alexa Geophysic | Tourbillon | Universal Time | Jaeger-LeCoultre | JLC
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaeger-LeCoultre Geophysic Tourbillon Universal Time

jaeger-lecoultre-logo.jpg

Yeni yılın merakla beklenen organizasyonlarından SIHH 2017’nin kapılarını açmasına günler kala, bir yenilik de Jaeger-LeCoultre cephesinden geldi. Markanın kült ürün gruplarından Geophysic Koleksiyonu’na 2015 senesinde katılan Universal Time versiyonunu temel alan yeni model, dünya saati ve flying tourbillon gibi iki önemli komplikasyonu saatçilik tarihinde ilk defa aynı çatı altında toplayan model olma özelliğini taşıyor.

Jaeger-LeCoultre-Geophysic-Tourbillon-Universal-Time-1.jpg

Teknik anlamda oldukça önemli bir kombinasyona ev sahipliği yapan yeni model, özenle bir araya getirilmiş özellikleriyle de dikkat çekiyor. Saatin 43.5mm çapında ve 11.24mm kalınlığındaki görkemli kasası platinden imal edilmiş.

Saatin kadranında ise beyaz ve mavi tonlara yer verilmiş. Koleksiyonunda yer alan diğer versiyonlardan aşina olduğumuz mavi lak kaplamalı düzleştirilmiş dünya figürü bu modelde de göze çarpıyor. İlk bakışta bir nebze karmaşık gözükse de aslında oldukça pratik bir kullanımı olan dünya saati özelliği, kadranın etrafına yerleştirilmiş dünya şehirleri bezeli sayesinde okunabiliyor. Ayrıca kadranda bir de 24 saat göstergesi bulunuyor.

Modelin diğer majör özelliği olan flying tourbillon eşapmanı ise kadranın sağ alt kısmında yer alıyor.

Jaeger-LeCoultre-Geophysic-Tourbillon-Universal-Time-2.jpg

Jaeger-LeCoultre Geophysic Tourbillon Universal Time dünya saati ve flying tourbillon gibi iki önemli komplikasyonu saatçilik tarihinde ilk defa aynı çatı altında toplayan model olma özelliğini taşıyor.

Yeni modelin içerisinde Caliber Ref.948 mekanizma görev yapıyor. Tam kurulumda 48 saatlik güç rezervi sunan otomatik mekanizma, 22K masif pembe altından yapılmış rotoruyla dikkat çekiyor. Toplamda 375 farklı parçadan oluşan mekanizmanın içinde 42 taş yer alıyor.

Mekanizmanın kalbinde ise Gyrolab balans yer alıyor. Markanın uygulamaya geçmeden önce tam 8 yıl süren uzun bir Ar&Ge sürecine gereksinim duyduğu Gyrolab balans sistemi, Geophysic Koleksiyonu’nda yer alan diğer modellerde de görev yapıyor ve sunduğu yüksek hassasiyet değerleri ile biliniyor. Standard balanslardan farklı olarak hava direncini minimize eden H formundaki tasarımıyla fark edilen sistemin patent hakları da yine Jaeger-LeCoultre markasında bulunuyor.

Resmi tanıtımı SIHH 2017 bünyesinde yapılacak olan modelin toplamda 100 adet üretilmesi planlanıyor ancak fiyatı ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Jaeger-LeCoultre-Geophysic-Tourbillon-Universal-Time-3.jpg

Benzer İncelemeler