alexa Rattrapante | IW371215 | IWC Portugieser | Chronograph | Milan Boutique Edition
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Portugieser Chronograph Rattrapante Milan Boutique Edition

iwclogo.png

IWC, 1990lar’ın en önemli modellerinden kabul edilen Portugieser Chronograph Rattrapante ile geri dönüyor… 10 yıllık aradan sonra tekrar marka ürün grubuna dahil olan efsanevi model, markanın Milano’da hizmete aldığı yeni butiği anısına sınırlı sayıda üretiliyor.

iwc-portugieser-rattrapante-milano-boutique-edition-iw371215-4-.jpg

IWC Portugieser serisinin split-second özellikli kronograf versiyonu olarak saatseverlerin gönlüne taht kuran model, 1990lar’ın en beğenilen tasarımları arasında yer almış ve markanın sembolleşmiş serilerinden Portugieser’ın ön plana çıkmasında önemli rol oynamıştı.

Sadece 12,3mm yüksekliği ile benzer modellere nazaran oldukça kompakt bir yapı sunan IWC Portugieser Chronograph Rattrapante, üretildiği dönem itibarıyla markanın model gamı içerisinde yaygın olarak kullanılan Valjoux tabanlı bir mekanizmaya sahipti. Rattrapante veya terminolojideki diğer adıyla split-second olarak geçen komplikasyonu pratik bir şekilde uyarlayan ve yine muadillerine kıyasla son derece uygun bir fiyat ile vitrinlerde boy göstermesini sağlayan efsanevi model, en son marka kataloğunda 2006 senesinde yer almış ve günümüze kadar bir daha üretilmemişti.

iwc-portugieser-rattrapante-milano-boutique-edition-iw371215-3-.jpg

İtalya sınırları içerisindeki üçüncü butiğini görkemli bir organizasyonla hizmete sokan Schaffhausen’li marka, bu özel okazyonu taçlandırmak için IWC Portugieser Chronograph Rattrapante modeline tekrar hayat verdi.

iwc-portugieser-rattrapante-milano-boutique-edition-iw371215-9-.jpg

Ref. 371215 model ismiyle güncel katalogda yerini alan saat, sadece 100 adet ile limitli üretime sahip. 40.9mm çapında ve 18K pembe altından yapılmış kasa içerisinde sunulan yeni model, yine 2016 senesine damgasını vuran renklerden metalik mavi tonda bir kadran ile tasarlanmış. Split-second komplikasyonuna en önemli örneklerden biri olma özelliğini koruyan model, 1990lar’ın popüler tasarımından farklı olarak, aynı kadran içinde hem takometrik hem de telemetrik skalalara yer veriyor.

iwc-portugieser-rattrapante-milano-boutique-edition-iw371215.jpg

Kadran ve çift skala mevzusundan konu açılmışken ufak bir detay eklemeyi unutmayalım: Markanın 2004 senesinde ürettiği ve sadece 50 adet ile limitli Ref.371212 modeli de aynı kadran tasarımını taşıyordu. Milano’nun doğusunda yer alan Brescia şehrinde yer alan ve Barozzi adı altında faaliyet gösteren (artık aktif değil) mağazaya özel üretilen model, bugün özellikle koleksiyonerler için büyük önem taşıyor.

-WC-Portuguese-split-seconds-Barozzi.jpg

IWC Portuguese Split Seconds Barozzi Ref.371212

Kasanın ön yüzünde yansıma önleyici safir kristal cam yer alıyor. 18K pembe altından yapılmış kasanın arka kapağında ise Milano için büyük önem arz eden “biscione” figürüne yer verilmiş. Ağzında bir çocuk tutan yılan ilustrasyonu olarak bilenen figürün, saatin arka kapağı için yeniden tasarlanmış halinde sadece yılan kullanılarak figürün agresif havası biraz daha yumuşatılmış. İtalyan kültürünün yanı sıra özellikle Milano bölgesi için ayrı bir anlam ifade eden figürün tarihi 15. Yüzyıla kadar uzanıyor. Alfa Romeo gibi yine bu şehirde doğmuş pek çok markanın amblemlerinde bu klasik figüre yer verdiğini de hatırlatalım.

iwc-portugieser-rattrapante-milano-boutique-edition-iw371215-8-.jpg

Milano’da hizmete giren butik anısına tekrar gündeme gelen model, 1990lar’da tasarlanan versiyon ile aynı mekanizmayı taşıyor. Modelin kalbinde, IWC mühendislerinden Richard Habring tarafından tasarlanan split-second modülünün, endüstrinin duayen mekanizmalarından Valjoux 7750 serisinin elden kurmalı türevi olan 7760 üzerine eklenmesi ile hayat bulan Caliler Ref.76240 yer alıyor.

iwc-portugieser-rattrapante-milano-boutique-edition-iw371215-5-.jpg iwc-portugieser-rattrapante-milano-boutique-edition-iw371215-6-.jpg

IWC Portugieser serisinin split-second özellikli kronograf versiyonu olarak saatseverlerin gönlüne taht kuran model, 1990lar’ın en beğenilen tasarımları arasında yer almış ve markanın sembolleşmiş serilerinden Portugieser’ın ön plana çıkmasında önemli rol oynamıştı.

Endüstrinin genelinde esen “in-house mekanizma” rüzgârından nasibini alan markalardan biri olmasına rağmen bu özel model için “outsourced mekanizma” tercih eden IWC’nin eleştiri oklarının hedefi olacağı muhakkak ancak burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de fiyat parametresi… IWC Portugieser Chronograph Rattrapante Milan Boutique Edition 21.500 EUR gibi muadillerine göre oldukça uygun bir fiyat etiketi taşıyor.

iwc-portugieser-rattrapante-milano-boutique-edition-iw371215-10-.jpg

Siyah renkte timsah derisi kayış ile sunulan modele kasa malzemesi ile uyumlu şekilde 18K pembe altından üretilmiş bir toka eşlik ediyor.

iwc-portugieser-rattrapante-milano-boutique-edition-iw371215-7-.jpg

Sadece 100 adet ile limitli üretime sahip modelin satışı Aralık 2016 itibari ile İtalya butiklerinde başlamıştı. Kullanıcılar tarafından oldukça yoğun ilgiye maruz kalan modelin belki de son örneğini IWC Nişantaşı butiğinde görebilirsiniz.

Benzer İncelemeler