alexa 9008480 | Polaris | Jaeger-LeCoultre | JLC | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaeger-LeCoultre Polaris Automatic Stainless Steel Ref. 9008480

jaeger-lecoultre-logo.jpg

SIHH 2018 bünyesinde saat severlerin beğenisine sunulan Polaris Koleksiyonu, yeni model ailesinin giriş seviye üyesi Jaeger-LeCoultre Polaris Automatic Stainless Steel REF. 9008480 ile mercek altında.

9008480-jaeger-lecoultre-polaris-automatic-stainless-steel-1.jpg

Geride bıraktuğımız SIHH 2018 fuarının en önemli yeniliklerinden biri de şüphesiz Jaeger-LeCoultre tarafından tanıtılan yeni Polaris Koleksiyonu oldu. Köklü markanın 1968 yılına ait efsanevi dalgıç saati Polaris temel alınarak tasarlanan yeni koleksiyon, hem saatseverlerden hem de otoritelerden tam not aldı.

9008480-jaeger-lecoultre-polaris-automatic-stainless-steel-10.jpg

Retro tasarım öğelerine eşlik eden modern detaylar kadar zengin ürün çeşitliliği ile de büyük beğeni toplayan koleksiyondan sizler için seçtiğimiz model ise, Polaris Koleksiyonu bünyesinde giriş seviye grubunda yer alan Jaeger-LeCoultre Polaris Automatic Stainless Steel REF. 9008480 oldu.

9008480-jaeger-lecoultre-polaris-automatic-stainless-steel-2.jpg

Markaların geçmişte ürettikleri saatlerden ilham alarak tasarladıkları retro modelleri kapsayan Heritage akımı ilk günkü popülaritesini muhafaza ediyor desek abartmış olmayız sanırım. Bu akıma uygun üretilmiş saatler içinde hemen her saat severin beğendiği bir-iki model mutlaka vardır diye düşünüyorum. Ancak Heritage trendiyle örtüşen yeni modellerin tamamını aynı kefeye koymak da bence yanlış olur zira bu modellerden bazıları neredeyse tamamen esin kaynağı olan retro modele sadık kalınarak tasarlanırken bazıları ise içinde bulunduğumuz dönemin hem kozmetik hem de teknolojik nimetlerinden faydalanarak hazırlanıyor. Bu bağlamda baktığımızda incelememize konu Jaeger-LeCoultre Polaris Automatic Stainless Steel REF. 9008480 modeli için ikinci gruba uygun tanımlamasını yapabiliriz.

9008480-jaeger-lecoultre-polaris-automatic-stainless-steel-9.jpg

Yeni modelin kasa tasarımı 1968 senesinde tanıtılan orijinal Polaris modeliyle bir çok benzerlik gösteriyor. Kalın ve güçlü boynuzları ile sportif ve karakteristik bir görüntü sunan kasanın boyutu ise modern zamanların kabul gören değerlerine göre 41mm olarak yeniden boyutlandırılmış. 1mm’lik fark ile Polaris Koleksiyonu’nun en kompakt modeli unvanını da taşıyan Jaeger-LeCoultre Polaris Automatic, 11.2mm’lik toplam kalınlığı ile oldukça konforlu bir kasa ile sunuluyor.

9008480-jaeger-lecoultre-polaris-automatic-stainless-steel-3.jpg

Köklü markanın 1968 yılına ait efsanevi dalgıç saati Polaris temel alınarak tasarlanan yeni koleksiyon, hem saatseverlerden hem de otoritelerden tam not aldı.

100 metre / 10 bar su basıncına dayanıklı üretilen kasanın her iki yüzünde de çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. Dalgıç saatlerinin vazgeçilmez detaylarından olan dalgıç bezeli camın altına yerleştirildiği için tool watch görüntüsünü de olumlu anlamda yumuşatan kasanın saat 2 ve 4 konumunda iki ayar kolu yer alıyor. Konsepte uygun şekilde iri tasarlanan kabartma JLC logolu kollardan üst taraftaki dalgıç bezelini çevirirken alt tarafta yer alan ise saati ayarlamak için kullanılıyor.

9008480-jaeger-lecoultre-polaris-automatic-stainless-steel-4.jpg

İnceleme için seçtiğimiz modelin kadranı üç farklı yüzey formunda hazırlanmış, çok şık bir mavi tonunda tasarlanmış. Sektör kadran olarak da bilinen bu farklı yüzey formlarını bir arada kullanan kadranlar sportif ve hareketli bir götüntü sunuyor. Aynı durum Jaeger-LeCoultre Polaris Automatic Stainless Steel REF. 9008480 modeli için de geçerli. Kadranın dış bezel kısmında pürüzsüz bir yüzey yer alıyor. Saat markörlerine zemin oluşturan bölümde ise pütürlü ve mat bir yüzey tercih edilmiş. Güneş Işını formunda tasarlanan orta kısım ise modele hem şık hem de sportif bir hava katıyor.

9008480-jaeger-lecoultre-polaris-automatic-stainless-steel-11.jpg

Recto Baguette tarzı kolların eşlik ettiği indeksler baton ve büyük rakam formunda tasarlanmış. Yazı açısından oldukça sade hazırlanan kadran, SuperLumiNOVA fosfor dolgulu kollar ve indeksler sayesinde hemen her ortamda net bir okunabilirlik sunuyor.

9008480-jaeger-lecoultre-polaris-automatic-stainless-steel-5.jpg

Jaeger-LeCoultre Polaris Automatic Stainless Steel REF. 9008480, markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Jaeger-LeCoultre Calibre : 898E/1 ile hayat buluyor. 195 parçadan oluşan 30 taşlı otomatik mekanizma 4Hz (28.800vph) hızında çalışıyor ve tam kurulumda 40 saatlik güç rezerv süresi sağlıyor.

9008480-jaeger-lecoultre-polaris-automatic-stainless-steel-7.jpg

İncelemize konu model daha önce de belirttiğim gibi içinde bulunduğu koleksiyonun giriş seviye model ailesini temsil ediyor. Ancak marka Jaeger-LeCoultre olunca giriş seviye kısmını da yine JLC özelinde değerlendirmek lazım zira mekanizma özellikle dekorasyon anlamında köklü markanın ismini başarıyla taşıyor. JLC amblemli iskelet rotorla kurulan mekanizma safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor.

Jaeger-LeCoultre Polaris Automatic Stainless Steel REF. 9008480, kontrast dikişlerle süslenmiş kahverengi eskitme dana derisi bir kayış ile geliyor. Kayışın uc kısmında ise yine JLC amblemli paslanmaz çelik katlanır klips görev yapıyor. Saatin sportif karakteri ve mavi kadran rengini göze alarak olabilecek en şık alternatif olarak gördüğüm bu kombinasyonun yanı sıra, koleksiyonda timsah derisi kayış ve bir de paslanmaz çelik bilezik seçeneklerinin yer aldığını da hatırlatmış olayım.

9008480-jaeger-lecoultre-polaris-automatic-stainless-steel-6.jpg 9008480-jaeger-lecoultre-polaris-automatic-stainless-steel-8.jpg

Yeni Polaris Koleksiyonu’nu SIHH 2018’de inceleme fırsatı bulmuştum ve hemen her modelini çok beğenmiştim. Aslında itiraf etmeliyim, şu Heritage trendinden gerçekten sıkılmış durumdayım. Ve hiç şüphem yok ki bu konuda yalnız da değilim. Ancak yazımın başında da belirttiğim üzere her Heritage saat bir değil. Özellikle konsept özgünlük konusunda hiç de geniş bir oyun alanı sunmayan dalgıç saatleri olunca gerçekten yeni bir model tasarlamak zorlaşıyor. Polaris Koleksiyonu, zaten özgün tasarımıyla beğeni toplarken başarıyla eklenmiş modern dokunuşları ile türünün en iyi örneklerinden biri olarak arşivimizde yerini alıyor.
Benzer İncelemeler