alexa IW500910 | Patrouille Suisse | Big Pilot’s | IWC | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Big Pilot’s Patrouille Suisse Limited Edition IW500910

iwclogo.png

2016 senesini adeta Pilot Saatleri Koleksiyonu’na adayan IWC, konseptin geçen yıl tanıtılan limitli üretim örneklerinden IWC Big Pilot’s Patrouille Suisse Limited Edition ile inceleme köşemizin konuğu oldu.

iwc-big-pilot-s-watch-edition-patrouille-suisse-iw500910-2-.jpg

Pilot saatleri denildiği zaman ilk akla gelenler şüphesiz II. Dünya Savaşı ve IWC oluyor. Oldukça farklı görünen bu iki kavramın aslında birbiriyle bağlantılı pek çok yönü var. Pilot Saati konseptinin bugün geldiği noktada II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan sektörel gelişmelerin etkisi çok büyük. O dönemlerde askeri kullanıma uygun şekilde üretilen pilot saatleri, bugün saat dünyasının belki de en bilinen tasarımlarından biri haline gelmiş durumda. IWC de şüphesiz bu konseptin günümüzde en bilinen ve en çok tercih edilen modellerine hayat vermeye devam ediyor.

Birçok tasarım detayını içerisinde barındıran pilot saatlerinin hikâyesini merak ediyorsanız, editörlerimizden Doruk ÇELEBİ’nin hazırladığı habere göz atmanızda fayda var. 

Bugün inceleme köşemize konuk olan IWC modeli, İsviçre Hava Kuvvetlerinin Akrobasi Takımı (Patrouille Suisse) adına üretilmiş. 1964 yılından beri gösteriler yapan takım, gösteriler sırasında havacılık tutkunları arasında hatırı sayılır bir önemi olan Northrop F-5E Tiger II bombardıman uçakları ile uçuyor.

Patrouille_Suisse.jpg

Big Pilot’s Patrouille Suisse modeli, genel anlamda klasik pilot saati konseptinin özelliklerini taşısa da hem teknik hem de görsel açıdan bazı farklılıklara sahip. Okunabilirliğe olan olumlu etkisi nedeniyle sıkça tercih edilen mat siyah yerine güneş ışığı deseni taşıyan gri tonunda hazırlanan kadran bu farklılıklara dair ilk göze çarpan örneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kolay okunmayı hedefleyen askeri kadranların vazgeçilmez detaylarından büyük Arabik numaratör indeksler ise elbette bu modelde de yerini alıyor. Yine farklılık parantezinde göze çarpan diğer bir detay da merkez saat 9 yönüne konumlandırılan ait bir alt kadrana yerleştirilmiş saniye kolu olarak dikkat çekiyor. Saat 3 konumunda 7 günlük güç rezervi indikatörü bulunuyor.

iwc-big-pilot-s-watch-edition-patrouille-suisse-iw500910.jpg

İndeks ve kollara uygulanan SuperLuminova sayesinde karanlık ortamlarda gayet başarılı bir okunabilirlik sunan kadranın bana göre yegâne olumsuz yönü orta alt kısımda yer alan “automatic” ibaresi olmuş.

iwc-big-pilot-s-watch-edition-patrouille-suisse-iw500910-3-.jpg

Saatin kasası 46mm çapında ve 16mm kalınlığında paslanmaz çelikten üretilmiş. Mikro kumlama metodu ile elde edilen hafif pütürlü mat yüzeyi ile daha maskülen ve profesyonel bir havaya bürünen kasanın ön yüzünde, çift taraftan yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal cama yer verilmiş. Saatin su geçirmezlik değeri olan 60M ise günlük kullanım için yeterli olsa da, modern bir saatten için biraz beklenenin altında bir değer olmuş.

iwc-big-pilot-s-watch-edition-patrouille-suisse-iw500910-1-.jpg iwc-big-pilot-s-watch-edition-patrouille-suisse-iw500910-5-.jpg

Saatin masif arka kapağı paslanmaz çelikten üretilmiş ve üzerinde İsviçre Hava Kuvvetleri Akrobasi Takımının işlemesine yer verilmiş. Saatin referans ve limitli üretim adedine (250 adet)  dair numaralar da yine arka kapağa işlenmiş.

iwc-big-pilot-s-watch-edition-patrouille-suisse-iw500910-6-.jpg

Yazımın başında da belirttiğim gibi, Big Pilot’s Patrouille Suisse modelinin klasik pilot saatleriyle olan farkları sadece görsel detaylar ile sınırlı değil. Birçok IWC Pilot modelinde görev yapan Caliber Ref.51111 mekanizma, bu modelde yerini Ref. 51011 kalibreye bırakmış. Markanın Portugieser koleksiyonunda yer alan bazı modellerden aşina olduğumuz bu mekanizma, çift tulumbalı düzeneği sayesinde sağladığı 7 günlük güç rezerviyle öne çıkıyor. Otomatik kurgulu Caliber Ref.51011, 3Hz frekansında çalışıyor.

iwc-big-pilot-s-watch-edition-patrouille-suisse-iw500910-8-.jpg

Saatin üzerinde markanın diğer pilot modellerinden tanıdığımız deri kayış yer alıyor. Hafif kabartmalı yüzeyi ile saatin kumlanmış kasa formuyla fevkalade uyumlu duran kayış için siyah dana derisi tercih edilmiş. Kontrast renk dikiş detayıyla hareketlendirilen kayışın ucunda ise, paslanmaz çelikten üretilmiş klasik IWC katlanır klips görev yapıyor.

iwc-big-pilot-s-watch-edition-patrouille-suisse-iw500910-7-.jpg

250 adet ile limitli Big Pilot’s Patrouille Suisse modeli, klasik pilot saati tasarımlarından hoşlanan ancak hem görsel hem de teknik farklılar arayan kullanıcılar için nokta atışı olabilecek bir alternatif. IWC Nişantaşı Butikte inceleme fırsatı bulduğumuz modeli mutlaka yakından incelemenizi tavsiye ediyorum.

iwc-big-pilot-s-watch-edition-patrouille-suisse-iw500910-9-.jpg

Benzer İncelemeler