alexa 18K Red Gold | Relief Seasons | Petite Heure Minute | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaquet Droz Petite Heure Minute Relief Seasons 18K Red Gold

Logo_Jaquet_Droz.png

Hayat verdiği egzotik modeller kadar markanın bir nevi sembolü haline gelmiş ünlü kuş figürünü kullanması ile de tanınan hi-end marka Jaquet Droz, Petite Heure Minute Relief Seasons koleksiyonundan 18K pembe altın modeli ile mercek altında.

Jaquet Droz, saat endüstrisinde farklı bir yere sahip. Üç asıra yayılan tarihi boyunca pek çok önemli modele imza atan Fransız marka, İsviçre Jurası’nın vazgeçilmez figürlerinden olan kuşları ön plana çıkaran saatleri ile egzotik markalar arasında da vazgeçilmez oyunculardan biri olarak yerini alıyor. Markanın son dönem yenilikleri arasında yer alan Petite Heure Minute Relief Seasons koleksiyonu ise Jaquet Droz’un geleneksel saatçilik konusuna getirdiği bakış açısına fevkalade birer örnek teşkil eden iki farklı modelden oluşuyor.

Jaquet_Droz_PET-TE_HEURE_M-NUTE_REL-EF_SEASONS-3-.jpg

18K beyaz ve pembe altın olarak tasarlanan iki farklı modeli kapsayan koleksiyonun ilerleyen zamanlarda ilkbahar ve yaz temalı versiyonlarının da üretileceğine kesin gibi bakılıyor. Her iki model de 88 ile limitli üretim adedi ile satışa sunuluyor.

İncelememize konu model 18K pembe altın versiyon.

41mm x 13.7mm boyutlarına sahip kasa 18K pembe altından üretilmiş. Yuvarlak ve oldukça sade bir tasarıma sahip olan kasanın, kadranda yer alan nefes kesici detayların yanında fazla dikkat çekmiyor olması kaçınılmaz ancak, bu özel saati kolda son derece konforlu bir şekilde taşımaya katkısı da yadsınacak gibi değil. Tahmin ettiğimden daha ince bulduğum kasa, markanın detay işçiliği konusunda nelere vakıf olduğunu ilk bakışta belli ediyor.

Jaquet_Droz_PET-TE_HEURE_M-NUTE_REL-EF_SEASONS-5-.jpg

Kubbe şeklinde tasarlanmış ayar tepesi de 18K pembe altından yapılmış.

Jaquet_Droz_PET-TE_HEURE_M-NUTE_REL-EF_SEASONS-6-.jpg

Saatin arka tarafı da yine bir sanat eseri kıvamında detaylar sunuyor. Safir kristalden üretilmiş cam bölmeden modelin mekanizmasını izlemek mümkün. Otomatik kurgulu mekanizmanın sanat eseri rotoru da masif altından yapılmış.

Jaquet_Droz_PET-TE_HEURE_M-NUTE_REL-EF_SEASONS-7-.jpg

Saatin en önemli parçalarından biri şüphesiz kadranı. Kadranın zemin kısmı sedeften yapılmış. Üç boyutlu çalışılan kuş figürleri ise masif altından imal edilmiş. Tamamı elde işlene kuş figürleri yine el ile boyandıktan sonar kadran üzerindeki yerlerini almış. Kadranda yer alan detaylar gerçekten inanılmaz. Jaquet Droz’un özellikle bu konseptte rakibi olup olmadığı tartışılabilir ancak konu üç boyutlu detay sınırlarına girdiğinde Jaquet Droz kesinlikle rakipsiz.

Jaquet_Droz_PET-TE_HEURE_M-NUTE_REL-EF_SEASONS-1-.jpg

Saatin üzerinde genel tasarımla son derece uyumlu bir kahverengi deri kayış ve 18K pembe altından imal edilmiş bir katlanır klips yer alıyor.

Jaquet_Droz_PET-TE_HEURE_M-NUTE_REL-EF_SEASONS-8-.jpg

Markanın tamamı kendi tasarımı ve üretimi olan otomatik kurgulu mekanizma 28800vph hızında çalışıyor ve tam kurulumda 68 saat güç rezervi sunuyor.

Jaquet_Droz_PET-TE_HEURE_M-NUTE_REL-EF_SEASONS-10-.jpg Jaquet_Droz_PET-TE_HEURE_M-NUTE_REL-EF_SEASONS-11-.jpg

Benzer İncelemeler