alexa 185 Caliber | Reverso | Hybris Mechanica | Quadriptyque | Jaeger-LeCoultre | Sektörden
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaeger-LeCoultre Reverso Hybris Mechanica 185 Caliber (Quadriptyque)

Watches & Wonders 2021 fuarının horolojik anlamda açık ara galibi Jaeger-LeCoultre Reverso Hybris Mechanica 185 Caliber (Quadriptyque), mercek altında.

q7103420-jaeger-lecoultre-reverso-hybris-mechanica-185-caliber-quadriptyque-1.jpg

İkinci defa kapılarını saat tutkunlarına dijital ortamda açan Watches & Wonders, bu sene de pek çok başarılı yeni modele ev sahipliği yaptı. 50’ye yakın markanın boy gösterdiği fuarın horolojik yıldızı ise şüphesiz Jaeger-LeCoultre Reverso Hybris Mechanica 185 Caliber (Quadriptyque) oldu. Geleneksel yüksel saatçiliğin ve mekaniğin sınırlarını zorlayan bu modele, bir kez daha değinelim istedik...

Sadece 10 adet ile sınırlı sayıda üretilen model, şimdiye dek tasarlanmış en komplike Reverso modeli olma özelliğini taşıyor. Mühendislik mucizesi benzetmesini adeta yeniden tanımlayan bu muhteşem model, 31mm x 15.5mm x 51.2mm boyutlarında tasarlanmış 18K beyaz altın bir kasayla geliyor. Yana doğru kayarak farklı iki yüze bürünen tasarımıyla Reverso model ailesine kült statüsü kazandıran dikdörtgen kasa, içinde dört farklı kadran ve tam onbir adet komplikasyon barındırıyor.

q7103420-jaeger-lecoultre-reverso-hybris-mechanica-185-caliber-quadriptyque-6.jpg

1 No.lu kadranın merkezinde, mavileştirilmiş saat ve dakika kolları yer alıyor. Kolların hemen üzerinde yer alan iki adet göstergeden gün ve ay bilgileri okunuyor. Kadranın sol alt köşesini tüm ihtişamıyla bir Flying Tourbillon eşapman süslerken, sağ alt köşede ise iki basamaklı Grande Date (büyük tarih) penceresi yer alıyor. Kadranın üst tarafına baktığımızda ise sol tarafta gece/gündüz göstergesi yer alıyor. Zarif gösterge geceyi mavi renkte, gündüzü ise beyaz renkte disklerle sembolize ediyor. Sağ tarafta ise artık yıl sayacı göze çarpıyor.

q7103420-jaeger-lecoultre-reverso-hybris-mechanica-185-caliber-quadriptyque-3.jpg

Her Reverso modelinde olduğu gibi, bu modelde de ikinci kadranı görebilmek için kasayı nazikçe kaydırıp çevirmeniz yeterli oluyor. 2 No.lu kadran da aslında zaman tutma fonksiyonuna yer verse de, bunu oldukça farklı bir tarzla kullanıcısına sunuyor. Burada zaman, alt kadran plakasının dış çevresi etrafında dönen çevresel bir kırmızı ok dakika göstergesi ile birlikte bir jumping dijital saat aracılığıyla görüntüleniyor. 2 No.lu kadran, pek çok saat tutkunu içi rüya komplikasyon olan, Minute Repeater özelliğini de kullanıcısına sunuyor. Saat 12 hizasında yer alan perfore tulumbadan kıl zemberek izlenebiliyor. Saat 9 yönünde ise, Minute Repeater gonklarından kaynaklı uğultuyu bertaraf eden, patentli zil düzenleyicisi yer alıyor. Kadranın alt tarafında, camın akustik özelliklerinden yararlanmak için doğrudan safir kristale takılan dakika tekrarlayıcı çekiçleri bulunuyor. Mafsallı mancınık çekiçleri (orijinal olarak 2009 Hybris Mechanica Duomètre à Grande Sonnerie için geliştirilmiştir), tepenin üzerindeki her bir kol sürgüsü ile gonklara net ve güçlü bir vuruş yapılmasına imkan veriyor. Etkinleştirildiğinde, Minute Repeater ilk olarak saat sayısıyla ilişkili bir dizi düşük nota çalıyor. İkinci olarak ise, çeyrek saatlere karşılık gelen, yüksek ve alçak zil seslerinden oluşan değişken bir melodi duyuluyor. Son olarak, bir dizi yüksek nota Minute Repeater’ın melodisini sonlandırıyor.

q7103420-jaeger-lecoultre-reverso-hybris-mechanica-185-caliber-quadriptyque-7.jpg

3 No.lu kadran, tasarımın bir özelliği olarak, yalnızca orta kasa açık konumdayken görülebiliyor. Komplike kadrandan, Kuzey Yarımküre Ay Evresi, Drakonik Ay Döngüsü (ayın yüksekliği), Anormal Ay Döngüsü (apojee ve perigee), Ay ve Yıl göstergeleri izleniyor. 3 No.lu kadranın üst yarısında, altın ışıltılı bir dekora sahip hareketli bir mavi lake disk ile aşamalı olarak kaplanan ve açığa çıkan lazerle oyulmuş bir Ay fazı diski yer alıyor. Jaeger-LeCoultre'ye göre geleneksel Ay fazı göstergeleri 32.5 aydan sonra bir günlük hata ile gösterim yaparken, Quadriptyque'in Ay fazı göstergesi 1.111 yıl sonra sadece bir defa ayarlama gerektiriyor.

q7103420-jaeger-lecoultre-reverso-hybris-mechanica-185-caliber-quadriptyque-8.jpg

Ay fazı göstergesinin altında iki küçük indikatör daha yer alıyor. Solda, minik yarım küre şeklindeki bir ayın yörüngesinde dönen, üç boyutlu, mikro şekilli pembe-altın rengi bir Güneş bulunuyor. Bu indikatör, Ay'ın yolunun Dünya'nın Güneş etrafındaki yörüngesiyle (ekliptik olarak bilinir) ne zaman kesiştiğini gösteren, drakonik döngüyü gösteriyor. Böyle bir kesişme, her döngüde iki kez gerçekleşir ve ay ve güneşin sayacı üzerindeki yatay hizalamayla gösterilir. Drakonik döngünün sağında yer alan sayaç, etrafındaki eksantrik bir yörüngede yarım küre şeklinde bir Ay ile mikro boyanmış bir Dünya figürü olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayaç, Dünya ile Ay arasındaki değişen mesafeyi gerçek zamanlı olarak gösteren döngüyü temsil ediyor. Kadranın alt kısmında ayın rakamsal günü ve yılı da gösteriliyor.

q7103420-jaeger-lecoultre-reverso-hybris-mechanica-185-caliber-quadriptyque-10.jpg

Saatin kasasının arkasında bulunan 4 No.lu kadran, Güney Yarımküre ay evresini gösterir. Mavi gölgeli zemine degrade oyulmuş ve lake kaplanmış, yıldız sembollü bir gökyüzü haritası, pembe altın Ay fazı göstergesinin zeminini oluşturuyor.

q7103420-jaeger-lecoultre-reverso-hybris-mechanica-185-caliber-quadriptyque-9.jpg

Manuel kurmalı mekanizma Caliber 185, bahsi geçen dört kadrana ve modelin içinde yer alan on bir komplikasyona güç sağlar. Mekanizmanın mühendislik açısından ne derece üstün olduğu ise, içindeki bunca özelliğe rağmen sunduğu 50 saatlik güç rezerv süresi ile bir kez daha gün yüzüne çıkıyor.

q7103420-jaeger-lecoultre-reverso-hybris-mechanica-185-caliber-quadriptyque-2.jpg

Oldukça karmaşık olan saatin ayarlanması korkutucu görünse de, Jaeger-LeCoultre, kullanıcı deneyimini kolaylaştırmak için kasayı ve mekanizmayı müthiş bir uyum ile sunuyor. Bu uyumu Jaeger-LeCoultre cephesinden gelen açıklaması ise şöyle: “Jaeger-LeCoultre Reverso Hybris Mekanik Caliber 185, kullanıcının bir süre sonra saatin tüm takvimini ve astronomik görüntülerini hızlı ve sezgisel olarak ayarlamasına olanak tanıyan yerleşik bir mekanizmaya sahip olağanüstü bir kutuyla geliyor. Kutunun yan tarafındaki iki konumlu kurma kolu, ilk olarak saatin son takılmasından bu yana geçen günlerin sayısını ayarlamak için kullanılıyor. Düzeltme destek çerçevesi içindeki Quadriptyque seti ile, kutu düzeltici kurma kolu ikinci konumuna uzatılabilir ve saati tüm takvim ve astronomik göstergeler için güncel tarihe hızlı bir şekilde getirmek için kurulabiliyor. Saatte yanlış ayar veya mekanizmaya zarar verme riski bulunmuyor, çünkü tüm süreç kutuda yer alan ayar mekanizması tarafından kontrol ediliyor. "

q7103420-jaeger-lecoultre-reverso-hybris-mechanica-185-caliber-quadriptyque-4.jpg

Jaeger-LeCoultre Reverso Hybris Mechanica Calibre 185 (Quadriptyque), üçüncü ve dördüncü kadranın mavi tonuna uyan mavi timsah derisi kayış ile birlikte geliyor. Kayışın ucunda ise, kasa ile uyumlu, 18K beyaz altın katlanır toka görev yapıyor . Kullanıcının parmağıyla döndürülebildiği iki adet diske sahip olan toka, bu sayede kayışın milimetrik manada ince ayarının yapılabilmesine de olanak sağlıyor.

q7103420-jaeger-lecoultre-reverso-hybris-mechanica-185-caliber-quadriptyque-5.jpg

Yüksek komplikasyon içeren modelleri anlattığımız incelemelerin sonunda “bu saate sahip olmanın bedeli” kısmını da mutlaka ekleriz. Bu sayfalarda birçok kez dudak uçuklatan fiyatlar görsek de, Jaeger-LeCoultre Reverso Hybris Mechanica Calibre 185 (Quadriptyque)’in “€1.35 milyon” liste fiyatı bu sefer bizi pek de şaşırtmıyor.

Benzer İncelemeler