alexa Les Ateliers d’Art | Charming Bird | Jaquet Droz | Yeni Model | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaquet Droz Les Ateliers d’Art Charming Bird

Logo_Jaquet_Droz.png

Egzotik saatlerin vazgeçilmez isimlerinden Jaquet Droz, efsaneleşmiş koleksiyonu Charming Bird’ün en yeni üyesi Jaquet Droz Les Ateliers d’Art Charming Bird ile saatseverleri büyülemeye devam ediyor.

Jaquet-Droz-Les-Ateliers-dArt-Charming-Bird-11.jpg

Yıllar süren Ar&Ge süreci neticesinde ortaya çıkan modelin, koleksiyonda yer alan geçmiş modellerden farklı birçok teknik ve görsel üstünlüğü bulunuyor. Bunların arasında en çok dikkat çekeni ise şüphesiz küçük kuşun ağzından dökülen melodi ile ilgili. Önceki versiyonlarda titreşim ile meydana getirilen melodi, yeni Jaquet Droz Les Ateliers d’Art Charming Bird modelinde basınçlı hava kompresörü ile hayat buluyor. Bu ilginç özelliğin çalışması ise yine müthiş bir mühendislik örneği olan düzenekle gerçekleşiyor. Üç farklı safir kristal tüp ile çalışan sistem, tüplerin içinde dolan basınçlı havanın yarattığı güç ile hareket eden piston sayesinde melodinin oluşmasını sağlıyor.

Jaquet-Droz-Les-Ateliers-dArt-Charming-Bird-5.jpg

Jaquet-Droz-Les-Ateliers-dArt-Charming-Bird-4.jpg Jaquet-Droz-Les-Ateliers-dArt-Charming-Bird-7.jpg

İşin mekanik kısmı da en az pnömatik kısmı kadar komplike bir çalışma prensibi ile tasarlanmış. Mekanizmanın içinde yer alan regülâtör modülü sayesinde saatin içindeki mekanik parçaların birbirine sürtmesi ve bunun sonucu olarak saatin ürettiği melodi ile çakışan sesler ortaya çıkarmasının önüne geçilmiş. Kadranın arkasında yatan bu inanılmaz teknik detaylara yakışır şekilde bir araya getirilen estetik öğeler ise markanın tecrübeli Ateliers d’Art ekibi tarafından tasarlanmış.

Jaquet-Droz-Les-Ateliers-dArt-Charming-Bird-10.jpg

Saatin tamamı el işçiliği ile üretilmiş kadranında en çok ilgiyi minyatür bir heykel hassasiyetinde işlenmiş kuş figürü topluyor. Kuş figürünün hemen arkasında yer alan ve İsviçre kırsalından esinlenen zemin ise doğal sedeften üretilmiş. Arka plandaki temaya uygun renklerin sağlanması için yine el işçiliği ile boyanan sedef katman üzerine geleneksel kâğıt kesme sanatına ait teknikler ile uygulanan işlemeler ise resmen nefes kesiyor. Sanat eseri güzelliğindeki kadrana kasa tipine uygun şekilde 18K pembe veya beyaz altın kollar eşlik ediyor.

Jaquet-Droz-Les-Ateliers-dArt-Charming-Bird-6.jpg

Jaquet-Droz-Les-Ateliers-dArt-Charming-Bird-2.jpg Jaquet-Droz-Les-Ateliers-dArt-Charming-Bird-3.jpg

47mm x 15.7mm x 22.8mm gibi iddialı bir boyutta tasarlanan kasanın 18K pembe veya beyaz altın olmak üzere iki seçeneği bulunuyor. Ön ve arka yüzünde safir kristal camların görev yaptığı kasanın su geçirmezlik özelliği de bulunmuyor.

Jaquet-Droz-Les-Ateliers-dArt-Charming-Bird-8.jpg

Bu eşsiz saatin içerisinde markanın patentli tasarımlarından Jaquet Droz Caliber 615 yer alıyor. 29 taşlı otomatik mekanizma 21600vph hızında çalışıyor ve tam kurulumda 38 saatlik güç rezervi sunuyor. Silikon balans yayı ve platin rotor gibi önemli teknik özellikler barındıran mekanizmanın içerisinde, ünlü kuş figürüne hareket sağlayan bir de otomaton modülü yer alıyor. Elden kurgulu tasarlanan ve buton tahrikli çalışan modül içerisinde toplam 15 taş bulunuyor.

Jaquet-Droz-Les-Ateliers-dArt-Charming-Bird-12.jpg

Jaquet Droz Les Ateliers d’Art Charming Bird timsah derisinden yapılmış siyah renk kayış ve 18K pembe veya beyaz altın katlanır klips ile sunuluyor.

Her modelden toplam 8 adet üretilen saatin satış fiyatıyla ilgili bir bilgi henüz bulunmuyor.

Jaquet-Droz-Les-Ateliers-dArt-Charming-Bird-1.jpg

Benzer İncelemeler