alexa IW393101 | IWC | Da Vinci | Tourbillon | Retrograde | Chronograph | SIHH 2017
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Da Vinci Tourbillon Retrograde Chronograph

iwclogo.png

Önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi, IWC bu senenin öne çıkan ürün grubu olarak Da Vinci Koleksiyonu’na ağırlık vermeyi planlıyor. SIHH 2017 bünyesinde saatseverlerle buluşan yeni modeller içinden ilk konuğumuz ise, koleksiyonun bayrak gemisi IWC Da Vinci Tourbillon Retrograde Chronograph modeli.

iwc-Da-Vinci-Tourbillon-Retrograde-Chronograph-iw393101-4.jpg

Geride bıraktığımız seneyi tam anlamıyla Pilot Saatleri Yılı olarak geçiren ünlü marka, bu seneyi klasik tasarımlarıyla olduğu kadar, yer verdiği önemli komplikasyonlarıyla da bilinen Da Vinci Koleksiyonu’na ayırmış görünüyor. SIHH 2017 fuarına günler kala, yenilenen yüzüyle saatseverlerin karşısına çıkan Da Vinci modelleri büyük ilgi çekmişti. Koleksiyonun bayrak gemisi kabul edilen IWC Da Vinci Tourbillon Retrograde Chronograph modeli ise, SIHH 2017 açılmasıyla saatseverlerle buluştu.

iwc-Da-Vinci-Tourbillon-Retrograde-Chronograph-iw393101-3.jpg

Estetik açıdan koleksiyonun dönüş yaptığı 80ler ruhundan izler taşıyan modelin en çok dikkat çeken özelliği ise hacking özellikli flying tourbillon komplikasyonu oldu.

Saatin içerisinde yer alan mekanizma, IWC’nin efsanevi tasarımlarından Caliber Ref. 89900 temel alınarak geliştirilmiş. Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph versiyonundan hatırladığımız mekanizma, yeni modele hayat vermek üzere hacking flying tourbillon modülü ile güncellenmiş. Konvansiyonel mekanizmalar için oldukça standart bir donanım sayılan hacking özelliği sayesinde ayar tepesi çekildiğinde tourbillon eşapmanı duruyor ve bu sayede herhangi bir dış kaynak ile hassas senkron ayarı yapılabiliyor. Saat endüstrisine Alman asıllı ünlü marka A. Lange & Söhne tarafından tanıtılan bu özellik, ilk defa bir IWC modeli içerisinde kendine yer buluyor.

iwc-Da-Vinci-Tourbillon-Retrograde-Chronograph-iw393101-7.jpg

IWC için bir ilk, sektör için ise oldukça nadir kabul edilen diğer bir özellik ise, mekanizmayı bir araya getiren bileşenlerin elmas kaplamalı silikondan üretilmiş olması… Ulysse Nardin ve Cartier modellerinde de gördüğümüz bu özellik sayesinde mekanizmanın manyetik ortamlardan etkilenmesi minimuma indirgeniyor ve parçaların sürtünme dirençleri asgari seviyede tutuluyor. 

iwc-Da-Vinci-Tourbillon-Retrograde-Chronograph-iw393101-1.jpg

89000 mekanizma ailesinin tipik kadran dizilimini taşıyan modelin Retrograde tarzı tarih göstergesi ise kadranın sol tarafında yer alıyor. Saat 6 noktasında tourbillon kafesinin yer aldığı mekanizma, tam kurulumda 68 saat güç rezervi sunabiliyor.

18K pembe altından yapılmış kasa 44mm çap ölçüsüne ve 17mm yüksekliğe sahip şekilde tasarlanmış. Da Vinci Koleksiyonu’nun yenilen yüzünü simgeleyen eklemli boynuz yapısıyla dikkat çeken kasanın her iki yüzünde de safir kristal camlar yer alıyor.

iwc-Da-Vinci-Tourbillon-Retrograde-Chronograph-iw393101-5.jpg

SIHH 2017 bünyesinde saatsevelerin beğenisine sunulan modelin butiklere ulaşma tarihi ve liste fiyatı ile ilgili henüz resmi bir bilgi bulunmuyor.

Benzer İncelemeler