alexa IW504601 | Mystere Retrograde | Tourbillon | Portugieser | IWC | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Portugieser Tourbillon Mystere Retrograde

iwclogo.png

IWC Portugieser serisi, Tourbillon Mystere Retrograde modeliyle markanın en şık ve sıradışı komplikasyonlu saatlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Gösterişli platin kasası ve göz alıcı mekanizmasıyla incelediğimiz yeni model bizlerden birçok kategoride tam puan almayı başardı.

-WC_PORTUG-ESER_TOURB-LLON_MYSTE-RE_RE-TROGRADE_Ref-_5046_4.jpg

IWC’de Portugieser efsanesi bundan uzun yıllar önce Portekiz’li iki iş adamının markaya saat siparişi vermesiyle başlıyor. Koleksiyonun günümüzde geldiği nokta ise hayranlık ve aynı zamanda şaşkınlık uyandırıcı cinsten.

-WC_PORTUG-ESER_TOURB-LLON_MYSTE-RE_RE-TROGRADE_Ref-_5046_2.jpg

Her ne kadar IWC, bu modeli şık bir takım elbise saati olarak lanse etse de boyutlarından ötürü saat bilekte bambaşka bir gösteriş unsuruna sahip. Şık bir takımla kullanılabileceği gibi, smart-casual hatta spor giyim tarzına sahip kişilerin bileğinde dahi sırıtmayacağını düşündüğüm çizgilere sahip modelin bilekteki kalite hissi, platin kasa ve boyutlarından ötürü muazzam seviyede.

-WC_PORTUG-ESER_TOURB-LLON_MYSTE-RE_RE-TROGRADE_Ref-_5046_5.jpg

Saatin ön yüzündeki safir kristal camın alt ve üst kısımlarına AR kaplama uygulanmış. AR kaplama her ne kadar görüşü iyileştiren bir araç olsa da çiziklere karşı aşırı hassas olması sebebiyle saatin kulanıcısının bir nebze daha dikkatli olmasını gerektiriyor. Arka yüzdeki safir kristal cam da ise herhangi bir kaplama bulunmuyor.

-WC_PORTUG-ESER_TOURB-LLON_MYSTE-RE_RE-TROGRADE_Ref-_5046_3s.jpg

Kesinlikle büyük sayılabilecek ölçülerde bir saatle karşı karşıyayız. Ölçüleri 44,2mm x 15,3mm olan kasa, malzeme olarak da platinin seçilmesiyle bilekte ağır ancak kesinlikle rahatsız olmayan bir his yaratıyor. Kasanın bu denli büyük olması bir tasarım seçiminden ziyade zorunluluk çünkü saatin kalibresi standart modellere nazaran oldukça büyük ebatlarda.

-WC_PORTUG-ESER_TOURB-LLON_MYSTE-RE_RE-TROGRADE_Ref-_5046_13.jpg

Saatin kalbi ise modelin karakterini belirleyen başlıca unsurlardan. IWC’nin in-house geliştirdiği in-house kalibre 51900, teknik özelliklerinin yanı sıra görsel güzellikleriyle de kullanıcısının dikkatini çekmeyi başarıyor. IWC’nin  patentli ve fazlasıyla efektif çalışan Pellaton kurma sistemine sahip kalibre, tam kurulumda 7 günlük güç rezervine sahip. Saatin rezerv mikatarını kadrandaki göstergeden takip etmek mümkün. Saatin bir diğer komplikasyonu da rezerv göstergesiyle büyük bir ahenk içerisinde konumlandırılan retrograde tarih göstergesi. Saat 7:30 merkezli ibresi ayın son gününden sonra tekrar başa dönerek döngüsüne devam ediyor.

-WC_PORTUG-ESER_TOURB-LLON_MYSTE-RE_RE-TROGRADE_Ref-_5046_12.jpg -WC_PORTUG-ESER_TOURB-LLON_MYSTE-RE_RE-TROGRADE_Ref-_5046_9.jpg

-WC_PORTUG-ESER_TOURB-LLON_MYSTE-RE_RE-TROGRADE_Ref-_5046_11.jpg

Saat 12 pozisyonunda mekanizmanın, dakikada tam tur atan tourbillon kafesi bulunuyor. Saat bileğinizdeyken saate bakma amaçlı kolunuzu çevirip tourbillon’un büyüleyici atışına dalıp gitmeniz işten bile değil.

-WC_PORTUG-ESER_TOURB-LLON_MYSTE-RE_RE-TROGRADE_Ref-_5046_1c.jpg

Mekanizmanın arka kısmı ise ayrı sanat eseri. 44 taşlı kalibre, 28800vph’de çalışıyor. Kalibrenin neredeyse yarısına yayılmış pembe altın rotor bölmeli yapısı sayesinde mekanizmanın görsel güzelliklerini gizlemiyor. Mekanizmaya dair en beğendiğim detayların başında ise mavileştirilmiş vidalar geliyor.

Gümüş renkli kadranda ve kollarda herhangi bir luminova bulunmuyor. Saatin su geçirmezlik değeri 30 metre ile sınırlandırılmış.

-WC_PORTUG-ESER_TOURB-LLON_MYSTE-RE_RE-TROGRADE_Ref-_5046_8.jpg

Saatin kayışı, modelin üst düzey diğer parçalarına yakışır kalitede, Santoni tarafından imal edilmiş. Mükemmel bir işçilikle üretilmiş kayışın saatin geri kalanıyla uyumlu olması için siyah renk tercih edilmiş. Toka ise bir IWC klasiği, gayet sağlam ve tok bir hisse sahip platinden üretilmiş katlanır model kullanılmış.

-WC_PORTUG-ESER_TOURB-LLON_MYSTE-RE_RE-TROGRADE_Ref-_5046_10.jpg -WC_PORTUG-ESER_TOURB-LLON_MYSTE-RE_RE-TROGRADE_Ref-_5046_7.jpg

IWC Portugieser Tourbillon Mystere Retrograde, kaliteli malzeme, işçilik ve tasarımın mükemmel bir kombinasyonu şeklinde karşımıza çıkıyor. Boyutlarından ötürü fazlasıyla iddialı ve dikkat çekici bir tasarıma sahip olduğundan bu konuda ön plana çıkmak istemeyenlerin ilk tercihi olmayabilir ancak görselliğe önem verirken şıklık ve marka prestijinden feragat etmek istemeyip aynı zamanda “haute horlogerie” bir saate sahip olmayı dileyenlerin mutlaka değerlendirmesi gereken bir  model.

-WC_PORTUG-ESER_TOURB-LLON_MYSTE-RE_RE-TROGRADE_Ref-_5046_6.jpg

Benzer İncelemeler