alexa Perpetual Calendar | Portugieser | IWC | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Portugieser Perpetual Calendar Tourbillon

IWC, Perpetual Calendar komplikasyonunu yeninden tanımlayan teknolojik devrimi günümüze taşıyan model ailesi IWC Portugieser Perpetual Calendar Tourbillon ile Kurt Klaus’a saygı duruşunda bulunuyor.

iwc-portugieser-perpetual-calendar-tourbillon-9.jpg

IWC’nin 1985 yılında tanıttığı Perpetual Calendar (Sürekli Takvim) mekanizması, geleneksel lüks saatçilik için bir devrim niteliğindeydi. Tüm göstergelerin birbirine mekanik anlamda entegre olduğu mekanizmada gereken tüm ayarlamalar, sadece kurma kolu kullanılarak yapılabiliyordu. Bu eşsiz özelliğin yanı sıra dört haneli yıl göstergesi ile de hafızalara kazınan tasarım, o günde bu yana markanın birçok bayrak gemisi modeline de hayat verdi.

iwc-portugieser-perpetual-calendar-tourbillon-7.jpg

IWC’nin "Einstein of Schaffhausen" lakaplı dahi ismi Kurt Klaus’un imzasını taşıyan kült tasarım, markanın 2020 yılında tanıttığı limitli Portugieser modellerinde bir kez daha hayat buldu. Üstelik Tourbillon ilavesiyle...

iwc-portugieser-perpetual-calendar-tourbillon-1.jpg

Seriden inceleme için seçtiğimiz model platin kasasıyla model ailesinin bayrak gemisi unvanını da taşıyor. Model, 45mm çapında ve 15.3mm kalınlığında tasarlanmış, modern Portugieser tarzı kasa ile geliyor. Ön ve arka yüzünde safir kristal camların görev yaptığı kasa, sadece 30 metreye kadar su geçirmiyor. Platinin özgül ağırlığı ile birlikte kolda kendini fazlasıyla hissettiren kasa, metalin çeliğe olan benzerliği sayesinde meraklı gözlerden kısa bir süre de olsa kaçabiliyor.

iwc-portugieser-perpetual-calendar-tourbillon-3.jpg

Lacivert zemin üzerine yerleştirilmiş üç alt-kadran ve dört basamaklı yıl penceresinin yanı sıra bir de Tourbillon eşapmana ev sahipliği yapan kadran, net ve temiz görüntüsü ile hemen her ortamda yeterli okunabilirlik sunuyor. Sürekli Takvim özelliklerinin yanı sıra bir de entegre güç rezerv göstergesine yer veren kadranda, büyük rakam indeksler ve Dauphine tarzı kollar görev yapıyor.

iwc-portugieser-perpetual-calendar-tourbillon-2.jpg iwc-portugieser-perpetual-calendar-tourbillon-8.jpg

Modele, markanın kendi tasarımı ve üretimi olan, Caliber 51950 hayat veriyor. Mühendislik harikası kalibre, IWC’nin 1985 yılında saat dünyasıyla buluşturduğu efsanevi mekanizmanın günümüz standartlarında en rafine ve en komplike örnekleri versiyonları arasında yer alıyor. 18K masif altın perfore rotorla kurulan otomatik mekanizma, 19.800vph değerindeki görece yavaş salınım frekansının da yardımıyla tam 7 günlük güç rezerv süresi sunuyor.

iwc-portugieser-perpetual-calendar-tourbillon-4.jpg

Sadece 50 adet ile sınırlı üretilen modele, Santoni üretimi lacivert timsah derisi kayış ve IWC imzalı platin katlanır toka eşlik ediyor. Model için belirlenen liste fiyatı ise CHF 133.000.

iwc-portugieser-perpetual-calendar-tourbillon-5.jpg iwc-portugieser-perpetual-calendar-tourbillon-6.jpg

Benzer İncelemeler