alexa Metiers d’Art Version | Charming Bird | Jaquet Droz | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaquet Droz Charming Bird "Métiers d’Art Version"

Logo_Jaquet_Droz.png

Uzun süren Ar&Ge çalışmalarının ardından 2015 senesinde tanıtılan Charming Bird modeli çıkar çıkmaz tüm zamanların en beğenilen egzotik ve yenilikçi modellerinin arasında yerini almış ve bu başarısını 2015 Grand Prix d’Horlogerie de Genève yarışmasında Mechanical Exception kategorisinde aldığı ödülle tescillemişti.

Gelin bu şıra dışı saate yakından bakalım;

Saati tanımlamak için doğru kelimeleri bulmak hiç de kolay değil açıkçası zira alıştığımızdan çok farklı bir tasarımla, hatta sanat eseri ile karşı karşıyayız. Görsel anlamda eşi benzeri olmayan bir şölen sunan Charming Bird, perde arkasında pek çok ileri teknoloji ürünü unsura da ev sahipliği yapıyor.

Saatin kadran detaylarında oldukça sade çizgiler tercih edilmiş. Kubbe şeklindeki formuyla saate ismini veren Charming Bird’ün kafesi vazifesini üstlenen safir cam da gerçek manada bir tasarım harikası. Kadran üzerinde karmaşık renk ve temalardan kaçınan Jaquet Droz, bu sayede tüm ilginin kuş figürü ve büyüleyici hareketi üzerine toplamayı başarmış. Saate adını veren kuş figürünün markanın doğadan ilham alan geçmişine gönderme yaptığı da aşikâr.

Jaquet-Droz-The-Charming-Bird-2.jpg

Saate hayat veren mekanizma da en az görsel detayları kadar ilgi çekici bir yapıya sahip. Aslında markanın böylesi bir tasarıma hayat verecek tecrübeyi nereden edindiğini tahmin etmek pek de zor değil zira markanın kurucularından Pierre Jaquet-Droz, kayan piston tahrikli mekanizmanın da mucidi.

Droz’un hafızalara kazınan otonomunda yer alan kuş figürüne hayat, hatta daha doğrusu ses veren bu tasarım Charming Bird’ün mekanizmasıyla farklı özellikler taşıyor ancak aynı kaynaktan ilham aldığına hiç şüphemiz yok.

Tasarımın mucidi melodiyi yaratabilmek için titreşimden faydalanmıştı. Charming Bird’ü tasarlayan modern mühendisler ise ses alabilmek için üç adet safir kristal tüp ve bir karbon fiber piston vasıtasıyla yaratılan basınçlı havayı kullanmış. Basınçlı hava ilk tüpten mekanizmaya giriş yapıyor, ikinci tüp içerisinde depolanıyor ve son tüpten geçerek kuş figüründen duyulan melodiyi oluşturuyor.

Jaquet-Droz-The-Charming-Bird-1.jpg

Mekanizmanın içinde kullanılan kıl zemberek için silikon tercih edilmiş. Sürtünme ve metal yüzeyler arasında oluşması muhtemel manyetik ortama karşı fevkalade dayanıklı olan bu materyal sayesinde saatin ürettiği melodinin ses kalitesini olumsuz etkilemesi muhtemel yan etkiler de bertaraf edilmiş oluyor.

Saatin en çok dikkat çeken yeri şüphesiz safir bir kafes içerisinde yer alan kuş figürü. Işık geçişlerini daha da net hale getirmesi için özellikle bombeli şekilde tasarlanan safir camın saatin hayranlık uyandıran görüntüsüne etkisi büyük.

Tamamı el işçiliğe ile üretilen kuş figürünü tercih edilen kasa materyaline göre altın veya platin olarak görebilmek mümkün.

Jaquet-Droz-The-Charming-Bird-3.jpg

Mekanizmanın arka kapakta yer alan safir kristal bölümden görüntüsü de yine insanda hayranlık uyandıran detaylar sunuyor. Doğadan ilham alan tasarımlarıyla biline Jaquet Droz, Charming Bird modelinde de bu detaya fazlasıyla yer veriyor. Cam kapaktan görünen kısımlar üzerinde yer alan figür bir yağlıboya tablo gerçekçiliğine sahip.

Yazımıza konu yeni versiyonun farklarına gelecek olursak eğer, ilk göze çarpan detayın tamamı el işçiliği ile hazırlanmış kadran arka planı olduğunu söyleyebiliriz. Sedef üzerine el ile işlenen İsviçre Kırsalı motifi markanın tarihi sembollerinden biri olarak kabul ediliyor.

Geleneksel kâğıt kesme sanatından esinlenerek hazırlanan bu eşsiz sunum bize markanın özellikle minyatür boyama ve işleme konusunda geldiği noktayı özetleyen bir işçiliğe sahip.

İlk üretilen versiyonda modern hatlara sahip 47mm çapındaki kasa ve yine düz renk ve tasarım öğelerini barındıran kadran sayesinde bütün ilgi kuş figürünün üzerine toplanıyordu. Yeni modelde ise özellikle kadranda yer alan işlemeler sayesinde bu ilginin saatin geneline dağıldığını söylemek mümkün. Hangi versiyonun daha iyi olduğuna karar vermeye çalışmak elbette çok da mantıklı bir hareket olmayacaktır ancak yeni versiyonun özellikle süsleme sanatları ve bu konuda uzmanlaşmış işçilik gibi konulara ilgisi olan koleksiyonerler için biçilmiş kaftan olduğunu belirtmekte fayda var.

Jaquet-Droz-Charming-Bird-2016.jpg

Saat 47mm X 15.75mm ( bombeyle beraber 22.85mm ) boyutlarında ve 18K beyaz veya pembe altın seçeneklerine sahip kasa ile sunuluyor. Bu eşsiz saate hayat veren mekanizma da yine Jaquet Droz tasarımı olan Calibre 615. Otomatik kurgulu mekanizmanın içerisinde silikon kıl zemberek ve paletler bulunuyor. Bünyesinde kuş figürünün fonksiyonelliğini sağlamak için bir de elden kurmalı ikinci bir mekanizma bulunduran Calibre 615’in tamamı el işçiliği ile üretiliyor.

Her kasa materyali için toplam 8 adet ile sınırlandırılmış üretim adedine sahip modelin 410.000 CHF fiyat etiketi bulunuyor.

Benzer İncelemeler