alexa Jaeger-LeCoultre | Duometre Collection | Magnetite Grey Dials | SIHH 2017
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaeger-LeCoultre Duometre Collection Magnetite Grey Dials

jaeger-lecoultre-logo.jpg

Merakla beklenen SIHH 2017 fuarının kapılarını açmasına haftalar kala, Jaeger-LeCoultre ilgi çeken serisi Duometre Koleksiyonu’na gelecek sene dahil olması planlanan üç modelini saatseverlerin beğenisine sundu. Koleksiyona yeni katılan 18K pembe altın kasalı ve manyetit gri kadranlı modeller sizlerle...

Jaeger-LeCoultre Duometre Spherotourbillon Magnetite Grey

Tanıtımı yapılan yeni koleksiyondan ilk modelimiz Jaeger-LeCoultre Duometre Spherotourbillon Magnetite Grey. 42mm çapında 18K pembe altından yapılmış bir kasa ile hazırlanan modelin kadranı, koyu gri tonlarda ve koleksiyonun genelinde gördüğümüz pütürlü yüzey formunda tasarlanmış. Modelin şüphesiz en çok ilgi çeken kısmı sanat eseri edasıyla boy gösteren mekanizması... Mekanizmanın kalbinde Spherotourbillon eşapman sistemi yer alıyor. Tek akslı klasik Tourbillon düzeneğine göre yerçekiminin zaman tutma hassasiyeti üzerindeki olumsuz etkilerini azami nispette bertaraf eden Spherotourbillon sisteminde, Flyback prensibinde çalışan küçük saniye kolu yardımıyla farklı bir kaynakla hassas senkronizasyon efektif bir şekilde yapılabiliyor.

Jaeger-LeCoultre-Duometre-SpheroTourbillon-magnetite-grey-dial-S-HH-2017.jpg

Yeni Jaeger-LeCoultre Duometre Spherotourbillon modelinin ilginç bir de kadran tasarımı bulunuyor. Ofset formunda hazırlanmış zaman tutma kadranının hemen dışında, retrograde tarih göstergesi göze çarpıyor. Saat 6 noktasına konumlandırılmış saniye alt kadranı ve saat 12 noktasında yer alan ikinci zaman dilimi indikatörü ile oldukça karmaşık bir görüntü sunan kadran, Dual-Wing çalışma prensibi gereği iki ayrı gösterge olarak tasarlanan güç rezervi indikatörlerini sığdıracak yeri de buluyor.

 

Jaeger-LeCoultre Duometre Chronograph Magnetite Grey

Jaeger-LeCoultre Duometre Chronograph modelinin geçmişine bakarsak, dikkatimizi çeken en önemli detay, söz konusu modelin, kronograf fonksiyonuna sahip saatlerin zaman tutma konusunda yaşadıkları hassasiyet sorununu gidermeye yönelik tasarlanmış bir saat olduğu şeklinde karşımıza çıkıyor. Kronograf fonksiyonlu saatlerin özellikle bu fonksiyon aktive edildiğinde zaman tutma hassasiyeti ile ilgili sıkıntılar yaşaması horolojinin yabancı olduğu bir durum değil zira çark grubunun ve regülâtörün aktif kronograf çalışması esnasında normalden daha fazla yük altında kaldığı aşikâr. İşte bu soruna çözüm bulmayı amaçlayan JLC, zaman tutma ve kronograf fonksiyonları için ayrı birer çark grubu ve tulumba sistemine yer veren Jaeger-LeCoultre Duometre Chronograph modelini tasarlar.

Jaeger-LeCoultre-Duometre-Chronograph-magnetite-grey-dial-S-HH-2017.jpg

Yenilikleri sadece mekanizmasıyla sınırlı kalmayan modeli kadran dizilimi de sıra dışı detaylar içeriyor. Zaman tutma fonksiyonunu saat 10 noktasına konumlandırılmış bir alt kadran vasıtasıyla gösteren kadranın saniye kolu ise merkez noktasında yer alıyor. Tamamı pembe altından imal edilmiş kol setinin eşlik ettiği gri renkli kadranda kronograf fonksiyonuna ait detayların yanında yine iki adet güç rezerv göstergesi bulunuyor.

 

Jaeger-LeCoultre Duometre Quantième Lunaire Magnetite Grey

JLC Duometre Koleksiyonu Pre-SIHH 2017 yenilikleri listemizin son sırasında ise ailenin Quantième Lunaire modeli yer alıyor. İsminden de anlaşılacağı üzere tarih (quantième) ve ay (lunaire) ile ilgili fonksiyonların gösterimini temel alan bir tasarıma sahip. Zaman tutma ile diğer komplikasyonların birbirinden ayrı şekilde ele alınması prensibi doğrultusunda tasarlandığı belli eden detaylara yer veren modelin, koleksiyonda yer alan diğer versiyonlarda olduğu gibi iki farklı güç rezerv göstergesi bulunuyor. 42mm çapında ve 18K pembe altın kasanın ev sahipliği yaptığı manyetit gri tonda hazırlanmış kadranda, zaman tutma fonksiyonu saat 2 noktasına yerleştirilmiş bir alt kadran üzerinden gösterilirken, tarih ve ay fonksiyonları ise saat 10 noktasına konumlandırılmış ikinci bir alt kadran ile okunabiliyor.

Jaeger-LeCoultre-Duometre-Quantieme-Lunaire-magnetite-grey-dial-S-HH-2017.jpg

Tamamı timsah derisi kayış ve 18K pembe altın toka kombinasyonuyla satışa sunulması planlanan modeller için henüz resmen açıklanmış bir fiyat bilgisi yer almıyor.

Benzer İncelemeler