alexa 9028471 | 9008471 | Polaris Chronograph | Jaeger LeCoultre | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph Stainless Steel (Ref. 9028471)

jaeger-lecoultre-logo.jpg

Jaeger-LeCoultre Polaris Koleksiyonu, bence SIHH 2018 bünyesinde tanıtılan en önemli yeniliklerden biriydi. Markanın efsanevi Polaris modelinden yola çıkılarak hazırlanan yeni koleksiyon, bitmek bilmeyen Heritage trendi doğrultusunda hazırlanmış en rafine model ailelerinden biri olmayı da başarmıştı. İnceleme köşemizin bugünkü konuğu ise, bu özel koleksiyonun kronograf fonksiyonlu modeli Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph Stainless Steel (Ref. 9028471).

9028471-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-stainless-steel-1.jpg

Jaeger-LeCoultre Polaris Koleksiyonu’nun belki de bende en çok etki bırakan özelliği, koleksiyon dahilinde yer alan her modeli neredeyse aynı derecede beğenmem ve kendime yakın bulmam oldu. Pek çok saat meraklısı gibi benim favori modelim de Polaris Memovox Diver olsa da, bu tercihim için bu sefer açık ara diyemeyeceğim çünkü diğer modelleri de gerçekten çok beğendim.

9028471-9008471-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-automatic-stainless-steel.jpg

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph Stainless Steel (Ref. 9028471), 42mm çapında ve 11.9mm yüksekliğinde tasarlanmış paslanmaz çelik bir kasa ile geliyor. Kalın, satine yüzeyli boynuzlar ve yuvarlatılmış parlak bezel gibi bileşenler ile hem sportif hem de retro bir görüntü sunan kasa, makul ebatları sayesinde ince bileklerde bile konforlu kullanım vadediyor. 100 metre / 10 bar gibi spor kronograf tanımlamasıyla uyumlu bir suya dayanıklılık derecesine sahip kasanın ön ve arka yüzünde çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar görev yapıyor. Modelin vintage karakterine uygun şekilde tasarlanmış, kenarı yuvarlak dikdörtgen formlu kronograf butonlarına, JLC amblemli geniş ayar kolu eşlik ediyor.

9028471-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-stainless-steel-3.jpg

9028471-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-stainless-steel-6.jpg 9028471-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-stainless-steel-10.jpg

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph model ailesinde siyah, mavi ve gri (sadece 18K pembe altın versiyon ile birlikte) olmak üzere üç farklı kadran rengi yer alıyor. İnceleme için seçtiğimiz modelde siyah renk kadran tercih edilmiş. Ancak sektör tarzında tasarlanan kadranın her bölümü için ayrı uygulanmış yüzey formu sayesinde tek renkten beklenmeyecek derecede hareketli bir kadran elde edilmiş. Bu durumun okunabilirliğe katkısı da olumlu yönde elbette.

9028471-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-stainless-steel-5.jpg

Modelin retro tarzına uygun şekilde Bi-Compax Chronograph formasyonunda tasarlanan kadranda tarih penceresi yer almıyor. Bu özelliğin meraklıları belki bu duruma üzülebilir ancak simetri konusunda hassas bir saat sever olarak kendi adıma bu tercihin son derece yerinde olduğunu düşünüyorum. Kılıç tipi kolların kullanıldığı kadranda orijinal Polaris modeline gönderme yapan geniş indekslere yer verilmiş. Saat 12 ve 6 hizasında büyük rakam tarzı tercih edilen indekslere ve kollara uygulanan hafif koyu tonlu Super LumiNOVA fosfor malzemesi sayesinde kadran hemen her ortamda rahatça okunabilir hale gelmiş.

9028471-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-stainless-steel-2.jpg

Modelin içerisinde Jaeger-LeCoultre tasarımı ve üretimi olan Caliber 751 kullanılmış. Hem kolon çarklı hem de dikey kavramalı kronograf düzeneği ile donatılan 41 taşlı otomatik mekanizmanın çalışma frekansı 4Hz (28,800 vph), tam kurulumda sağladığı güç rezerv süresi ise, çift tulumbalı kurma sistemi sayesinde, gayet verimli bir değer olan 65 saat olarak ayarlanmış. Zaman tutma özelliğini yanı sıra 30 dakika ve 12 saat sayaçlı kronograf fonksiyonu da bulunan mekanizma, safir kristal cam bölmeli arka kapak sayesinde zevkle izlenebilir hale getirilmiş.

9028471-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-stainless-steel-8.jpg

İnceleme için seçtiğimiz versiyonun üzerinde yumuşak dana derisinden üretilmiş kahverengi kayış tercih edilmiş. Kayışın uç kısmında ise paslanmaz çelikten yapılmış JLC logolu katlanır klipse yer verilmiş. Bu kombinasyona alternatif olarak kahverengi timsah derisi kayış ve bir de paslanmaz çelik bilezik opsiyonları sunulduğunu da ekleyelim.

9028471-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-stainless-steel-7.jpg 9028471-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-stainless-steel-9.jpg

Yazımın başında da belirttiğim üzere yeni Jaeger-LeCoultre Polaris Koleksiyonu’nu görür görmez çok beğenmiştim. Arşivden bir model bulup bu modeli günümüz şartlarına uyarlayarak tekrar üretmek, en azından artık, pek de zor bir durum değil. Ancak o modelden başlı başına bir koleksiyon tasarlamak ve o koleksiyonda yer alan her versiyonda esin kaynağı olan orijinal modeli yaşatan detaylar sunabilmek ise ancak Jaeger-LeCoultre gibi bir markayla mümkün olabilir.

9028471-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-stainless-steel-11.jpg

Her zamanki destek ve yardımlarından ötürü Quadran Boutique (İstinye Park AVM) ailesine bir kez daha teşekkürlerimizi sunarız.

Benzer İncelemeler