alexa Jaeger LeCoultre | Reverso | Tribute Gyrotourbillon | Gyrolab | SIHH 2016 | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Gyrotourbillon

jaeger-lecoultre-logo.jpg

İlk Jaeger LeCoultre Reverso modeli piyasaya çıktığından bu yana tam 85 yıl geçti. Geçen 85 yılda tasarım ve kalibre konusunda sayısız iyileştirmeye imza atan Jaeger LeCoultre, ikonik modeli Reverso’nun 85. yıl dönümünde serisiyi sanat eseri niteliğinde yeni bir model ile taçlandırdı. SIHH 2016 fuarında tüm dikkatleri üzerine çeken Jaeger LeCoultre Reverso Tribute Gyrotourbillon modeli ile karşınızdayız.

Saatin şüphesiz konuşulması gereken en önemli detayı mekanizması. Uzun süren Ar&Ge çalışmalarının sonucunda sağlanan ölçüler ile Reverso Tribute Gyrotourbillon genişlik ve kalınlık anlamında %30 daha kompakt bir yapıya kavuşmuş.

Jaeger LeCoultre’nin Calibre 179 ismini verdiği mekanizma 385 parçadan oluşuyor ve saatte 21600vph değerinde çalışıyor. 40 saat güç rezervine sahip çift eksenli flying tourbilon mekanizma dışa dönüşünü 1 dakikada tamamlarken içe dönüşünü ise 12.6 saniyede gerçekleştiriyor.

Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Gyrotourbillon-Sihh-2016-3.jpgJaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Gyrotourbillon-Sihh-2016-4.jpg

Balans çarkına yakından göz attığımızda Jaeger LeCoultre’un işçilik konusunda gösterdiği özeni sadece logo tasarımına bakarak bile anlamak mümkün. Bu tasarım sadece görsel değil aynı zamanda teknik detaylar da içeriyor. Gyrolab tarafından geliştirilen yeni balans çarkı, tasarımı sayesinde hava sürtünmesini azaltırken zaman tutmadaki kesinliği de arttırıyor.

Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Gyrotourbillon-Sihh-2016-5.jpg

Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Gyrotourbillon-Sihh-2016-6.jpgJaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Gyrotourbillon-Sihh-2016-7.jpg

Gelin bir de bu sanat eserinin kadran ve kasa detaylarına bakalım. Grand komplikasyon bir saate yakışacak sekilde platinyum kasaya sahip saat 51.1mm x 31mm x 12.4 mm ölçülerinde ve 30 metre su geçirmezliğe sahip.

İki farklı kadran yüzüne sahip saatin bir yüzünde beyaz kadran ve siyah indeks/kollar tercih edilmiş. Saat 11 noktasında gece/gündüz indikatörü dikkat çekerken, Gyrotourbillon mekanizmanın çerçevesinde hareket eden saniye bir diğer tasarım detayı olarak göze çarpıyor.

Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Gyrotourbillon1.jpg

Saatin diğer yüzünü çevirdiğimizde ise iskelet bir kadran bizleri bekliyor. Köprüler üzerinde klasik saatçiliğin olmazsa olmazlarından Cotes De Geneve motiflerini görmek mümkün.Gece Gündüz göstergesi bu kez saat 2 konumunda bizleri selamlıyor.

Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Gyrotourbillon2.jpg

Saat siyah renk timsah derisi kordon ve  Jaeger LeCoultre işlemeli toka ile geliyor. Her iki parçanın da saatin klasik havasına oldukça yakıştığı aşikar.

_DSC3023-copy.jpg

Jaeger LeCoultre, köşeli tasarımlar arasında bir kült olarak kabul edilen modeli Reverso’nun 85. yılı anısına gerçekten muhteşem bir parça ortaya çıkarmış. Reverso’nun tek başına tarihçesi bile bu saati güzelleştirmeye yeterken teknolojik ve detay anlamındaki dokunuşlar saati bambaşka bir noktaya taşımış. 

Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Gyrotourbillon-9.jpgJaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Gyrotourbillon-10.jpgJaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Gyrotourbillon-11.jpg

JLC’nin SIHH 2016’da tanıtımını yaptığı diğer modellerde en kısa sürede sitemizde yer alacak. Horobox ile kalmaya devam edin.

Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Gyrotourbillon-Sihh-2016-2.jpg

Benzer İncelemeler