alexa IW395505 | IW503604 | Top Gun Ceratanium | IWC | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Pilot’s Watch Timezoner Top Gun Ceratanium & Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar Top Gun Ceratanium

IWC, Pilot’s Watch ürün grubuna Top Gun temalı iki yeni referans ekledi. Yeni modeller, markanın patentli alaşımı Ceratanium’dan üretiliyor.

iwc-pilot-s-watch-timezoner-perpetual-calendar-top-gun-ceratanium-1.jpg

Son yılların popüler alternatif malzemeleri arasında yer alan seramiğin IWC ile olan bağlantısı oldukça eskiye dayanıyor. Dünyanın ilk seramik kasalı modeli olan Da Vinci Ref: 3755 ile seramiğin saat dünyasındaki yolculuğuna 1986 yılında start veren marka, 1994 yılında ilk seramik pilot saati olan Ref: 3705’i tanıtıyor. Alternatif malzemeler ile ilgili çalışmalarına aralıksız devam eden Schaffhausen’li üretici, seramik ve titanyumun öne çıkan özelliklerini bir araya getiren Ceratanium alaşımı ile bu konudaki yenilikçi anlayışını devam ettiriyor.

Pilot's Watch Timezoner Top Gun Ceratanium (Ref. IW395505)

Yeni tanıtılan serideki iki modelden biri olan Pilot's Watch Timezoner Top Gun Ceratanium, markanın dünya saati komplikasyonuna getirdiği kullanıcı dostu yorumla dikkat çeken Timezoner model platformunu temel alıyor.

iw395505-iwc-pilot-s-watch-timezoner-top-gun-ceratanium-1.jpg

46mm çapında ve 15.1mm yüksekliğinde tasarlanan sportif kasa, bu sefer Ceratanium malzemeden üretiliyor. Kasanın ön yüzünde, üzerinde şehir isimlerinin bulunduğu siyah seramik mine ile donatılmış dönebilir bezel yer alıyor. Kadranın üzerinde ise, yansıma önleyici kaplamaya sahip ve ani basınç değişikliklerine dayanıklı üretilmiş safir kristal cam bulunuyor. Kasanın arka yüzünde safir kristal cam bölmeli kapak bizleri karşılıyor. Pilot saatlerinin imza detaylarından kubbe formlu kilitli kurma kolu ile donatılan kasa, 60 metreye kadar su geçirmiyor.

iw395505-iwc-pilot-s-watch-timezoner-top-gun-ceratanium-2.jpg iw395505-iwc-pilot-s-watch-timezoner-top-gun-ceratanium-3.jpg

Diğer Timezoner modellerinden aşina olduğumuz kadran, mat siyah zemin rengiyle geliyor. Açık gri Super-LumiNOVA fosfor malzemesi uygulanmış büyük rakam indeksler ve geniş kollarla donatılan kadran, hemen her ortamda yeterli okunabilirliği sunuyor. Saat 3 yönünde yer alan tarih penceresine, saat 12 hizasına eklenen üçlü ikinci zaman dilimi göstergesi eşlik ediyor. Kırmızı yazılan Timezoner ibaresi, aynı renkte eklenen UTC sembolü ile koyu temalı modele renk katıyor.

iw395505-iwc-pilot-s-watch-timezoner-top-gun-ceratanium-4.jpg

Yeni modelin içerisinde Calibre 82760 mekanizma görev yapıyor. Otomatik mekanizma saat, dakika, saniye, tarih ve ikinci zaman dilimi özelliklerine yer veriyor. In-house mekanizma, Pellaton kurma sisteminin de yardımıyla 60 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor.

iw395505-iwc-pilot-s-watch-timezoner-top-gun-ceratanium-5.jpg

Yılda 500 adet ile limitli üretilecek modele, tekstil astarlı siyah kauçuk kayış ve siyah standart toka eşlik ediyor. Ref: IW395505 ürün kodlu model için liste fiyatı ise EUR 18,200.

iw395505-iwc-pilot-s-watch-timezoner-top-gun-ceratanium-6.jpg

Big Pilot's Watch Perpetual Calendar Top Gun Ceratanium (Ref. IW503604)

Serinin diğer modeli olan Big Pilot's Watch Perpetual Calendar Top Gun Ceratanium, markanın efsanevi Big Pilot konseptine yeni bir soluk getiren özelliklere ev sahipliği yapıyor.

iw503604-big-pilot-s-watch-perpetual-calendar-top-gun-ceratanium-1.jpg

46.2mm çapında ve 15.4mm yüksekliğinde tasarlanan dev kasa, yine Ceratanium malzemeden üretiliyor. Malzemenin düşük özgül ağırlığı sayesinde çelik, altın ve platin gibi modellere nazaran çok daha konforlu bir kullanım sunacağına emin olduğumuz kasa, 60 metreye kadar su geçirmiyor. Kasanın ön yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip ve ani basınç değişikliklerine dayanıklı üretilmiş safir kristal cam bulunuyor. Kasanın arka yüzünde safir kristal cam bölmeli kapak bizleri karşılıyor. Görkemli boyutuna rağmen simsiyah renk paleti ile olduğundan biraz daha kompakt duracağını düşündüğümüz kasayı, pilot saatlerinin imza detaylarından kubbe formlu kilitli kurma kolu tamamlıyor.

iw503604-big-pilot-s-watch-perpetual-calendar-top-gun-ceratanium-2.jpg

Sürekli takvim özelliğine dair bilgiler sunan karmaşık kadran, mat siyah üzerine açık gri fosfor dolgulu indeksler ve kollar sayesinde yeterli okunabilirliği sunmakta zorlanmıyor. Kontrast ağırlıklı renk paletinin arasına katılmış dengeli kırmızı kullanımıyla sportif bir havaya bürünen kadrandan saat, dakika, küçük saniye (hack özellikli), 4 basamaklı tarih, haftanı günü, ay, yıl ile sürekli takvimin yanı sıra, hem Kuzey hem de Güney Yarımküre için sürekli ay evresi ve güç rezerv bilgileri okunabiliyor.

iw503604-big-pilot-s-watch-perpetual-calendar-top-gun-ceratanium-3.jpg

Modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber 52615 görev yapıyor. Büyük usta Kurt Klaus’un imzasını taşıyan otomatik mekanizma sürekli takvim özelliği başta olmak üzere tüm fonksiyonların tek bir kurma kolu tarafından kontrol edildiği mimarisiyle türünün en rafine örnekleri arasında yerini alıyor. Patentli Pellaton kurma sistemiyle donatılan mikro-mühendislik harikası mekanizma, tam kurulumda 7 gün/168 saat güç rezerv süresi sunuyor.

iw503604-big-pilot-s-watch-perpetual-calendar-top-gun-ceratanium-4.jpg

Yeni modelin bir diğer ezber bozan özelliği ise kasa ile aynı malzemeden yapılmış metal bilezik olarak karşımıza çıkıyor. H formlu baklalardan oluşan bilezik hem kullanım konforunu olumlu yönde etkiliyor hem de modelin özünde yer alan Tool Watch DNA’sını öne çıkarıyor.

iw503604-big-pilot-s-watch-perpetual-calendar-top-gun-ceratanium-5.jpg

Yılda 150 adet ile limitli üretilecek model (Ref: IW503604) için belirlenen liste fiyatı ise EUR 46,800.

iw503604-big-pilot-s-watch-perpetual-calendar-top-gun-ceratanium-6.jpg

Benzer İncelemeler