alexa 141848J | Jaeger LeCoultre | Master | Memovox | Boutique Edition
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaeger LeCoultre Master Memovox Boutique Edition 141848J

jaeger-lecoultre-logo.jpg

Jaeger LeCoultre, Master Koleksiyonu’nda yer alan Memovox Boutique Edition modeli ile inceleme köşemize konuk oldu.

jaeger-lecoultre-master-memovox-141848J-9-.jpg

Bugün en kullanışlı komplikasyonlar dediğimiz zaman aklımıza muhtemelen kronograf ve GMT fonksiyonları gelecektir. Oysa mekanik saatlerin dünyasında, farklı pek çok kullanışlı komplikasyon mevcut. Diğerleri kadar popüler olmadığı için biraz arka planda kalan bu komplikasyonlardan biri de alarm fonksiyonu. 

Hiç şüphesiz büyük bir çoğunluk (buna ben de dahilim) sabahları alarm ile uyanıyor. Birçoğumuz telefonlarımızın alarm özelliğini kullanarak bu işi hallederken bazılarımız da quartz masa saatlerinden faydalanıyor. Ama durun, üçüncü bir yol daha var: Mekanik Kol Saatiniz! 

Çoğu zaman gereğinden fazla değer verdiğimiz, her baktığımızda farklı anlamlar yüklediğimiz kol saatimizi sabahları alarm olarak kullanmak sizce de çok güzel değil mi? Özellikle de bunu tamamen mekanik olarak yapıyorsa...

Eğer gerçekten böyle bir arzunuz varsa, bu konuda size yardımcı olabilecek markalar mevcut. Örneğin mekanik alarmlı ilk kol saatini üreten Eterna, ya da bu kulvarda pek çok alternatif sunan Vulcain gibi. Ama bugün bizim incelemeye aldığımız model, saatçiliğin en önemli markalarından JLC’ ye ait Memovox modeli.

jaeger-lecoultre-master-memovox-141848J-11-.jpg

Jaeger LeCoultre, alarm fonksiyonuna sahip ilk Memovox modelinin 60. Yılı anısına ürettiği Memovox Butik Edisyonu ile 2017’nin ilk aylarında boy göstermiş ve saatseverlerden büyük ilgi görmüştü. 500 adet ile limitli modelin JLC İstanbul Butiğine geldiğini öğrendiğimizde, biz de hemen soluğu butikte aldık.

jaeger-lecoultre-master-memovox-141848J-1-.jpg jaeger-lecoultre-master-memovox-141848J-5-.jpg

Modelin kasası 40mm çapında ve 7.4mm kalınlığında tasarlanmış. Paslanmaz çelikten üretilen kasanın su geçirmezlik derecesi ise 50 metre olarak ayarlanmış. Yeni model, 1970’li yılların Memovox modeli olan “snowdrop”tan tasarım anlamında birçok detay barındıracak şekilde hazırlanmış.

jlc-memovox-vintage-70s.jpg

Jaeger LeCoultre Master Memovox 70s "Snowdrop"

Jaeger LeCoultre Master Memovox Boutique Edition modelinin kadranı farklı boyutlarda ayarlanmış iki disk formunda tasarlanmış. Kadranı oluşturan bu iki disk, üzerinde 15 dakikalık bölümler ve bir de alarm fonksiyonu için indikatör bulunan skala ile ayrılıyor. Birden fazla mavi tonuna ev sahipliği yapan kadran için modelin en can alıcı bölümlerinden biri desek abartmış olmayız. Kadranda yer alan tüm indeks ve kollarda Super Luminova fosfor malzemesi yer alıyor. Saat 3 konumunda ise, beyaz zemin üzerine siyah fontla hazırlanmış tarih penceresi bulunuyor.

jaeger-lecoultre-master-memovox-141848J-6-.jpg

Yeni modelin kalbinde kullanılan Caliber Ref. 956, orijinal Memovox modeline hayat veren Caliber Ref. 916 ile büyük benzerlik gösteriyor. Gelişen teknolojinin de etkisiyle mekanizmaya hızlı tarih ayarı gibi bazı teknik ve fonksiyonel özellikler eklenmiş.

Memovox koleksiyonunun karakteristik alarm tonu ise hemen fark ediliyor. Arka kapağın içinde yer alan metal bir parça üzerine seri bir şekilde vuran çekiç düzeneği ile elde edilen bu ton, koleksiyonun sembol detayı olarak tanınıyor.

jaeger-lecoultre-master-memovox-141848J-2-.jpg jaeger-lecoultre-master-memovox-141848J-Caliber.jpg

Saatin üzerinde kadran iyi uyumlu hazırlanmış mavi dikişli tekstil bir kordon ve paslanmaz çelik katlanır toka yer alıyor. Kordonun saat ile olan uyumu mükemmel ancak insan yine de keşke metal bilezik opsiyonu da sunulsaydı demeden edemiyor.

jaeger-lecoultre-master-memovox-141848J-4-.jpg jaeger-lecoultre-master-memovox-141848J-3-.jpg

Yalnızca 500 adet ile limitli Memovox Boutique Edition modeli, ABD’de vergiler hariç 10,800 USD etiket fiyatı ile vitrinlerde sergileniyor. JLC İstanbul butiğinde de bir adet bulunan model yeni sahibini bekliyor.

jaeger-lecoultre-master-memovox-141848J-8-.jpg

Benzer İncelemeler