alexa 1378480 | Jaeger LeCoultre | Master | Ultra Thin | Reserve de Marche
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaeger LeCoultre Master Ultra Thin Reserve de Marche 1378480

jaeger-lecoultre-logo.jpg

Jaeger-LeCoultre ailesinin en önemli ürün gruplarından kabul edilen Master Collection bünyesinde tanıtılan Ultra Thin Réserve de Marche modelini mercek altına aldık.

Mevzu klasik dress watch tarzında hazırlanmış ancak hem modern hem de zarif saatlere geldiğinde, pek çoğumuzun ilk aklına gelen örnekler Jaeger-LeCoultre Master Collection modelleri olur. Aslında bu durumun iki nedeni var; Birincisi, Master Collection serisinde yer alan modellerin sportif karakterlerinden kadar, klasik dress watch tarzında çizgileriyle de ön plana çıkıyor olmaları. Bu durum, koleksiyonda yer alan modellerin oldukça versatil bir şekilde kullanılabilmesine imkân sağlıyor. İkincisi ise, direkt markanın genel tasarım özellikleriyle alakalı. Görünüm olarak dress watch ağrılıklı ancak çok yönlü bir kullanım sunan modeller, aynı zamanda kesinlikle övgüyü hak eden komplikasyonlara, kusursuz işçiliğe ve ağır testler sonucu tescillenmiş yüksek standartlara sahip şekilde karşımıza çıkıyor.

Jaeger-LeCoultre-Master-ultra-Thin-Reserve-De-Marche-1378480-2.jpg

Bugünkü incelememize konu Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Réserve de Marche modeli ise bu saydığım özellikleri bünyesinde toplayan en iyi örneklerden biri olarak yerini alıyor. Markanın özellikle kendine has ışıklandırmasıyla görenleri büyüleyen SIHH 2017 fuar standında görüntüleme fırsatı bulduğumuz modele gelin yakından bakalım…

Jaeger-LeCoultre-Master-ultra-Thin-Reserve-De-Marche-1378480-1.jpg

Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Réserve de Marche, aslında markanın koleksiyonuna 2012 senesinde eklediği modelin güncellenmiş versiyonu diyebiliriz. İlk başta 37mm olarak tasarlanan kasa, yeni modelde 39mm çap ölçüsüyle hazırlanmış. Günümüz standartları için hala biraz ufak olduğunu söylemek mümkün ancak hem klasik dress watch tarzı hem de Master Collection serisi özelinde bakacak olursak oldukça büyük bir ebat olduğunu da söyleyebiliriz. Kısa tasarlanmış boynuzların ve ince bezelin de etkisiyle saatin kolda olduğundan daha büyük durduğunu da ekleyelim. 

Jaeger-LeCoultre-Master-ultra-Thin-Reserve-De-Marche-1378480-6.jpg

Paslanmaz çelikten üretilen kasanın toplam kalınlığı 9.85mm olarak ayarlanmış. Mekanik ve nispeten komplike bir model için “ince” tanımlamasını boşa çıkarmayan bir değer olduğunda hemfikiriz, ancak “ultra” kısmı biraz iddialı kaldığını düşünmeden de edemiyoruz.

Modelin tarzına yakışır şekilde sade ve kompakt bir formda tasarlanan ayar tepesinden, tüm fonksiyonları kontrol etmek mümkün. Her iki tarafında da safir kristal camlar yer alan kasanın su basıncına dayanıklılık değeri ise 50M olarak ayarlanmış.

Jaeger-LeCoultre-Master-ultra-Thin-Reserve-De-Marche-1378480-8.jpg

Saatin bize göre en can alıcı özelliği muhteşem kadranı… Bu durumun en önemli sebebi de elbette kadranda kullanılan mavi tonu. Son derece canlı ve dikkat çekici bir renge sahip olan kadranın dizilimi de, oldukça sade bir şekilde tasarlanmış. Saat 10 hizasında pasta dilimi şeklinde hazırlanmış güç rezerv göstergesi yer alıyor. Saat 6 noktasına da küçük saniye özelliği konumlandırılmış. Modelin tarih fonksiyonu ise saat 2 hizasına denk gelen yuvarlak bir alt kadran ile gösterilmiş.

Jaeger-LeCoultre-Master-ultra-Thin-Reserve-De-Marche-1378480-4.jpg

Kadranda yer alan kollardan ve saat markörlerinden de ayrıca bahsetmek gerekir. JLC bu modelde “dauphine” tarzı kollara yer vermiş. Bir tarafı mat diğer tarafı parlak olarak tasarlanan kollara, üçgen formunda hazırlanmış markörler eşlik etmiş. Nispeten geniş yüzey alanı sayesinde alt-kadranların rahat bir şekilde yerleştirilmiş olması, saatin okunabilirliğini de olumlu yönde etkilemiş. 

Jaeger-LeCoultre-Master-ultra-Thin-Reserve-De-Marche-1378480-5.jpg

Modelin içerisinde JLC Caliber Ref. 938/1 görev yapıyor. Toplamda 273 parçadan oluşan 41 taşlı mekanizma, 28800vph hızında çalışıyor ve tam kurulumda 43 saatlik güç rezervi sunuyor.

Jaeger-LeCoultre-Master-ultra-Thin-Reserve-De-Marche-1378480-7.jpg

Yeni model, kadran ile uyumlu tasarlanmış lacivert timsah derisi kayış ve paslanmaz çelik katlanır klips ile geliyor

Jaeger-LeCoultre-Master-ultra-Thin-Reserve-De-Marche-1378480-9.jpg

Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Réserve de Marche, ait olduğu Master Collection serisinin sembol özelliklerinin tamamını bünyesinde toplayan çok başarılı bir model. Klasik dress watch tarzı için iddialı sayılabilecek 39mm çapındaki kasası, güç rezervi göstergesi ve en önemlisi fevkalade mavi kadranıyla oldukça gösterişli bir görünüm sunan saati kolunuzda denemenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

Jaeger-LeCoultre-Master-ultra-Thin-Reserve-De-Marche-1378480-10.jpg

Benzer İncelemeler