alexa Constant-Force Tourbillon | Portugieser | IWC | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Portugieser Constant-Force Tourbillon Platinum

IWC, Portugieser Koleksiyonunun ağır topları arasında, markanın başarılı sabit güç aktarımlı Tourbillon mekanizmasına tekrar hayat veriyor.

iwc-portugieser-constant-force-tourbillon-platinum-1.jpg

IWC, günümüzde genelde pilot modelleri ve Tool Watch konseptine uygun tasarlanmış sade ancak kullanışlı modelleri ile bilinen bir marka. Son on yıllık döneme baktığımızda da genelde markanın öne çıkarttığı modeller de bu anlayışa uygun seçiliyor. Ancak IWC’nin yüksek saatçilik ve grand komplikasyonlar konusunda da ciddi bir geçmişi var. Bu geçmişin günümüzdeki yansımalarını basın bültenlerine ya da reklamlara konu olan modellerde göremiyoruz. Fakat bu durum, grand complication modellerin de markanın güncel ürün grubunda her zaman var olduğu gerçeğini de değiştirmiyor.

iwc-portugieser-constant-force-tourbillon-platinum-8.jpg

Bugün inceleme için mercek altına aldığımız model de tam olarak yukarıda bahsettiğim tarz saatler arasında yer alıyor. IWC Portugieser Constant-Force Tourbillon, markanın şimdiye kadar tasarladığı en karmaşık (ve pahalı) saati olan Sidérale Scafusia’nın izinden gidiyor.

iwc-portugieser-constant-force-tourbillon-platinum-4.jpg

IWC Portugieser Constant-Force Tourbillon, 46mm çapında ve 13mm yüksekliğinde tasarlanmış bir kasa ile geliyor. Kasanın bir dress watch hatta bir Portugieser için oldukça büyük olduğu bir gerçek. Ancak modelin fonksiyonları düşünüldüğünde, aslında kompakt ölücülerde olduğunu bile söyleyebiliriz. İnceleme için seçtiğimiz model platin bir kasa ile sunuluyor. Aynı kasanın bir de 18K pembe altın versiyonu bulunuyor. Yeri gelmişken hatırlatalım; IWC bu modelde müşteriye, kısıtlı da olsa, saati kişiselleştirme imkanı sunuyor.

iwc-portugieser-constant-force-tourbillon-platinum-5.jpg

Modelin dikkat çekici bir kadranı var. Antrasit tonlarda ve sektör tarzında tasarlanan kadranın saat 9 yönünde, tüm ihtişamıyla duran Tourbillon kafesi yer alıyor. X formlu köprülerle yerine sabitlenen eşapman, ilk bakışta çok büyük dursa da sabit-güç aktarım düzeneğini de üzerinde taşıdığı için aslında boyutuna göre çok ciddi bir işin altından kalkıyor (ki bu noktaya biraz sonra tekrar döneceğim).

iwc-portugieser-constant-force-tourbillon-platinum-2.jpg

Kadranın saat 1 hizasında Ay'ın kraterli yüzeyini andıracak şekilde tasarlanan ay fazı diski ile çift yarım küre ay fazı göstergesi bulunuyor. Bunun hemen altında ise güç rezervi göstergesi yer alıyor.

iwc-portugieser-constant-force-tourbillon-platinum-3.jpg

Modele, IWC bünyesinde tasarlanıp üretilen, Caliber 94800 hayat veriyor. Elden kurmalı mekanizma, Portugieser Sidérale Scafusia’da yer alan Caliber 94900’ün astronomik modülden ve Sideral Time (yıldız zamanı) özelliklerinin çıkartılıp yerine IWC’nin ünlü çift ay fazı göstergesi eklenmiş hali olarak karşımıza çıkıyor.

iwc-portugieser-constant-force-tourbillon-platinum-6.jpg

Mekanizmadaki bir diğer özellik olan sabit güç aktarımlı Tourbillon ise başlı başına bir mühendislik harikası olarak karşımıza çıkıyor. Eşapman çarkının hemen altında bulunan küçük yay saniyede bir frekansında zemberekteki gücü biriktirir ve serbest bırakır. Eşapmanın küçük ancak sabit bir enerji kaynağı tarafından çalıştırılmasını sağlayan bu düzenek, hem dengeyi sabit bir genlikte tutar hem de tourbillon kafesine bir saniyelik adımlarla hareket eden bir dönüş sağlar. Yalnız bu durum, zembereğin sabit güç mekanizmasını en uygun hızda çalışmaya devam etmesi için yeterli gücü sağlayabilecek kadar sarıldığı 96 saatlik güç rezervinin yalnızca ilk 48 saati için geçerlidir. İki günlük sınır aşıldığında, sabit kuvvet devreden çıkar ve tourbillon geleneksel bir tourbillon gibi çalışır. Hiç de bir Tool Watch’a benzemiyor, değil mi?

iwc-portugieser-constant-force-tourbillon-platinum-9.jpg

IWC Portugieser Constant-Force Tourbillon, beyaz dikişlerle süslenmiş, Santoni üretimi, siyah timsah derisi kayış ve platin katlanır toka ile geliyor. Daha önce de bahsettiğim gibi, model farklı kasa/kadran/kayış seçenekleri ile de sipariş edilebiliyor.

iwc-portugieser-constant-force-tourbillon-platinum-7.jpg

Benzer İncelemeler