alexa IW327003 | IWC | Mark XVIII
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Mark XVIII

iwclogo.png

2016 senesinde yenilenen Pilot Saatleri koleksiyonu dahilinde, hem model ailesinin DNA’sına dönüşünü simgeleyen sade tasarımı hem de uygun fiyat etiketi ile saatseverlerden büyük ilgi gören IWC Mark XVIII mercek altında.

iwc-pilots-watch-mark-xviii-edition-iw327003-5-.jpg

İsviçreli markanın Pilot Saatleri koleksiyonuna ağırlık verdiği 2016 senesi yenilikleri içerisinde yer alan model, hem teknik hem de kozmetik alanlarda sunduğu güncellemelerle SIHH 2016 fuarının en çok konuşulan IWC modellerinden biri olmayı başarmıştı. 1930lu yıllarda Alman Hava Kuvvetleri için geliştirilen B-Uhr tipi pilot saatlerinden ve 1948 senesinde İngiltere Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine İngiliz Hava Kuvvetleri envanterine de dahil edilen IWC Mark XI modelinden esinlenerek hazırlanan yeni versiyon, seleflerine nazaran daha sade ve daha özüne yakın bir tasarıma kavuşmuştu. IWC Schaffhausen’in Nişantaşı’ndaki butiğine yaptığımız ziyaret sırasında inceleme fırsatı bulduğumuz koleksiyondan Ref. IW327001 modeli sizlerle.

iwc-pilots-watch-mark-xviii-edition-iw327003-3-.jpg

Modelin paslanmaz çelikten yapılmış kasası 40mm çapında tasarlanmış. Önceki versiyonlarda yer alan 41mm çaplı kasa ile kâğıt üzerinde pek de farklı durmayan yeni kasa tasarımının bilekteki duruşu ve daha iyi ayarlanmış proporsiyonu gözlerden kaçmıyor. Mat ve parlak yüzeylerin bir arada kullanıldığı kasanın ön yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmeye dayanıklı safir kristal cama yer verilmiş. Yumuşak demir kafes ile manyetik ortamlara karşı direnç kazandırılmış kasanın arka yüzünde ise, üzerinde eski bir bombardıman uçağı figürü yer alan masif paslanmaz çelik kapak tercih edilmiş. Kasanın sağ tarafında yer alan ayar tepesi de konsepte uygun olması açısından rahat kavranabilecek büyüklükte hazırlanmış. Kasanın su geçirmezlik derecesi ise 50M olarak ayarlanmış.

iwc-pilots-watch-mark-xviii-edition-iw327003-10-.jpg iwc-pilots-watch-mark-xviii-edition-iw327003-6-.jpg

IWC Mark XVIII koleksiyonunda iki farklı kadran alternatifi yer alıyor. İncelemeye konu modelimiz, benim de favorim olan, siyah kadranlı Ref. IW327001 versiyonu. Yazımın başında Mark XVIII modelinin Mark serisinin geçmiş modellerine ve model ailesinin genel DNA’sına daha yakın duran tasarım detayları sunduğundan bahsetmiştim. Kasada 40mm’lik görece kompakt yeni ebat ile karşımıza çıkan bu durum kadranda da kendini belli etmeye devam ediyor. Öncelikle bir türlü ısınamadığım üçlü tarih penceresi yerini standart tekli tarih penceresine bırakmış. Aslında hiç tarih penceresi olmasaydı eminim çok daha güzel dururdu ama yine de bu değişikliği olumlu bir güncelleme olarak nitelendirmekte fayda var diye düşünüyorum. Bunun yanı sıra 2006 senesinde tanıtılan Mark XVI modelinden bu yana göremediğimiz saat 9 indeksi de yerine geri gelmiş. Bu iki küçük ama önemli dokunuşun dışında kadranın genel anlamda Mark model ailesinin sembol tasarımına sadık kalınarak hazırlandığını söylemek mümkün. Büyük rakam indeksler ve kılıç formundaki kollar ile desteklenen kadranın okunabilirliği mükemmel. SuperLuminova fosfor malzemesi ilavesi ile karanlık ortamlarda da gayet başarılı bir okunabilirlik sunan kadranın saat 3 noktasında tarih penceresi yer alırken, saat 12 noktasında ise B-Uhr tipi modellerin sembol detaylarından üçgen formundaki saat markörü bulunuyor.

iwc-pilots-watch-mark-xviii-edition-iw327003-4-.jpg

IWC Mark XVIII gücünü markanın Caliber Ref. 30110 mekanizmasından alıyor. ETA 2892 üzerinden geliştirilen otomatik kurgulu mekanizma 4Hz hızında çalışıyor ve tam kurulumda 42 saatlik güç rezervi sunuyor. Masif paslanmaz çelik arka kapak nedeniyle göremediğimiz mekanizma, kasanın iç kısmına yerleştirilmiş yumuşak demir kafes sayesinde manyetik ortamlardan etkilenmeden zaman tutma hassasiyetini koruyabiliyor.

iwc-pilots-watch-mark-xviii-edition-iw327003-8-.jpg

Modelin üzerinde hem siyah kadranla hem de konseptin geneliyle son derece uyumlu bir duruş sergileyen, kontrast beyaz dikişli kahverengi dana derisi kayış yer alıyor. Yumuşak yapısı sayesinde konforlu bir kullanım vaat eden kayışın ucunda ise ağırlıklı satine yüzeylerin yer aldığı IWC imzalı paslanmaz çelik toka bulunuyor. IWC Mark XVIII deri kayış alternatifinin yanında paslanmaz çelik bilezik ile de tercih edilebiliyor. Açıkçası tek bir tercih hakkım olsa kesinlikle deri kayış opsiyonunu tercih ederim çünkü hem modelin genel renk paleti hem de tasarımın tarihi ile daya uyumlu bir seçenek olduğunu düşünüyorum ancak çelik bileziğin de modele farklı bir hava kattığını da söylemeden edemeyeceğim… Bu durumda en iyi çözüm, saati paslanmaz çelik bilezikle alıp yanına yarıca deri kayış ve tokayı ilave etmek gibi görünüyor.

iwc-pilots-watch-mark-xviii-edition-iw327003-9-.jpg iwc-pilots-watch-mark-xviii-edition-iw327003-7-.jpg

IWC Mark XVIII, markanın geçtiğimiz yıl renove ettiği Pilot Saatleri koleksiyonunda yer alan yeni modellerden biri. Model ailesinin esin kaynağı olan B-Uhr tipi klasik pilot saatlerinin sade ancak işlevsel tasarımına olan yakınlığı, optimal boyutları, değişik kadran ve kayış/bilezik alternatifleri ile havacılık temalı klasik modellerden hoşlanan kullanıcıların beğenisini kazanacağına kesin gözüyle baktığım koleksiyon, iddialı fiyatları ile de dikkat çekiyor.

iwc-pilots-watch-mark-xviii-edition-iw327003-1-.jpg

Benzer İncelemeler