalışmasını izlemek insanda hayranlık uyandırıyor.

hublot-MP-09-Tourbillon-Bi-Axis-4-.jpg

MP-09 serisinde üç farklı versiyon yer alıyor. Bizim inceleme için seçtiğimiz model titanyum malzemeden üretilmiş versiyon. Seride 18K King Gold ve titanyum üzeri pırlanta bezeli olmak üzere iki farklı versiyon daha bulunuyor.

hublot-mp-09-3-version.jpg

Kasanın saat 3 konumunda yer alan kurma kolunun üzeri siyah kauçuk kaplanmış. Saat 9 noktasına yerleştirilmiş butondan tarih fonksiyonu ayarlanabiliyor. Alışılmışın dışında bir tarih ayarlama şekli sunan buton, aşağı/yukarı hareket ederek tarihi ileri veya geri alabiliyor. MP-09’un oldukça endüstriyel duran genel tasarımına uygun şekilde hazırlanan butonu üzerinde DATE yazısı dikkat çekiyor. Butonun kullanıcıya bakan yüzünde ise D+1 ve D-1 ibareleri fonksiyonun kullanımı hakkında bilgi veriyor.

hublot-MP-09-Tourbillon-Bi-Axis-7-.jpg hublot-MP-09-Tourbillon-Bi-Axis-5-.jpg

İskelet formda tasarlanan kadranın saat 9 konumunda güç rezerv göstergesi, geri kalan kısmında ise saat ve dakika alt kadranları yer alıyor. Kadrana bakıldığında dikkat çeken bir diğer detay da “5 DAYS POWER RESERVE” yazısı. 5 günlük güç rezervinin saatin önemli özelliklerinden biri olduğuna şüphemiz yok, ancak 50,00 USD’lık Casio modellerinde yazan “ 10 YEARS BATTERY LIFE “ ibaresi gibi gözümüze sokulmasaydı daha iyi olurdu.

hublot-MP-09-Tourbillon-Bi-Axis-9-.jpg

Saatin mekanizması için aslında ayrı bir başlık lazım desem abartmış olmam. Hublot mühendisleri tarafından sadece bu model için özel geliştirilen Caliber Ref. HUB9009.H1.RA Bi-Axis Tourbillon özelliği ile adeta bir sanat eseri gibi duruyor. Hublot’un ilk defa MP-09 modelinde yer verdiği bi-axis tourbillon mekanizmalar, yer çekimi nedeniyle oluşan sapma miktarını asgariye indirme konusundaki hassasiyetleri ile biliniyor. Mekanizmanın çalışırken nasıl göründüğünü merak ediyorsanız, aşağıda eklediğim video tam size göre.

hublot-MP-09-Tourbillon-Bi-Axis-6-.jpg

MP-09’un üzerinde, modele özgü boynuz bağlantısı ile kasaya sabitlenen siyah kauçuk kordon ve Big Bang model ailesinden aşina olduğumuz katlanır klips yer alıyor. 

Hublot MP-09 gibi bir saat için güzel veya çirkin gibi estetik odaklı yorumları bir kenara bırakmak lazım diye düşünüyorum zira tasarımını çok beğenenlerin olacağı gibi hiç beğenmeyenler de mutlaka olacaktır. Ancak kesin olan şu ki, Hublot mühendisleri hem teknolojik hem de horolojik olarak mükemmel bir işe imza atmış.

hublot-MP-09-Tourbillon-Bi-Axis-1-.jpg

Fuar boyunca kendinden söz ettirmeyi başaran model 50 adetlik limitli üretime sahip. Şimdiden koleksiyonerlerin rüyalarını süslemeye başlayan model 169,000 USD (ABD listesi) fiyat etiketiyle satışa sunuluyor.

hublot-MP-09-Tourbillon-Bi-Axis-2-.jpg

Benzer İncelemeler