alexa H02095-A | H1.0 | HYT | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

HYT H1.0 (Ref. H02095-A)

Bir kol saati ne kadar özgün olabilir? Veya bir saate özgün diyebilmek için neler gerekir? İşte bu soruların cevabını hakkıyla veren az sayıda markanın başında HYT geliyor. İnceleme köşemize bir kez daha konuk olan butik marka, HYT H1.0 (REF. H02095-A) modeliyle mercek altında...

h02095-a-hyt-h1-0-1.jpg

Sıvı gösterim sistemiyle Hi-End lüks saatçiliğe yeni bir soluk getiren HYT, hayat verdiği farklı modeller ile meraklılarını cezbetmeye devam ediyor. Markanın Türkiye’deki satış noktalarından Quadran Luxury Timepieces aracılığı ile inceleme fırsatı bulduğumuz modele gelin yakından bakalım.

h02095-a-hyt-h1-0-8.jpg

HYT lüks saatçilik özelinde bakıldığında oldukça genç bir marka... H1.0 için ise yine markanın en genç ürün grubu demek mümkün. 2017 senesinde HYT kataloglarında boy göstermeye başlayan model ailesi, bugün dört farklı versiyonla satışa sunuluyor. Kozmetik farklarla birbirinden ayrılan modeller, temel olarak aynı teknolojik alt yapıyı kullanıyor.

h02095-a-hyt-h1-0-2.jpg

İnceleme için seçtiğimiz versiyon (REF. H02095-A), model ailesindeki diğer versiyonlara da ev sahipliği yapan, 48.8mm kalınlığında ve 20.08mm yüksekliğinde tasarlanmış görkemli bir kasa ile geliyor. Ön tarafta yer alan yüksek ve bombeli camın da etkisiyle saatin fark edilmemesi gibi bir ihtimal de tamamen ortadan kalkıyor. Antrasit tonunda PVD kaplama ve satine yüzeylerle göz alıcı bir duruş sergileyen kasa paslanmaz çelikten üretilmiş. Arka kapağında mekanizmanın izlenmesine olanak sağlayan kasanın su basıncına dayanıklılık değeri ise 50 metre / 5 bar olarak belirlenmiş.

h02095-a-hyt-h1-0-3.jpg h02095-a-hyt-h1-0-4.jpg

Modelin ön yüzünden baktığınızda, HYT’nin sembolü haline gelmiş sıvı sistem zaman gösterim şekline göre ayarlanmış kadran sizleri karşılıyor. Saat 6 yönünde sisteme hayat veren iki adet körük yer alıyor. Saat 2 ile 3 arasında kırmızı detaylarla tasarlanan güç rezerv indikatörü bulunuyor. Karşı tarafta ise modelin endüstriyel tasarımıyla fevkalade uyumlu duran türbin formlu saniye göstergesi göze çarpıyor. Saat 12 hizasına konumlandırılmış dakika alt-kadranı ise siyah dakika kolu ve yeşil Super-Luminova® C7 fosfor dolgulu indeksleri ile zamanın okunmasını sağlıyor. Saat göstergesi olarak çalışan sıvı, bu versiyon için siyah tasarlanmış ve yine yeşil Super-Luminova® C7 fosfor malzemesi ile desteklenmiş cam tüp ile rahat görülebilir kılınmış.

h02095-a-hyt-h1-0-7.jpg h02095-a-hyt-h1-0-5.jpg

HYT H1.0 model ailesi, elden kurmalı bir mekanizma ile hayat buluyor. 35 taşlı mekanizma 4Hz (28.800vph) hızında çalışıyor ve tam kurulumda 65 saate kadar güç rezerv süresi sunabiliyor. Mekanizma markaya patentli Micro-Fluidic modüle ev sahipliği yapıyor. Birbirine karışmayacak şekilde üretilen iki farklı sıvı ile çalışan sistemde, sıvılardan biri şeffaf iken diğerinde yeterli kontrastı sağlayacak şekilde seçilmiş renkte boya bulunuyor. Sıvıların içerisinde hareket ettiği kılcal tüplerin üretiminde ise BOROSILICATE malzemeden faydalanılıyor. Bunca Hi-Tech özelliğinin yanında elle yuvarlatılmış ve Côtes de Genève motifleriyle süslenmiş köprüleri ile geleneksel saatçiliğe de gönderme yapan mekanizma, kasanın her iki yüzünde yer alan safir kristal camlar sayesinde zevkle izlenebiliyor.

Modelin üzerinde üzeri küçük nokta desenleri ile süslenmiş koyu gri kauçuk kayış bulunuyor. Kayışın uç kısmında ise antrasit tonunda PVD kaplamaya sahip titanyum katlanır klips görev yapıyor.

h02095-a-hyt-h1-0-6.jpg

Modelin satış fiyatı 49.000 CHF.
Benzer İncelemeler