alexa 151-TD-41-GF-AB | Skull Green Eye Limited Edition | HYT | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

HYT Skull Green Eye Limited Edition

HYT-Logo.jpg

Sıvı sistemli mekanizmaları ile saat dünyasının aykırı isimleri arasında kendine özel bir yer edinen HYT, Baselworld 2015 fuarında aynı anda tanıttığı iki yeni modelinden, yeşil renkli sıvısıyla dikkat çeken HYT Skull Green Eye Limited Edition ile inceleme köşemize konuk oldu.

hyt-green-skull-eye-8-.jpg

Bugün saat sektöründe faaliyet gösteren pek çok marka, ürünlerinde segmentlerine bakılmaksızın “kendine has” yakıştırmasını hak edecek özellikte modellere imza atabiliyor. Markalar bazen artık kendileri için bir nevi sembol haline gelmiş detaylarla bu yakıştırmanın altını doldururken bazen de sektöre getirdikleri yeni bakış açısı ile kendine has isimler grubunda yerini alıyor. Açıkçası HYT için her ikisini de söylemek mümkün zira markanın ilk defa Baselworld 2012 fuarı bünyesinde tanıttığı sıvı sistemli modeli bugün hem markanın sembolleşmiş detayları içerisinde yer alıyor hem de sektörün geneli için geçerli çok önemli bir yenilik olarak kabul ediliyor.

hyt-green-skull-eye-9-.jpg

Elbette bu derece ilginç ve yenilikçi bir çalışma prensibini benimseyerek tasarlanan modellerden klasik veya mütevazı tasarımlara sahip olmalarını beklemek biraz abes olur. Bu özelliklerin tam manasıyla zıttını akla getiren duruşlarıyla en dikkatsiz bakışların bile hedefi olmaktan kurtulamayan HYT modelleri, kesinlikle her zevke hitap eden saatler arasında yer almıyor.

İşte tüm bu özgün ve iddialı duruşun yanına bir de “kurukafa” gibi son zamanlarda saat sektörünün ilginç bir şekilde dikkatini cezbeden bir figür eklenince, ortaya çıkan modeller adeta “aykırı” sıfatının sözlük anlamı olmaya aday bir görüntü sunuyor.

hyt-green-skull-eye-2-.jpg

İnceleme için seçtiğimiz model aslında hiç de yeni bir model değil. Lakin marka HYT olunca, modelin ne zaman tanıtıldığının pek de bir önemi yok zira günlük hayatta kolunda HYT taşıyan birine rastlama şansınız veya gittiğiniz herhangi bir multi-brand lüks saat mağazasında yan yana bir düzine HYT görmeniz ihtimaller hesabına bile girmez.

hyt-green-skull-eye-10-.jpg

Türkiye’de saat severler için en önemli alışveriş noktalarından biri olarak bilinen Quadran Boutique – İstinye Park AVM’ de inceleme fırsatı bulduğumuz model, Baselworld 2015 bünyesinde saatseverlerin beğenisine sunulan ve tematik renkleriyle büyük ilgi toplayan iki modelden HYT Skull Green Eye Limited Edition versiyonu.

hyt-green-skull-eye-3-.jpg

Modelin kasası 51mm çapında ve 17.9mm yüksekliğinde tasarlanmış. Boyutlarından da anlaşılacağı üzere hiç de kompakt olmayan kasanın, ergonomi konusunda ise tam aksi özellikte olduğunu söylemek mümkün. Kasa materyali olarak titanyum seçimi ile büyük ölçüde alakası olduğu aşikâr olan bu durum, açıkçası beni şaşırttı diyebilirim. Öyle ki, HYT Skull Green Eye modelini zahmetsizce gömleğinizin altına bile gizleyebilirsiniz. Tabii gerçekten istediğiniz böyle bir saati gizlemekse... Her iki yüzünde de yansıma önleyici çizilmelere dayanıklı safir kristal camların yer aldığı kasanın boynuz tasarımı da markanın önceki modellerine nazaran biraz daha keskin ve açılı şekilde tasarlanmış. 50 metre su geçirmezlik değeri sunan kasanın üzerinde yer alan tek ayar kolu, saat 2 ve 3 arasına konumlandırılmış.

hyt-green-skull-eye-1-.jpg hyt-green-skull-eye-5-.jpg

Modelin kadranı tipik HYT DNA’sını yansıtacak şekilde tasarlanmış olsa da, önceki modellere nazaran ciddi değişiklikler içeriyor. Kadranın orta yerinde bulunan ve ilk bakışta tüm dikkatleri üzerine toplayan kurukafa figürünü bir kenara bırakırsak eğer, en önemli güncelleme olarak dakika fonksiyonun ortadan kalkmış olduğunu görmek mümkün. HYT bütün ilgiyi modele adını veren kurukafa konsepti üzerinde toplamak istemiş olmalı ki, kadranda yer alan yegâne hareket belirtisi olan dakika fonksiyonunu yok etmiş. Bu sayede tüm dikkat kurukafa ve etrafında dolaşan yeşil sıvıyı taşıyan tüpe çevrilmiş. Bu arada o tüpün 1mm’den daha ince olduğunu ve köşe kısımlarda neredeyse 90°‘lik bir açı ile kıvrıldığını da hatırlatmış olalım.

hyt-green-skull-eye-.jpg

Markanın önceki modelleri ile kıyaslandığında göze çarpan diğer bir farklılık ise, mekanizmanın kadrandan izlenmesinin neredeyse tamamen önüne geçilmiş olması. Bu durum için de “ilgiyi kurukafa figürüne toplamak” sebebinden bahsetmek yanlış olmaz sanırım.

hyt-green-skull-eye-8-.jpg

Bunca durağanlığın arasında yine de saatseverleri şaşırtacak detaylara yer vermeyi başaran HYT, kurukafa figürünün gözlerine değişik fonksiyonlar eklemiş. Sağ tarafta yer alan göz, modelin güç rezerv göstergesi görevini üstlenmiş. Mekanizmanın güç rezervi maksimumdan minimuma doğru hareket ederken, sağ gözdeki renk aynı tempoda koyulaşarak rezervin azaldığını gösterecek şekilde tasarlanmış. Sol göze, ise hareketliliği dikkatle bakılmadıkça pek de belli olmayan saniye fonksiyonu yerleştirilmiş. Sürekli rotasyon halinde olan göstergeye eklenen petek motifli yüzeyle, kadrana biraz daha hareket gelmiş.

hyt-green-skull-eye-4-.jpg

Modelin içerisinde markanın tamamen kendi tasarımı ve üretimi olan elden kurmalı bir kalibre görev yapıyor. 35 taşlı mekanizma 4Hz hızında çalışıyor ver tam kurulumda 65 saatlik güç rezerv süresi sunuyor. Körükleri rodyum kaplamalı tasarlanan mekanizma, elle pahlanmış ve Cotes de Geneve desenleri ile süslenmiş köprüleri ile safir kristal bölmeli cam arka kapaktan izlenebiliyor.

hyt-green-skull-eye-6-.jpg

Sadece 50 adet ile limitli üretilen HYT Skull Green Eye Limited Edition (Ref. 151-TD-41-GF-AB) modeli, kasa ile aynı şekilde karartılmış titanyumdan üretilmiş katlanır klipsin eşlik ettiği, mat siyah timsah derisi kayış ile geliyor. Modelin liste fiyatı ise CHF 90,000 olarak belirtiliyor.

hyt-green-skull-eye-7-.jpg

Benzer İncelemeler