alexa IW392101 | IWC | Da Vinci | Perpetual Calendar | Chronograph
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph

iwclogo.png

2017 yılını, klasik tasarımlarıyla saatseverlerin beğenisini kazanan Da Vinci Koleksiyonu’nun yenilenmiş yüzüyle karşılayan IWC, ürün grubunun bayrak gemisi modellerinden Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph ile inceleme köşemize konuk oldu.

SIHH 2017 bünyesinde tanıtımı yapılan yeni Da Vinci Koleksiyonu’nun en önemli modellerinden kabul edilen model, ilk defa 1985 senesinde tanıtılan Ref.3570 versiyonunda olduğu gibi yuvarlak kasası ve özgün boynuz tasarımı ile dikkat çekiyor.

iwc-da-vinci-perpetual-calendar-chronograph-iw392101-3-.jpg

18K pembe altın ve paslanmaz çelik olarak iki farklı versiyon olarak saatseverlerin beğenisine sunulan koleksiyonun incelememize konu parçası 18K pembe altın olan model.

Yeni modelin 80ler’de üretilen ilk versiyon ile benzer noktaları olduğundan bahsetmiştim. Bu benzerliklerin en çok göze çarpan kısımları Tonneau (fıçı) formundan tekrar yuvarlak forma dönen kasa ve Ref.3570’in aynısı olmasa bile yine özgün ve farklı boynuz tasarımı diyebiliriz. Bunun yanında saatin geneline hâkim barok havadan da bahsetmek mümkün.

Birinci-nesil-WC-Da-Vinci-Perpetual-Calendar-Chronograph.jpg

Birinci nesil IWC Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph

Modelin 18K pembe altından üretilmiş kasası 43mm çapa sahip şekilde tasarlanmış. İçinde taşıdığı mekanizmadan ötürü pek de ince diyemeyeceğimiz kasa toplamda 15.5mm yüksekliğe sahip. Yeni kasanın boynuz bağlantısı da oldukça özgün bir tasarıma ev sahipliği yapıyor. Hareket edebilir şekilde tasarlanan boynuz parçalarının bir ucu kasaya bağlanırken, diğer ucu da kayışı yerinde tutuyor. Saatin genel görüntüsünü bir klik daha büyük ve iddialı bir boyuta taşıyan bu detay, özellikle 18K altın modelin pek de hafif olmayan ağırlığını başarıyla dengeleyerek saatin konforlu bir şekilde kullanılmasına imkân sağlıyor. Tamamı parlak yüzeylerden oluşan kasanın bombeli bezeli tasarımın bütünüyle uyum içinde duruyor.

iwc-da-vinci-perpetual-calendar-chronograph-iw392101-4-.jpg

Her bir bileşeni bir sanat eseri estetiğine sahip olan modelin her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camlar yer alıyor. Şeffaf bölmeli arka kapak kasaya 6 adet minyatür vida ile tutturulmuş. Modelin su basıncına dayanıklılık değeri ise 30M olarak ayarlanmış. Saatin tüm fonksiyonları kasanın sağ tarafına yerleştirilmiş ayar tepesi ve kronograf butonları ile yapılıyor. Ayar tepesinin üzerinde klasik IWC Schaffhausen Probus işlemesi göze çarpıyor.

iwc-da-vinci-perpetual-calendar-chronograph-iw392101-5-.jpg

Yeni IWC Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph modelinde kadranın da güncellemelerden nasibini aldığını görmek mümkün. Markanın kronograf ve sonsuz takvim özelliklerini bir arada bulunduran modellerinde tarih ve ay fonksiyonlarını pencere tarzı göstergelerle sunan marka, bu model için daha retro bir görüntü sunan yuvarlak alt-kadran formasyonunu tercih etmiş. Güncellenen kadran tasarımına bir de ay fazı diski ekleyen marka, klasik komplikasyon görüntüsünü en üst seviye taşımış.

iwc-da-vinci-perpetual-calendar-chronograph-iw392101-2-.jpg

Pembe altın detayların eşlik ettiği kadran, açık renk zemin rengiyle fonksiyonların doğru okunmasına imkân verirken pembe altın ve mavi tonlardan oluşan kolların görünürlülüğü için gereken kontrastı da sağlayabilmiş. Büyük rakam saat markörlerinin tercih edildiği kadranda, saat 12 noktasında yer alan ve içerisinde minyatür bir ay fazı göstergesi bulunan alt-kadran mavi renkte hazırlanmış.

iwc-da-vinci-perpetual-calendar-chronograph-iw392101-8-.jpg

Yeni modelin içerisinde, markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. 89630 görev yapıyor. Yakın dönemde farklı varyasyonlarını gördüğümüz 89XXX ailesi üzerinden geliştirilen otomatik mekanizma 4Hz hızında çalışıyor ve tam kurulumda 68 saatlik güç rezervi sunuyor. Geçmiş versiyonlardan farklı olarak Flyback özelliği de barındıran mekanizmada kolon çarklı ve dikey kavramalı kronograf modülünün yanı sıra bir de sonsuz takvim düzeneği yer alıyor. Kurt Klaus’un tasarladığı ilk versiyonda olduğu gibi, sonsuz takvim fonksiyonun tüm ayarları saatin tek ayar tepesinden yapılabiliyor. Parlatılmış köprülerin ve alevle mavileştirilmiş vidaların eşlik ettiği 51 taşlı mekanizma gücünü masif pembe altından yapılmış rotorundan alıyor.

iwc-da-vinci-perpetual-calendar-chronograph-iw392101-6-.jpg

IWC Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph markanın son dönemde birlikte çalıştığı Santoni imzası taşıyan kahverengi timsah derisi kayış ile geliyor. Hareket edebilen yapısı sayesinde saatin konforunu olumlu yönde etkileyen boynuzlarla uyum içinde duran kayışın ucunda ise yine 18K pembe altından yapılmış katlanır klips yer alıyor.

iwc-da-vinci-perpetual-calendar-chronograph-iw392101-7-.jpg

Yavaş yavaş butiklerdeki yerini almayan başlayan model, 42.600,00 EUR liste fiyatıyla satışa sunuluyor.

iwc-da-vinci-perpetual-calendar-chronograph-iw392101-9-.jpg iwc-da-vinci-perpetual-calendar-chronograph-iw392101-10-.jpg

Benzer İncelemeler