alexa Portugieser | Tourbillion | Hand Wound | IWC | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Portugieser Tourbillon Hand-Wound

iwclogo.png

Sektörün lider markalarından IWC, markanın geçmişte hayat verdiği cep saatlerinden ilham alan tourbillon özellikli mekanizması ile beğeni toplayan IWC Portugieser Tourbillon Hand-Wound modeli ile sayfalarımıza konuk oldu.

-WC-Portugieser-Tourbillon-Hand-Wound-7.jpg

IWC’nin Portugieser Tourbillon Hand-Wound modeli, markanın reklam ve pazarlama departmanına göre lüks bir yatın güvertesindeyken size eşlik edebilecek en güzel aksesuarlardan bir tanesi. İşin ilginç yanı saati bileğime taktığımda da ilk aklıma gelen düşünce buydu, üstelik IWC’nin reklam metnini henüz okumamışken. Boyutları ve renkleriyle kolda harika bir duruş sergileyen Portugieser Tourbillon hayatın her alanında dümeni elinden bırakmayan kaptanlar için özenle tasarlanmış.

-WC-Portugieser-Tourbillon-Hand-Wound-4.jpg -WC-Portugieser-Tourbillon-Hand-Wound-5.jpg

18 ayar pembe altından üretilen kasanın ölçüleri 43mm x 11mm. Bu haliyle klasik saatler için büyük sayılabilecek ebatlarda. Dolayısıyla saat “smart casual” giyim tarzını benimsemiş kişiler için de gayet mantıklı bir seçenek haline geliyor. Saatin ön ve arka yüzeylerinde safir kristal cam kullanılmış ve su geçirmezlik değeri 30 metre olarak belirtilmiş. Bir IWC klasiği olarak ön camın hem iç hem de dış yüzeyine AR kaplama uygulanmış. Bundan ötürü kadran, gelen ışığın açısına göre değişkenlik göstermekle birlikte, olduğundan daha açık bir mavi tonda görünebiliyor. Her ne kadar AR kaplama kullanışlılığı artırsa da yumuşak yapısından dolayı zaman içinde çizilerek rahatsız edici bir görüntü oluşturabildiğini de hatırlatmakta fayda var.

-WC-Portugieser-Tourbillon-Hand-Wound-9.jpg

-WC-Portugieser-Tourbillon-Hand-Wound-13.jpg -WC-Portugieser-Tourbillon-Hand-Wound-14.jpg

Saatin kalbinde in-house üretilen kurmalı kalibre 98900’e yer verilmiş. IWC tarihi boyunca kurmalı cep saatlerinde kullanılan kalibre 98’i temel alan mekanizmaya, tourbillon balans yayı ilave edilmiş. 21 taşlı, 28800vph’de çalışan sistem tam kurulumda 54 saatlik güç rezervine sahip. Saat 9 yönünde kadrandan izlenebilen tourbillon kafesi tam turluk dönüşünü 1 dakikada tamamlıyor. Saat 6 yönünde bulunan küçük saniye, saat ayarlanırken durma özelliğine sahip. Vidasız tepeden saati kurmak ve ayarlamak ise bir hayli kolay.

-WC-Portugieser-Tourbillon-Hand-Wound-10.jpg

Modelin kayışı İtalyan deri üreticisi Santoni tarafından tedarik edilmiş. IWC’nin kendi üretimi kayışlarına kıyasla bir tık daha üst düzey bir kalite ve görsellikten bahsedebiliriz. Saatin katlanır tokası da kasayla uyumlu olacak şekilde 18 ayar pembe altından üretilmiş.

-WC-Portugieser-Tourbillon-Hand-Wound-11.jpg -WC-Portugieser-Tourbillon-Hand-Wound-12.jpg

IWC hiyerarşik marka sıralamamda orta-üst seviyelerde, tourbillon gibi bir komplikasyon da işin içine eklenince haliyle beklentiler büyük oluyor. Özellikle farklı markalardan denk modeller ile kıyaslandığında fiyat avantajı ile öne çıkan IWC Potugieser Tourbillon Hand-Wound, beklentileri başarıyla karşılıyor.

-WC-Portugieser-Tourbillon-Hand-Wound-6.jpg

Özetle IWC Potugieser Tourbillon Hand-Wound, özellikle uygun fiyatı göz önüne alındığında, tourbillon deneyimini tecrübe etmek isteyen kullanıcılar için gayet mantıklı bir model olarak bizlerden tam not alıyor.

-WC-Portugieser-Tourbillon-Hand-Wound-1.jpg

-WC-Portugieser-Tourbillon-Hand-Wound-2.jpg -WC-Portugieser-Tourbillon-Hand-Wound-3.jpg

Benzer İncelemeler