alexa AMG GT Edition | Ingenieur | IWC Schaffhausen | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ingenieur Automatic AMG GT Edition İncelemesi

iwclogo.png

IWC Ingenieur Automatic AMG GT Edition saat dünyasında daha önce hiç kullanılmamış Boron Carbide materyalinden üretilmiş bir kasaya sahip. Mohs sertlik sıralamasında elmasın hemen altında yer alan Boron Nitride’den sonra bilinen en sert materyal olan Boron Carbide seramiğin farklı işlemlere tabi tutulması sonucunda elde ediliyor. Tank zırhlarından kurşungeçirmez yeleklerde yer alan plakalara kadar uzanan birçok endüstriyel kullanım alanı bulunan materyali yıpratmak neredeyse mümkün değil gibi.

-WC_-ngenieur_Automatic_AMG_GT_Edition_-W324602_Boron_Carbide_12s.jpg

İncelememize konu model ismini, Mercedes Benz bünyesi altında faaliyet gösteren özel spor otomobil üreticisi AMG’nin tamamı yine AMG tarafından in-house olarak üretilen ikinci spor otomobili olan Mercedes AMG GT’den alıyor.

Modelin tasarımında kullanılan sarı tonu için ise AMG’nin özel renk kodu “solar beam” esas alınmış. Saatin koldaki fark edilebilirliğini ciddi şekilde arttıran bu renk, özellikle iddialı ve spor modellerden hoşlanan kullanıcılar için tercih sebebi olabilecek bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

-WC_-ngenieur_Automatic_AMG_GT_Edition_-W324602_Boron_Carbide_5.jpg

-WC_-ngenieur_Automatic_AMG_GT_Edition_-W324602_Boron_Carbide_10.jpg -WC_-ngenieur_Automatic_AMG_GT_Edition_-W324602_Boron_Carbide_11.jpg

Bezel ve ayar tepesi üzerinde yer alan düz başlı vidalar siyah zirkonyum oksit malzemesinden üretilmiş. Hem saatin spor karakteri hem de siyah ağırlıklı renk teması ile son derece uyumlu tasarlanan detaylar, saatin karakteristik duruşuyla da örtüşüyor. 45mm kasa çapına rağmen kolda son derece konforlu hissettiren saatin bu özelliğine sebep elbette malzemesi boron carbide’in neredeyse alüminyum kadar hafif olması. Pratikte zarar verilemez hissi uyandıran bu malzemenin saatin ilk günkü kondisyonunda kalmasını sağlayacağı da aşikâr.

-WC_-ngenieur_Automatic_AMG_GT_Edition_-W324602_Boron_Carbide_13c.jpg

Hem önde hem de arkada yansıma önleyici kaplı safir camlar bulunan saatin su basıncına dayanıklılık değeri ise WR120M olarak verilmiş.

Kadran klasik Ingenieur tarzını yansıtacak şekilde tasarlanmış. Basit ancak kullanışlı tasarımının yanında solar beam tonunda iç bezel ve saniye kolu ile AMG GT’ye göndermeler yapan kadranın saatin genel temasıyla uyumu mükemmel. Siyahlaştırılmış akrep ve yelkovan geliştirilmiş karanlık görüşü için SuperLuminova ile kaplanmış.

-WC_-ngenieur_Automatic_AMG_GT_Edition_-W324602_Boron_Carbide_14.jpg

Transparan arka kapaktan IWC’nin in-house kalibresi Ref. 801110’u izlemek mümkün. Tam kurulumda 44 saat güç rezervi sunan kalibrenin içeresinde 28 taş yer alıyor. Pellaton tarzı kurma sistemi ve entegre darbe emici özelliği ile teknik açıdan beğeni toplayan kalibre siyahlaştırılmış rotoruyla IWC’nin görsel uyuma verdiği hassasiyeti vurguluyor.

-WC_-ngenieur_Automatic_AMG_GT_Edition_-W324602_Boron_Carbide_7.jpg

Saatin üzerinde gelen kauçuk kayış saat ile sağladığı eşiz uyumun yanında teknik olarak da başarılı ve kullanıcı dostu detaylar barındırıyor. İç kısmında patentli Dinamica® malzemesi kullanılan kayışı en sıcak yaz günlerinde bile sorunsuzca kullanmak mümkün. Dinamica® malzemesi aynı zamanda Mercedes Benz – AMG tarafından AMG GT modelinin direksiyon, koltuk ve tavan döşemelerinde de kullanılıyor. 

-WC_-ngenieur_Automatic_AMG_GT_Edition_-W324602_Boron_Carbide_8.jpg

Kayışın üzerinde yer alan toka için Titanyum tercih edilmiş. Saat ile son derece uyumlu duran toka vazifesini konfordan ödün vermeden yerine getiriyor.

-WC_-ngenieur_Automatic_AMG_GT_Edition_-W324602_Boron_Carbide_9.jpg

IWC Ingenieur Automatic AMG GT Edition yeni nesil alternatif malzemelerin kullanıldığı modellere fevkalade başarılı bir örnek. Müthiş görüntüsü ve rakipsiz dayanıklılığının yanında kolda da gayet tok bir duruş sergileyen saatin özellikle motor sporlarına meraklı saat severler tarafından yoğun ilgi göreceğine eminiz.

-WC_-ngenieur_Automatic_AMG_GT_Edition_-W324602_Boron_Carbide_3.jpg

-WC_-ngenieur_Automatic_AMG_GT_Edition_-W324602_Boron_Carbide_1.jpg -WC_-ngenieur_Automatic_AMG_GT_Edition_-W324602_Boron_Carbide_2.jpg

Saati almayı düşünenlere ise tavsiyemiz ellerini çabuk tutmaları şeklinde zira sadece belirli IWC satış noktalarında bulunan model sadece 25 adet limitli üretime sahip.

Benzer İncelemeler