alexa Antoine De Saint Exupery | Double Chronograph Edition | IWC | SIHH 2016 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Double Chronograph Edition Antoine De Saint Exupery

iwclogo.png

Geçtiğimiz aylarda düzenlenen SIHH 2016 fuarında pilot modelleri ile dikkatleri çeken marka IWC oldu. SIHH süresince yeni modelleri en hızlı şekilde sizlere ulaştırmaya çalıştık. IWC’nin SIHH 2016 süresince tanıtımını yaptığı modelleri linkteki haberimizde paylaşmıştık. Tanıtımını yaptığımız modellerden Double Chronograph Edition Antoine De Saint Exupery inceleme köşemizin konuğu oldu.

-WC_DOUBLE_CHRONOGRAPH_ED-T-ON_ANTO-NE_DE_SA-NT_EXUPE-RY_REFERENCE_3718-1-.jpg

Her zamanki gibi incelememize kasa ile başlıyoruz. 44 mm paslanmaz çelik kasa ile üretilen saatin ön yüzünde safir kristal cam kullanılmış. Saatin camının her iki yüzüne uygulanan yansıma önleyici kaplama sayesinde okunabilirlik üst düzeyde. Saatin bezeli dışında tüm yüzeyde fırçalanmış çelik kullanılmış. Bezelde ise parlatılmış bir yüzey bizleri karşılıyor. 17 mm’lik kasa yüksekliği kasa çapı ile oldukça uyumlu bilekte herhangi bir rahatsızlık yaşatmıyor. Double Chronograph komplikasyonu yüzünden normal bir kronograf saatten fazla olarak 10 konumunda üçüncü kronograf düğmesi bulunuyor.

-WC_DOUBLE_CHRONOGRAPH_ED-T-ON_ANTO-NE_DE_SA-NT_EXUPE-RY_REFERENCE_3718.jpg

Saatin kasasının görünen özelliklerinden bahsettik fakat birde göremediğimiz detaylar mevcut. Saatin içinde bulunan yumuşak demirden yapılmış kafes sayesinde saat manyetik alanlardan daha az etkileniyor. Aynı zamanda saatin düşmesi sonucu oluşacak basıncı absorbe edebiliyor.

Saatin kadranından bahsedecek olursak şahsi fikrim ve zevkim doğrultusunda en iyi kadran renkleri siyah ve mavi olmuştur. Fakat bu modelde kullanılan kahverengi (tütün rengi) sunburst kadrana hayran oldum diyebilirim. Güneş altında yaptığı renk oyunları ile saat her daim kendine hayran bırakıyor.

-WC_DOUBLE_CHRONOGRAPH_ED-T-ON_ANTO-NE_DE_SA-NT_EXUPE-RY_REFERENCE_3718-3-.jpg

Pilot saat ruhunu yansıtan indeks ve kollar superluminova ile kaplanmış ve okunabilirlik üst düzeyde. Kronograf alt kadranları 12-6-9 noktalarına yerleştirilmiş. Saat 6 konumundaki alt kadranda A. harfi modelin limitli ve Antoine De Saint Exupery koleksiyonuna ait olduğuna işaret ediyor. Saat 3 noktasında beyaz zemine siyah renkli gün ve tarih göstergesine yer verilmiş.

Saatin arkasına çevirdiğimizde mekanizmayı göremesek de oldukça şık ve detaylı bir işleme bizleri karşılıyor. A Lockheed P-38 Lightning model uçağın işlemesinin yapıldığı arka kapak Saint-Exupéry’nin son uçuşunu yaptığı uçak. Arka kapakta aynı zamanda 60 metre su geçirmezlik ve limit numarası gibi detaylarında yer alıyor. Saat 1000 adet ile limitli üretilmiş.

-WC_DOUBLE_CHRONOGRAPH_ED-T-ON_ANTO-NE_DE_SA-NT_EXUPE-RY_REFERENCE_3718-5-.jpg

Saatin kalbinde otomatik in-house 79420 kalibre yer alıyor. 44 saat güç rezervi sunan saat gün, tarih gibi komplikasyonların yanında Double Chronograph özelliği ile öne çıkıyor. Mekanizmayla ilgili olarak ‘RATTRAPANTE’ teriminden bahsetmek istiyorum. Double Chronograph mekanizmalar için kullanılan terim saatte iki farklı kronograf kolunun olduğuna işaret ediyor. İkinci kol 10 konumunda bulunan 3. düğme vasıtası ile kontrol ediliyor. Kronograf özelliği çalışmaya başladığında 10 konumundaki düğmeye basıldığında ikinci kol birinciden bağımsız olarak duruyor ve bu sayede iki farklı zaman tutabiliyorsunuz. 3. kronograf tuşuna tekrar bastığınızda ise durmakta olan ikinci kronograf kolu birinciyi yakalıyor ve aynı zamanı tutmaya başlıyorlar.

tech_rattrapante-ee2a7bd89983b76ad4fbbbccadb5b57a.jpg

Saatin kadran rengi ile mükemmel uyum yakalamış kordon bir diğer güzellik. Dana derisinden üretilen tütün rengi kordona krem rengi dikişler eşlik ediyor. Pilot saat tarzı tasarlanan kordon ünlü İtalyan marka Santoni’nin elinden çıkma. IWC işlemeli kelebek toka görevini sıkıntısız şekilde yerine getiriyor.

-WC_DOUBLE_CHRONOGRAPH_ED-T-ON_ANTO-NE_DE_SA-NT_EXUPE-RY_REFERENCE_3718-7-.jpg-WC_DOUBLE_CHRONOGRAPH_ED-T-ON_ANTO-NE_DE_SA-NT_EXUPE-RY_REFERENCE_3718-6-.jpg

Pilot saat ve IWC, bu iki kelime yan yana geldiğinde kötü bir şey çıkması oldukça zor. Marka yine bizleri yanıltmadan oldukça güzel bir model çıkarmış. Kadran ve kordon rengi ile ön plana çıkan saatin teknik özellikleri de ondan aşağı kalır değil. Pilot model bir saat isteyen kullanıcının tüm isteklerini karşılayan Double Chronograph Edition Antoine De Saint Exupery modeli oldukça güzel tercih olacaktır. Bu modeli bilekte denemek isteyenler IWC’nin Nişantaşı’nda bulunan butiğini ziyaret etmeli.

-WC_DOUBLE_CHRONOGRAPH_ED-T-ON_ANTO-NE_DE_SA-NT_EXUPE-RY_REFERENCE_3718-8-.jpg-WC_DOUBLE_CHRONOGRAPH_ED-T-ON_ANTO-NE_DE_SA-NT_EXUPE-RY_REFERENCE_3718-9-.jpg

Benzer İncelemeler