alexa AF321.40.BA.AD.ABSAA | Chiron Tourbillon | Bugatti | Jacob & Co. | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jacob & Co. X Bugatti Chiron Tourbillon

Son dönemlerin en popüler saatçilik anlayışı egzotizm tanımı baştan yapılıyor. Jacob & Co. ile Bugatti iş birliğinden doğan Chiron Tourbillon modeli benzersiz mekanizmasıyla kendine hayran bırakıyor.

af321-40-ba-ad-absaa-jacob-co-bugatti-chiron-tourbillon-1.jpg

Lüks tüketim; uçsuz bucaksız beklentiler dünyası. Artan talepler, hayal gücünün sınırlarını zorlayan istekler. Mantık çerçevelerinin dışına çıkmaktan korkmayan üreticiler ve tüketiciler. Üzülerek söylüyorum ki şu anda Jacob & Co. X Bugatti Chiron Tourbillon’un potansiyel müşterilerinden bahsediyorum. Aşağı yukarı bir oda dolusu insandan bahsediyorum.

af321-40-ba-ad-absaa-jacob-co-bugatti-chiron-tourbillon-6.jpg

Halka açık bir yolda, saatte 420km hızla gidebilecek bir Bugatti Chiron’a sahip olabilecek ve onu kullanabilecek insanların özellikleri nelerdir? Evet, ilk cevap korkutucu derecede zengin oldukları. Ya diğerleri? Zaman zaman doyumsuzluğa varan bir lüks beklentisi, karşılanması fazlasıyla zor beklentiler, liste uzayıp gidiyor. İşte Jacob & Co. da bu insanları tatmin etmek için ortaya öyle bir saat çıkarmış ki, hayran kalmamak elde değil. Hatta işi bir adım daha öteye taşıyıp, saatin absürt mükemmelliği konusunda yorum dahi yapamıyorsunuz diyebilirim.

af321-40-ba-ad-absaa-jacob-co-bugatti-chiron-tourbillon-8.jpg

Beğeniler ve zevkler, oldukça göreceli kavramlar. Jacob & Co. X Bugatti Chiron Tourbillon’un çılgın tasarımı herkese göre olmayabilir ancak kasayı ve mekanizmayı oluşturan detaylar karşısında herkesin önünü ilikleyeceğini düşünüyorum. 54mm x 44mm ölçülerinde siyah renkli titanyum kasaya sahip Chiron Tourbillon’un ön arka ve yan yüzeylerinde safir kristal cama yer verilmiş. Saatin su geçirmezlik değeri ise 30 metre olarak belirlenmiş. Köşeli tasarımlı kasanın yan yüzeylerine de cam yerleştirme fikri sayesinde olağanüstü mekanizmanın her açıdan rahatlıkla izlenebilmesi sağlanıyor.

af321-40-ba-ad-absaa-jacob-co-bugatti-chiron-tourbillon-2.jpg

Evet, modelin kasası başlı başına bir inceleme konusu olabilecek kadar göz alıcı ancak bu yazımda mekanizmaya daha çok değinmek bir tercih değil, adeta bir zorunluluk. İşlevsel açıdan ele alırsak karşımızda saati, dakikayı ve kalan güç rezervini gösteren bir kalibre mevcut. Aynı bakış açısıyla, Bugatti Chiron için de sizi A noktasında B noktasına götüren bir taşıt diyebiliriz. Neyse ki, hepimiz Bugatti Chiron’un da saatinin de bu tanımlardan çok daha fazlasını ifade ettiklerine eminiz.

af321-40-ba-ad-absaa-jacob-co-bugatti-chiron-tourbillon-4.jpg

JCAM37; Jacob & Co.’nun Chiron Tourbillon modelinde kullandığı in-house ürettiği kurmalı kalibrenin kodu. 41,7mm x 36mm x 15,6mm ölçülerindeki kalibre, 51 taşlı, 21600vph’de çalışıyor ve 60 saatlik güç rezervine sahip. Dakika ve saat ibreleri mekanizmanın görece üst kısmına konumlandırılmışlar. Bu ibrelerle aynı eksende, hemen üstte ise 30 derece açıyla yerleştirilen Tourbillon balansı görünüyor. Mekanizmanın altında kalan büyük boşlukta ise sizi izlerken zevkten dört köşe yapacak bir detay bulunuyor. Safir kristalden tek bir blok halinde işlenmiş, minyatür bir W16!

af321-40-ba-ad-absaa-jacob-co-bugatti-chiron-tourbillon-5.jpg

Bugatti Chiron, 8 litre hacminde, 4 turbolu ve “W” oryantasyonunda yerleştirilmiş, 16 silindirli bir motora sahip. Bu motor tam 1500 beygir gücünde ve Chiron’un elektronik olarak sınırlandırılmış, 420km/s’lik maksimum sürate çıkmasını sağlıyor. Jacob & Co. ise bu mühendislik şaheserinin minyatür bir kopyasını saate yerleştirmiş. Üstelik kasanın alt kısmında yer alan buton sayesinde motoru çalıştırabiliyorsunuz.

af321-40-ba-ad-absaa-jacob-co-bugatti-chiron-tourbillon-7.jpg

Jacob & Co. X Bugatti Chiron Tourbillon, siyah renkli kauçuk kayış ve katlanır, titanyum toka ile sunuluyor. Saatin kaç adet üretileceği ile ilgili kesin bir bilgi bulunmasa da sayının oldukça az olacağını kestirmek hiç zor değil. Liste fiyatı, 280.000$ olarak belirlenmiş ancak bu değerin hayal gücü yüksek müşterilerin benzersiz talepleriyle artacağını tahmin ediyoruz.

af321-40-ba-ad-absaa-jacob-co-bugatti-chiron-tourbillon-3.jpg

Benzer İncelemeler