alexa 048-DL-90-GF-RU | 048-TT-92-NF-RU | 048-TT-91-BF-RU | H0 | HYT
Horobox

Dk. Okuma Süresi

HYT H0 Koleksiyonu

HYT-Logo.jpg

Zamanın akıp gidişini resmetmek isteseydim ortaya çıkacak ürün kesinlikle bir HYT modeli olurdu. Dairesel tüp içerisinde hareket eden sıvı yardımıyla okunan saat, bu kez farklı bir yüzü ile karşımızda. HYT H0 Koleksiyonu … 

Daha önceki HYT modelleri ile karşılaştırdığımda H0 koleksiyonu daha sade ve okunması kolay bir model olmuş. Her ne kadar 48.8mm bir saat için sade terimini kullanmak zor olsa da, kadrandaki yuvarlatılmış kesimler onu biraz daha minimalist hale getirmiş desem yanlış olmaz.

HYT-H0-Collection-1.jpg

H0 koleksiyonu 3 farklı versiyondan oluşuyor. İlk olarak modellerin ortak noktalarından bahsetmek istiyorum. Saatlerin tümü 48.8mm çapında ve 17.9mm kalınlığında titanyum malzemeden üretilmiş kasa içerisinde geliyor. Zaten böylesine büyük kasa ebadında bir modelde, titanyum gibi hafif malzemenin kullanılması kaçınılmazdı. Vidalı titanyum kurma kolu bulunan H0 koleksiyonu 30 metre su geçirmezlik değerine sahip.

HYT-H0-Collection-2.jpg

Saatin ön yüzünde kullanılan safir kristal cam için ayrıca bir parantez açmak lazım zira modelin tasarımında bezel bulunmuyor ve ön cam kadranın köşelerinden kıvrılarak kasanın yanına kadar iniyor. Bu sayede saatin dakika göstergesini buradan da okumak mümkün oluyor. Bence saatin en göz alıcı ve dikkat çekici kısmı burası.

HYT-H0-Collection-4.jpg

Kadrandan bahsetmeden önce saatin nasıl okunduğuna da biraz değinmek istiyorum. Daha önce Horobox.com’da yer verdiğimiz incelemelerde anlatmış olsak da bir kez daha üzerinden geçmek istedim. Kadranın dışındaki dairesel tüp içerisinde iki tip sıvı yer alıyor. Bunlardan birisi şeffaf diğeri ise saatin tasarımına göre yeşil, mavi veya turuncu gibi renkler olabiliyor. Saat 6 konumunda gördüğünüz mekanik pompaların yarattığı kuvvet ile sıvı dairesel hareketini yapıyor ve saat okunabiliyor. Dakika için saat 12 konumundaki alt kadran, saniye için ise saat 9.30 konumundaki alt kadran kullanılıyor. Ayrıca saat 2.30 konumunda güç göstergesi görev yapıyor.

HYT-H0-Collection-3.jpg

Daha önceki modellerinde iskelet tasarımı benimseyen marka bu modelde biraz daha kapalı bir kadran kullanmış. Bu sayede yazımın başında da bahsettiğim gibi biraz daha sade ve minimalist bir model ortaya çıkmış.

Burada bahsettiğim pompa sistemi dâhil tüm çalışır mekanizmalar gücünü saatin mekanik kalibresinden alıyor. Elden kurmalı olarak tasarlanan 35 taşlı HYT kalibre 4 Hz frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 65 saatlik güç rezervi sunuyor. Mekanizma, saatin arka kapağındaki safir cam bölmeden izlenebiliyor.

HYT-H0-Collection-5.jpg

Saatin üzerinde kauçuk kordon ve titanyum toka yer alıyor. 3 farklı versiyona sahip model için liste fiyatı $39,000 olarak belirlenmiş.

HYT kendine has çizgileri olan ve horolojiye modern bir görüş getiren özel markalardan birisi. Sektörde birbirinin benzeri veya kopyası modeller görmektense böyle yenilikçi, üzerinde düşünülmüş, emek harcanmış modelleri görmek beni heyecanlandırıyor. Umarım HYT ve benzeri bağımsız markalar tarzlarından ödün vermeden çalışmalara devam ederler. 

Benzer İncelemeler