alexa IW380802 | Ingenieur | IWC | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Ingenieur Chronograph Ref. IW380802

iwclogo.png

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2017 senesi içerisinde tanıtılan yeni modellerle sene boyunca gündemden düşmeyen IWC Ingenieur Koleksiyonu, Chronograph ürün grubu içerisinde yer alan IW380802 modeli ile inceleme köşemizin konuğu oldu. Parlak mavi kadranı ile oldukça çarpıcı bir duruş sunan model, yeni mekanizması ve paslanmaz bilezik opsiyonuyla dikkat çekiyor.

iwc-ingenieur-chronograph-W380802-11-.jpg

Önceki yazılarımda da belirttiğim üzere, 2017 senesi IWC için Da Vinci Koleksiyonu ağırlıklı geçti. İkonik koleksiyonu baştan aşağı yenilenmiş ve tasarımın erken yıllarından ilham alan modern bir yüzle tekrar yorumlayan marka, otoritelerden de takdir toplamayı başarmıştı.

Yıl içerisinde diğer koleksiyonlarında da yeni modeller tanıtmayı ihmal etmeyen Schaffhausen merkezli marka, kült Ingenieur Koleksiyonu bünyesine kattığı yeni modeller ile beğeni toplamıştı. Bu yeni modeller içerisinde yer alan Chronograph ürün grubunun belki de en dikkat çekici versiyonu olan Ref. IW380802 modelini sizler için mercek altına aldık.

iwc-ingenieur-chronograph-W380802.jpg

Kronograf ürün grubu altında toplamda üç farklı model bulunuyor. İnceleme için seçtiğimiz versiyonun yanı sıra paslanmaz çelik kasa ve bilezik ile birlikte gümüş renkli kadran ve altın detaylarla sunulan Ref. IW380801 modeli sade ve şık yapısıyla dikkat çekiyor. Ürün grubunun bayrak gemisi unvanını ise 18K pembe altın kasalı, antrasit kadranlı ve siyah deri kayışlı Ref. IW380803 modeli taşıyor.

Yeni koleksiyonda yer alan diğer modellerde olduğu gibi IWC Ingenieur Chronograph Ref. IW380802 da, koleksiyonu 60lı ve 70li yıllarda üretilen modellerinden ilham alan, retro bir tasarımla geliyor. Modelin 42mm çapında ve parlak ağırlıklı yüzey formu ile tasarlanan kasası, paslanmaz çelikten üretilmiş. Düz bezeli ve köşeli bezeli ile Ingenieur Koleksiyonu’nun erken örneklerine gönderme yapan kasanın her iki yüzünde de çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar yer alıyor. Spor kronograf bir model için yeterli bir değer olan 120M su geçirmezlik sunan kasanın toplam kalınlığı ise 15mm.

iwc-ingenieur-chronograph-W380802-2-.jpg iwc-ingenieur-chronograph-W380802-5-.jpg

Modelin kadranı için göz alıcı bir mavi tonu seçilmiş. SunRay yüzey efektiyle farklı açılardan gelen ışığın altında değişik mavi tonları sunan kadran, paslanmaz çelik kasa ile gayet uyumlu bir görüntü sunuyor. Tri-Compax kronograf formasyonunda hazırlanan kadranda 12-6-9 alt-kadran dizilimi tercih edilmiş. Tarih göstergesine ait pencere ise saat 3 noktasına konumlandırılmış. Beyaz renk fontlar sayesinde okunabilirlik konusunda yeterli performansı sunan kadranın baton tarzı tasarlanmış indeks ve kollarında ise, SuperLuminova fosfor malzemesi kullanılmış.

iwc-ingenieur-chronograph-W380802-3-.jpg

Ürün grubunun içerisinde, geçen sene tanıtılan ve markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. 69375 görev yapıyor. Eksizden bitmiş ürün aşamasına kadar tamamen IWC tarafından geliştirilen otomatik kurgulu kronograf mekanizma, markanın uzun süre kullandığı ETA Valjoux 7750 kalibre grubunun da yerini alan mekanizma olarak geçiyor. 4Hz hızında çalışan ve tam kurulumda 46 saatlik güç rezerv süresi sunabilen Caliber 69375, safir kristal cam bölmeli kapaktan izlenebiliyor.

iwc-ingenieur-chronograph-W380802-7-.jpg

IWC Ingenieur Chronograph Ref. IW380802 kasa ile uyumlu tasarlanmış paslanmaz çelik bir bilezik ile geliyor. Mat ve parlak yüzeylerin beraber kullanıldığı bileziğin uç kısmında ise IWC logolu katlanır klips görev yapıyor.

iwc-ingenieur-chronograph-W380802-6-.jpg iwc-ingenieur-chronograph-W380802-8-.jpg

Çarpıcı mavi kadranı, 42mm’lik vintage esintiler taşıyan kasası, tamamen in-house tasarlanmış yeni mekanizması ve Ingenieur Koleksiyonu’nun sembol detaylarından olan kaliteli paslanmaz çelik bileziği ile öne çıkan IWC Ingenieur Chronograph Ref. IW380802, spor kronograf modeller içerisinde başarılı bir alternatif olarak yerini alıyor.

iwc-ingenieur-chronograph-W380802-9-.jpg

Benzer İncelemeler