alexa BR05A-BL-ST/SST | BR 05 | Black Steel | Bell & Ross | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Kent Kâşifi: Bell & Ross BR 05 Black Steel (Ref. BR05A-BL-ST/SST)

Bell & Ross’un kent kâşifi, BR 05 Black Steel, parlak yüzeyleri ve genç tasarımıyla dikkat çekiyor.

br05a-bl-st-sst-bell-ross-br-05-black-steel-1.jpg

Fransız menşeli marka Bell & Ross’u havacılıktan ilham aldığı saatlerle tanıyoruz. ‘Function shapes form’ yani, ‘fonksiyon, formu şekillendirir’ mottosuyla 1992 yılında kurulan marka, genç yaşının verdiği enerjiyle farklı tasarımlara imza atıyor. Bunu yaparken genellikle havacılık enstrümanlarından ilham alan Bell & Ross, şehir beyefendileri için hazırlamış olduğu BR 05 koleksiyonunu 2019 tanıtmıştı.

br05a-bl-st-sst-bell-ross-br-05-black-steel-kapak.jpg

Okunabilirlik, işlevsellik, güvenirlik ve hassasiyet... Bell & Ross’un saat tasarlarken göz önünde bulundurduğu dört madde. Şehirli görünümü her bir vidasına kadar hissettiren Bell & Ross BR 05 Black Steel modeli de tam olarak bu maddelere uygun hazırlanmış. Her ne kadar ilk bakışta “Hmm...” diye düşündürse de bileğinize takıp denemeden, hakkında kesin hükme varmayın derim.

br05a-bl-st-sst-bell-ross-br-05-black-steel-5.jpg

40mm paslanmaz çelik kasayla gelen ‘kent kâşifi’ Bell & Ross BR 05 Black Steel (Ref. BR05A-BL-ST/SST), açılı kasanın metal bileziğe entegre edildiği ilk model olma özelliği taşıyor. Yumuşak açılı köşeleri, parlatılmış düz yüzeyleri ve cilalı eğimli köşeleriyle kasa oldukça dikkat çekici. 40mm çap için siz neler düşünüyorsunuz bilmiyorum (lütfen aşağıda yorumlara yazın) ama bence –özellikle benim gibi ‘büyük bir kızsanız’- hem kadın için hem de erkek için oldukça makul bir ölçü. Dört vidayla süslenen bezelin bulunduğu kasa, 100 metreye kadar su basıncına dayanıklılık gösteriyor ki, bu değer kentli bir kâşif için oldukça yeterli. Kadranı, yansıma önleyici kaplamalı safir kristal cam koruyor. Ayar kolunun korumasının kasayla aynı yuvarlak geçişlere sahip olması da saatin karizmasını pekiştiren unsurlardan biri.

br05a-bl-st-sst-bell-ross-br-05-black-steel-2.jpg

Bell & Ross BR 05 Black Steel’i, Sellita SW300 tabanlı, otomatik mekanizma Caliber BR-CAL.321 çalıştırıyor ve tam kurulumda 38 saatlik güç rezervi sağlıyor. Range Rover araçlarından ilham alınarak tasarlanan ajurlu rotor da görsel şölene zevk katıyor.

br05a-bl-st-sst-bell-ross-br-05-black-steel-3.jpg

Siyah çelik modelin kadranını yine siyah güneş ışını deseni süslüyor. Tarih penceresi ayar koluyla aynı hizada, saat 3 konumunda yer alıyor. Aplike numaralarda ve markörler de Super-LumiNova dolgusu bulunuyor.

br05a-bl-st-sst-bell-ross-br-05-black-steel-4.jpg

Bell & Ross BR 05 Black Steel, parlatılmış çelik bilezikle tamamlanıyor. Model ayrıca siyah kauçukla kombinlenebiliyor.

Bu model için son söz olarak bir nota eklemek isterim. Lüks saatçiliğe gönül vermiş, senelerdir saatlerle ilgilenen kişiler için belki hafif bir model olarak algılanabilir. Ancak bu tutkunun tadını yeni yeni alanlar ve gençler için kesinlikle değerlendirilmeye değer.
Benzer İncelemeler