alexa IWC | Pilot’s Watch Mercedes-AMG | Petronas | Formula One Team
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Pilot’s Watch Chronograph 41 Edition Mercedes-AMG Petronas Formula One Team Ref. IW388108

IWC, uzun soluklu marka ortağı Mercedes-AMG Petronas Formula One ile iş birliği içinde tasarladığı yeni modelini saat severlerin beğenisine sundu.

-WC-Pilots-Watch-Chronograph-41-Edition-Mercedes-AMG-Petronas-Formula-One-Team-1.jpg

Söz konusu saatler ve motor sporları olduğunda akla ilk gelen birlikteliklerden biri de IWC ve Mercedes-AMG Petronas Formula One oluyor. Uzun zamandır iş birliğine devam eden iki ünlü ismin bir arada tasarlayıp ürettiği özel modeller ise başta saat koleksiyoncuları olmak üzere bu hobiye gönül veren birçok meraklının radarına takılmaya devam ediyor. 

Bu yıl yeni bir model ile bir kez daha saat tutkunlarının karşısına çıkan ikili bu sefer hem tarz hem de iş birliğini temsil etme şekli açısından biraz farklı bir yol izlemiş. Yeni model, marka ortaklığının tarihinde bir ilk olarak “Takım Saati” şeklinde tanımlanıyor. Bunun anlamı da şu; bu yeni model tasarımcılar, aerodinamik uzmanları, yarış mühendisleri, stratejistler ve hatta otomobillere servis veren mekanikerler kısaca ekipte yer alan herkesin takacağı bir saat olarak tasarlanmış. Ancak merak etmeyin, IWC bu modeli www.iwc.com üzerinden satışa da sunuyor. Bu arada model limitli üretim değil. Special Edition olarak geçiyor. 

-WC-Pilots-Watch-Chronograph-41-Edition-Mercedes-AMG-Petronas-Formula-One-Team-3.jpg

İsminden de anlaşılacağı üzere yeni model, markanın son zamanlarda en önemli odak noktası olarak belirlediği pilot saatleri ürün grubunun ünlü F1 ekibinin renkleriyle buluşturuyor. IWC ve Mercedes-AMG Petronas Formula One ortaklığından çıkan geçmiş modelleri düşündüğümüzde eminim hepimizin aklına köşeli hatları ve entegre kordonları ile hatırladığımız Ingenieur modelleri geliyordur. Marka bu sefer Formula 1’in adrenalin dolu dünyasını klasik pilot kronografı konseptiyle bir araya getirmiş. Gelin, ortaya çıkan modele yakından bakalım.

-WC-Pilots-Watch-Chronograph-41-Edition-Mercedes-AMG-Petronas-Formula-One-Team-9.jpg

Sportif model 41mm çapında ve 14.6mm yüksekliğinde tasarlanmış, markanın güncel pilot saatleri koleksiyonuna farklı versiyonlardan da hatırlayacağımız kasa ile geliyor. Kasa materyali olarak, motor sporlarının da vazgeçilmez malzemelerinden olan Grado 5 titanyum alaşımı kullanılmış. Geçmiş sohbet ve makalelerimizde de belirttiğimiz üzere titanyum çok uzun zamandır saat endüstrisinde kullanılıyor olmasına rağmen kısa bir süredir lüks saat üreticilerinin de ilgisini çekmiş durumda. Hafifliği ve sağlamlığı ile öne çıkan bu özel metali eminiz daha birçok yeni modelde göreceğiz. Kasanın ön yüzünde ani basınç düşmelerine dirençli üretilmiş, bombeli ve yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal cam yer alıyor. Arka kapağında da safir kristal cam bölme yer alan şık kasa, vidalı kurma kolunun da yardımıyla 100 metreye kadar su geçirmiyor. 

-WC-Pilots-Watch-Chronograph-41-Edition-Mercedes-AMG-Petronas-Formula-One-Team-5.jpg

Yeni modeli standart versiyonlardan ayıran bir diğer özellik ise kadran tasarımında karşımıza çıkıyor. Tri-Compax kronograf dizilimli kadranda yer alan tüm kollarda, markörlerde ve indekslerde, F1 takımının imzası haline gelen ve artık Petronas yeşili olarak anılan canlı yeşil tonu kullanılıyor. Gün ve tarih disklerinin fontlarında bile kendine yer bulan bu ton, mat siyah zemin rengi ile mükemmel bir kontrast oluşturarak kadranın hızlı ve net bir şekilde okunabilmesini sağlıyor. 

-WC-Pilots-Watch-Chronograph-41-Edition-Mercedes-AMG-Petronas-Formula-One-Team-6.jpg

IWC Pilot’s Watch Chronograph 41 Edition Mercedes-AMG Petronas Formula One Team gücünü markanın  kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber 69385 mekanizmadan alıyor. Kolon çarklı entegre kronograf özellikli otomatik mekanizmadan saat, dakika, küçük saniye, 30 dakika ve 12 saat sayaçlı kronograf, gün ve tarih özellikleri takip ediliyor. 4Hz (28.800vph) frekansında çalışan 33 taşlı mekanizma, tam kurulumda 46 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor. 

-WC-Pilots-Watch-Chronograph-41-Edition-Mercedes-AMG-Petronas-Formula-One-Team-7.jpg

Special Edition ürün grubuna eklenen yeni model, siyah kabartmalı dana derisi kayış ve Petronas yeşili kauçuk kayış ile birlikte geliyor. Her ikisi de markanın entegre EasX-CHANGE sistemiyle donatılan kordonlar bileğe, IWC imzalı titanyum katlanır toka ile sabitleniyor.

-WC-Pilots-Watch-Chronograph-41-Edition-Mercedes-AMG-Petronas-Formula-One-Team-8.jpg

www.iwc.com  aracılığı ile alınabilen model için belirlenen liste fiyatı ise EUR 8,350.

Benzer İncelemeler