alexa Yeşilin En Güzel Tonu | Omega | Seamaster | Diver | 300M | Green
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Huzurlarınızda Yeşilin En Güzel Tonu - Omega Seamaster Diver 300M Green

Yeşil renk sevdalıları, bu yazıyı okumadan yeni saatinize karar vermeyin.

Saat dünyasında her zaman popülerleşen ve buna karşın ihtişamını kaybeden akımlar söz konusudur. Mesela bir ara birçok markanın kataloğunu büyük çaplı saatler süslerken, artık bu furya yerini daha küçük çaplı modellere bırakmaya başladı. Bunun yanında entegre bilezikli saatler yeniden yaygınlaşmaya başladılar. Bir ara pilot saatlerine büyük bir ilgi vardı. 70’li yıllarda kuvars mekanizmalı saatler revaçtaydı. Bu örnekler sayfalarca çoğaltılabilir ancak hepimizin şahit olduğu bir akım var ki, giriş seviyeden en tepedekilere, neredeyse tüm saat markaları bu gelişime ayak uydurdular. Evet, yeşil renkli kadranlardan bahsediyorum.

yesilin-en-guzel-tonu-omega-seamaster-diver-300m-green-2.jpg

Son yılların favori rengi yeşil, sayısız modelde kendini gösterme şansı yakaladı. Şu ana kadar yeşilin onlarca tonunu hem kadran hem de bezelde görme fırsatı yakaladık. Şahsen bu rengin fanatiklerinden değilim. Onun yerine siyah ya da beyaz gibi geleneksel renkler ya da mavi, kırmızı, somon gibi iddialı tonlardan yana seçim yapıyorum. Ancak, “nihayet” beni bu tercihlerimden vaz geçirecek bir yeşil temalı saat ile karşılaştım.

yesilin-en-guzel-tonu-omega-seamaster-diver-300m-green-9.jpg

Yeni Omega Seamaster, Diver 300M ailesinin son üyesi, yeşil renkli kadranıyla ve bezeliyle karşımızda. Modelin tam adı, Omega Seamaster Diver 300M Co-Axial Master Chronometer 42mm (Ref: 210.30.42.20.10.001 - aynı saatin yeşil renkli kauçuk kayışlı versiyonu için ikinci hanedeki 30 sayısı 32 ile değişiyor.) Saat James Bond sevgimin en önemli detaylarından biri. Kim ne derse desin, güncel Bond saati Omega Seamaster 300M’dir ve haliyle, James Bond hayranları için de Omega markasının ve özellikle bu modelin yeri ayrıdır. Eh, yarın gidip bayiden bir Aston Martin alamayacağım da aşikar olduğuna göre Omega Seamaster’e konsantre olmak daha yerinde bir karar benim adıma.

yesilin-en-guzel-tonu-omega-seamaster-diver-300m-green-4.jpg

Peki bu saati özel kılan nedir? Omega Seamaster, kadranında da yazan Professional ibaresinden de anlaşılacağı üzere, kelimenin tam anlamıyla profesyoneller için yapılmış bir araç. Saat demeye dilim varmıyor çünkü bu mekanik şaheserin üzerindeki detaylar, onu bir kol saatinden çok daha yüksek bir mertebeye taşıyor. 42mm’lik kasa ölçüsü kağıt üzerinde büyük görünebilir ancak alt ve üst boynuzlar arasındaki 50mm’lik mesafe, ince ya da kalın fark etmeksizin birçok bilekte maksimum konforu garanti altına alıyor. 13.7mm’lik kalınlık da saatin su geçirmezlik değeri düşünüldüğünde fazlasıyla makul. 20mm boynuz aralığına sahip modelin ön ve arka yüzeylerinde safir kristal camlara yer verilmiş. Saat 10 pozisyonunda yer alan helyum çıkış vanası da bir Seamaster klasiği olarak karşımıza çıkıyor. 

yesilin-en-guzel-tonu-omega-seamaster-diver-300m-green-5.jpg

Saati bu kadar hevesle incelememe sebep olan detay elbette kadran ve bezelde kullanılan yeşilin tonu. Etrafınızdaki ışık miktarı ve bu ışığın saate çarpma açısına bağlı olarak koyu gri ve yeşil arasında her tonu yakalayabileceğiniz hareketlilikte oyunlar sunan bezel ve kadran, saatin albenisini olağanüstü bir seviyeye çıkarıyor. Bezel ve kadran seramikten üretildiğinden, hem yıllara meydan okuma hem de benzersiz parlaklık ve okunabilirlik değerlerini kullanıcıya sunma kategorilerinde rakipsiz bir performans sergiliyorlar. Kadranda yer alan kollar ve bezelin 12 hizasında yer alan nokta, karanlıkta, Super-LumiNOVA sayesinde mavi ve yeşil renklerde ışıldıyorlar. Kadranda yer alan yuvarlak ve dikdörtgen indisler, bir dalgıç saatinden bekleyebileceğiniz maksimum okunabilirliği sunuyor. Kadran simetrisini bozmadan, saat 6 pozisyonuna konumlandırılan tarih penceresi de işlevselliği artıran bir diğer detay olarak karşımıza çıkıyor.

yesilin-en-guzel-tonu-omega-seamaster-diver-300m-green-6.jpg

Saatin arkasını çevirdiğimizde safir kristal cam ve onun ardında da nefes kesici güzelliğiyle in-house otomatik Caliber 8800 ile karşılaşıyoruz. 8800, işlevselliği ve görsel güzelliği bir arada sunabilen nadir kalibrelerden biri. Bu mekanizma, bir saatten bekleyeceğiniz sağlamlık, uzun ömürlülük, kullanışlılık, geniş servis aralıkları, yüksek dakiklik gibi işlevsel özellikleri ile aklınızı, kusursuz işçilik, benzersiz mimari gibi görsel özelikleri ile de kalbinizi fethediyor. METAS sertifikalı kalibre, yüksek manyetik akı dayanımı, benzersiz kronometrik performans gibi özellikleri ile de rüştünü ispatlıyor. 26mm çapındaki mekanizma, George Daniels tarafından geliştirilen Co-Axial eşapman sistemine sahip. 35 taşlı kalibre, 25200vph frekansında çalışıyor ve tam kurulumda, kullanıcısına 55 saatlik güç rezervi sunuyor. 

yesilin-en-guzel-tonu-omega-seamaster-diver-300m-green-7.jpg

Omega bu modelini, serinin diğer versiyonlarında olduğu gibi paslanmaz çelik bilezik ve kauçuk kayış seçenekleri ile sunuyor. Paslanmaz çelik bilezikte yer alan çıkarılabilir tam ve yarım baklalar ile Seamaster 300M, her bileği kusursuz şekilde sarabiliyor. Üstelik, klipste bulunan hassas ayar mekanizması sayesinde anlık ayar yapabiliyorsunuz. Kadran ve bezel ile uyumlu renkte üretilen kauçuk kayış ise yaz günlerinin vazgeçilmezi olmaya aday. Yetmezse, Omega’nın ürettiği birbirinden cazibeli ve son derece kaliteli NATO kayış seçenekleri ile saatinizin çehresini değiştirmeniz mümkün.

yesilin-en-guzel-tonu-omega-seamaster-diver-300m-green-8.jpg

Uzun lafın kısası, Seamaster 300M Diver, bulunduğu kategoride gerek sunduğu özellikler gerek fiyat baremi ve daha da önemlisi yetkili satış kanalları aracılığıyla bulunabilirliği sayesinde rakipsiz bir dalgıç saati haline geliyor. Yeşil renkli yeni versiyon kesinlikle incelemeye değer. Tabii siz yine de siyah, mavi ve beyaz seçeneklerini de kolunuzda denemeden son kararınızı vermeyin.
Benzer İncelemeler