alexa Ref. IW516401 | IWC | Portofino | Hand-Wound | Moon Phase
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Portofino Hand-Wound Moon Phase Ref. IW516401

iwclogo.png

Bu yılı Da Vinci koleksiyonunun yeniden doğuşuna ayıran IWC, SIHH bünyesinde saatseverlere tanıtılan ancak hem Da Vinci hem de yeni modellerle güncellenen Ingenieur serisinin gölgesinde kalan “gözden kaçan gözde” modeli Portofino Hand-Wound Moon Phase ile mercek altında. 

Geçtiğimiz hafta bir kez daha IWC’nin Nişantaşı İstanbul’daki butiğine konuk oldum. Aslında sebebi ziyaretim büyük ölçüde yeni Aquatimer 2000 (350 adet ile limitli versiyon) modelini görmek olsa da, Portofino Hand-Wound Moon Phase modelini fark edince bütün ilgim direkt ona kaydı diyebilirim.

iwc-portofino-hand-wound-moon-phase-iw516401-4-.jpg

Bu yıl Ocak ayında gerçekleştirilen SIHH fuarı bünyesinde yeni modellerini saatseverlerin beğenisine sunan IWC, uzun yıllardır devam ettiği geleneği bozmamış ve yeni sezonu yine spesifik bir koleksiyon üzerine yoğunlaşarak karşılamıştı. Geçen seneyi Pilot modellerine ayıran marka, bu sene de Da Vinci koleksiyonunu güncellemiş, bunun bir sonucu olarak da basın bültenleri ve ürün tanıtımı gibi yerlerde hep bu ürün grubunu ön plana çıkarmıştı. Ancak elbette yenilenen modeller sadece Da Vinci koleksiyonu ile sınırlı değildi. Da Vinci’nin hemen arkasından gelen yeni Ingenieur koleksiyonu da saat meraklıları ile yine SIHH 2017 bünyesinde buluşmuş ve oldukça farklı kutuplarda geri dönüşler almıştı. İşte tüm bu trafiğin arasında sessiz sedasız tanıtılan yeni modellerden biri de Portofino Hand-Wound Moon Phase olmuştu. 

iwc-portofino-hand-wound-moon-phase-iw516401-1-.jpg

İlginç bir şekilde, Portofino Hand-Wound Moon Phase modelinde hem sevdiğim hem de sevmediğim birçok unsuru bir arada buldum. Model hakkındaki genel düşüncemi belirtmeden önce inceleme alt başlıklarına geçip, modeli yakından tanımakta fayda var diye düşünüyorum. 

Öncelikle Moon Phase (ay fazı) komplikasyonunun 45mm çapındaki klasik Portofino kasası içerisinde sunulması bence gerçekten önemli bir mevzu. Neden mi... IWC Portofino, bundan yaklaşık 30 yıl önce Moon Phase özelliği ile doğmuş olmasına rağmen yine bu özellikten belki de en uzun süre mahrum kalan ürün gruplarından biri oldu. Markanın güncel ürün grubunda yer alan ve bu fonksiyona yer veren Automatic Moon Phase 37 model ailesinden söz etmek mümkün elbette, ancak pırlanta ilaveli bezel ve kadran alternatifleri de bulunan bu alt grubu incelemeye konu model ile bir tutmamak gerekir.

-WC-portofino-automatic-moonphase-37.jpeg

IWC Portofino Moon Phase 37

Portofino ve Moon Phase kelimelerini IWC arşivlerinde arattığımızda karşımıza çıkan orijinal model Reference 5251 bizim için esas önemli model diyebiliriz. Teoride kol saati olarak sınıflandırılmasına rağmen 90C yatık bir cep saati kalibresi üzerine ay fazı modülü eklenerek tasarlanan bu model için, şu an elimde tuttuğum yeni modelin atası dememiz mümkün.

iwc-moonphase-5251.jpg

İlk IWC Portofino Ref.5251

Modelin kasası klasik Portofino tarzında tasarlanmış. Yazımın başında bu saat ile ilgili bazı çelişkili durumları bir arada bulduğumdan bahsetmiştim. İşte buna ilk örnek; Portofino tarzı kasanın bağlantı noktasından uca kadar dümdüz uzanan boynuz yapısı… Açıkçası "dress watch" tabir ettiğimiz klasik modellerde başlangıçtan uca doğru içeriye kapanarak giden boynuz tasarımlarını her zaman düz olanlarına tercih etmişimdir. Kullanıma bir etkisi olur mu..? Bence hayır, ama görüntü olarak çok daha şık durduğunu düşünüyorum. Ancak incelemeye konu bu Portofino modeli için durum biraz daha farklı. Kasanın çapı 45mm olunca, dik ve ince şekilde uzanan boynuzlar modelin görkemli duruşunu destekler bir hal almış. Hatta bu tasarım size, kolunuzda boynuzları sonradan eklenmiş bir cep saati taşıdığınızı düşündürüyor (bunu beğenerek söylediğimi de not edin lütfen). Kasanın tamamında parlak yüzeyler kullanılmış. Yine klasik bir elbise saati için beklenen bir durum olan bu özelliğin normal koşullarda yansıma nedeniyle saati olduğundan küçük gösterdiğini ve yine aynı nedenden ötürü hatların gizlediğini düşünerek pek tercih etmezdim, ancak çap 45mm ve kasa tipi de çok da iddialı çizgiler barındırmayan Portofino olunca bu durumun da dert edinecek bir hali kalmıyor.

iwc-portofino-hand-wound-moon-phase-iw516401-5-.jpg

Kasanın her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camlar kullanılmış. Portofino kasa formundaki ince ve sade çizgiler sadece boynuzlar ile sınırlı değil. Bezel ve arka kapak da gayet ince tasarlanmış. Dolayısıyla saatin büyük durması (ve koldaki cep saati hissi) bu detaylarla daha da pekişiyor diyebiliriz.

iwc-portofino-hand-wound-moon-phase-iw516401-8-.jpg

Modelin ayar tepesi aslında hem form hem de ebat olarak pek de dress watch uyumlu bir profil sergilemiyor ancak 45mm’lik çap ile birlikte kullanıldığında genel görüntüye fevkalade uyumlu durduğu aşikâr. Kasanın su geçirmezlik değeri ise 30M olarak belirlenmiş.

iwc-portofino-hand-wound-moon-phase-iw516401-7-.jpg

IWC Portofino Hand-Wound Moon Phase Ref. IW516401 modelinin çok şık bir kadranı var. Zemin tonu olarak beyaz tercih edilmiş ancak hafif metalik bir hazırlanan tonun saatin genel karakteri ve özellikle paslanmaz çelik kasası ile uyumu çok başarılı. Yaprak tarzında hazırlanan kollar ve indeksler için altın tonu kullanılmış. Paslanmaz çelik kasalı modellerde altın tonlarında hazırlanmış kollar ve indeksler bana hep vintage saatleri hatırlatır. Modelin genel “cep saati” karakteri ile birlikte gayet uyumlu bir detay olmuş. Kadranın saat 12 hizasında ay fazı göstergesi yer alıyor. Gökyüzü ilustrasyonunda kullanılan mavinin bile farklı tonlar içerdiğini düşünecek olursak, IWC’nin detaylara ne kadar önem verdiğini anlayabiliyoruz. Tarih penceresi saat 3 hizasında ve kadranla uyumlu şekilde beyaz zeminli disk ile tasarlanmış. Saniye alt kadranı için saat 6 hizası tercih edilirken güç rezerv indikatörü de saat 8 ile 9 arasına konumlandırılmış.

iwc-portofino-hand-wound-moon-phase-iw516401-3-.jpg

Modelin içerisinde güncel IWC ürün grubu dahilinde farklı modellerden aşina olduğumuz Ref.59000 mekanizma ailesinin yeni üyelerinden Caliber Ref. H59800 kullanılmış. Kasayı en uç kısmına kadar dolduran mekanizma, safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor. Çift tulumba sistemine sahip Caliber Ref. H59800, 28800vph hızında çalışıyor ve tam kurulumda 8 günlük (192 saat) güç rezervi sunuyor. Bu arada ufak bir detay ekleyelim; Aslında mekanizma tam kurulumda 9 günlük güç rezervi sunabilecek şekilde tasarlanmış tulumbalara sahip, ancak 192 saatin üzerinde çalışma süresi sağlanan gücün tork eğrisinde azalmaya neden olup zaman tutma hassasiyetini kötü etkilediği için IWC güç rezervini 8 gün ile sınırlamış.

iwc-portofino-hand-wound-moon-phase-iw516401-6-.jpg

IWC Portofino Hand-Wound Moon Phase modeli, ünlü deri ürün markası Santoni tarafından üretilmiş kahverengi timsah derisi bir kayış üzerinde geliyor. Butik ziyareti esnasında birçok deri kayışlı model inceleme fırsatı buldum. Özellikle belirtmekte fayda görüyorum; Santoni üretimi deri kayışlar kesinlikle standart versiyonlardan daha farklı duruyor. Modelin üzerinde yer alan şık kayışın uç kısmında IWC imzalı paslanmaz çelik toka görev yapıyor.

iwc-portofino-hand-wound-moon-phase-iw516401-10-.jpg iwc-portofino-hand-wound-moon-phase-iw516401-9-.jpg

Saati gerçekten çok beğendim. Normal koşullarda “45mm’lik paslanmaz çelik IWC Portofino” diye düşündüğümde kafamda canlanan model için olumlu konuşmam pek mümkün olmazdı ancak karşıma çıkan saat kesinlikle beklediğimden çok farklı oldu. Saatin büyük olduğunu ayrıca belirtmeye gerek yok. Genel anlamda spor modellerden hoşlansa da 36mm kasa çapına sahip modellerle de gayet mutlu olan bir saatsever olarak, 45mm çapında bir dress watch açıkçası benim alışveriş listemde çok gerilerde kalır. Ancak özellikle klasik tasarımları küçük kasa çaplarından dolayı kullanamıyor olmaktan yakınan saatseverler için ise IWC Portofino Hand-Wound Moon Phase biçilmiş kaftan diyebilirim. Hatta eğer paslanmaz çelik fanatiği Puristler’den biri değilseniz, koleksiyonda yer alan 18K pembe altın kasa/metalik gri kadran kombinasyonlu modele de mutlaka bakın derim.

iwc-portofino-hand-wound-moon-phase-iw516401-2-.jpg

Benzer İncelemeler