alexa IW501012 | Right-Hander | Big Pilot | IWC | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Big Pilot “Right-Hander” Limited Edition (Ref. IW501012)

Pilot saatlerinin kült örneklerinden IWC Big Pilot, kurma kolunun sol tarafta yer aldığı yeni bir limitli üretim modele kavuştu.

iw501012-iwc-big-pilot-right-hander-limited-edition-1.jpg

Mevzu pilot saatlerine geldiğinden eminim birçoğumuzun aklına ilk gelen isim IWC olur. Schaffausen’li ünlü marka, pek çok farklı alternatifin yer aldığı geniş Pilot’s Watch Koleksiyonu ile bu ikonik segmentin lider markaları arasında geliyor. Elbette söz konusu IWC ve pilot saatleri olunca, sahne bir kez daha efsane model Big Pilot’ın oluyor.

iw503601-iwc-big-pilot-s-watch-perpetual-calendar-spitfire.jpg

Farklı teknik özelliklerden alternatif materyal seçeneklerine uzanan görece geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Big Pilot, geçtiğimiz günlerde yeni bir versiyona daha merhaba dedi. Model ailesinin en popüler versiyonu üzerinden tasarlanan yeni model, sol tarafa yerleştirilmiş kurma kolu ile ilgi topladı.

iw501012-iwc-big-pilot-right-hander-limited-edition-3.jpg

Modelin genel özellikleri aslında güncel Big Pilot platformu ile aynı. Paslanmaz çelik kasa 46.2mm çapında ve 15.6mm yüksekliğinde tasarlanmış. Çizilmelere dayanıklı safir kristal camla donatılan kasanın su basıncına dayanıklılık değeri ise 60 metre ile sınırlandırılmış. Modelin en belirgin özelliği de yine kasada yer alıyor. Klasik pilot saati konseptinin imza detaylarından kabul edilen kubbe formlu iri ayar kolu, kasanın sol tarafında yer alıyor. Saatini sağ koluna takan kullanıcılar için düşünülmüş bu detay, elbette modelin kalbinde atan mekanizmanın da mimarisinde bazı değişikliklere neden oluyor.

iw501012-iwc-big-pilot-right-hander-limited-edition-2.jpg

Yeni modele hayat veren mekanizma, Ca. 52010, 180 derece dönmüş vaziyette görev yapıyor. Kurma kolunun saat 3 yerine saat 9 konumuna taşınmasına bağlı gelişen bu durumun bir diğer gözle görülebilir sonucu ise güç rezerv göstergesinin de saat 9 yönüne konumlandırılması olarak ortaya çıkıyor. Bu detaylar dışında değişiklik arz etmeyen otomatik mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 7 gün gibi efektif bir güç rezerv süresi sunuyor. Pellaton kurma sistemiyle donatılmış mekanizma, seramikten yapılmış palet ve dişli grubu ile sürtünmeye bağlı aşınma riskini ortadan kaldırıyor.

iw501012-iwc-big-pilot-right-hander-limited-edition-4.jpg

Koyu gri kadran ve katlanır klipsin eşlik ettiği zımbalı dana derisi kayış ile gelen model sadece 250 adet ile sınırlı üretiliyor. Bu ay itibarıyla Avustralya ve Fransa’da satışına başlanacak ve Kasım 2019’da yapılması planlanan resmi lansman ile tüm IWC satış noktalarına ulaşacak olan model için belirtilen liste fiyatı ise €14,900.
Benzer İncelemeler