alexa Komple Altın Saatler | Altın Saatler | Rolex | Audemars Piguet | Bell Ross | Cartier | Omega
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Kırmızı Çizgi İhlali: Komple Altın Saatler

Biliyoruz, aklınızda komple altın bir saat var. Durun tahmin edelim, rengi de sarı! İşte o altın saati, kırmızı çizgilerinizi ihlal edip, satın almanız için birkaç neden...

komple-altin-saatler-3.jpg

Hemen hemen her koleksiyoner saatlerle ilk tanıştığında aklında bazı kırmızı çizgiler belirler. ‘Pırlantalı saatlerle asla olmaz’, ’36mm çapında bir Rolex’i asla kullanmam’, ‘Pilot saatleri hiç bana göre değil’ gibi... Komple altın saat satın almak da çoğu koleksiyoner için kırmızı çizginin birkaç adım ötesinde kalıyor. Belki de bu nedenle fuarlarda, butiklerde ya da arkadaş toplantılarında altın saat gördüğümüzde kedinin sudan kaçtığı gibi kaçıyor ve kendimize hayır diyoruz.

komple-altin-saatler-2.jpg

Evet, yanlış okumadınız, ‘kendimize’ hayır diyoruz. Bir an geliyor, butikte ya da internette gezinirken gördüğümüz bir komple altın saate kitleniyor ve bileğimizde nasıl duracağını hayal ediyoruz. Ama denemiyoruz, henüz değil. Önce cesareti toplayıp, kendi kırımızı çizgimizi ihlal ettiğimizi kabul etmemiz gerekiyor.

15454or-gg-1259or-03-audemars-piguet-royal-oak-carolina-bucci-limited-edition-10-.jpg

Henüz bu aşamaya gelmediyseniz kendinize zaman verin. Elbet bir gün bu kırmızı çizgiyi size aştıracak bir saatle tanışacaksınız. Ancak o modeli çoktan bulduysanız, içten içe siz de biliyorsunuz ki, bir şeyleri kendinize itiraf etmenin zamanı geldi demektir. Öncelikle sakin olun; komple altın bir saati beğenmek dünyanın sonu değil. Ayrıca bu konuda yalnız da değilsiniz. Birçok koleksiyoner için nasıl olsa böyle bir zaman geldi/gelecekti. Ama yine de bir neden arıyorsanız işte size birkaç ‘rahatlatıcı’ neden...

br05a-bl-pg-srb-bell-ross-br-05-gold-1.jpg

Neden altın saat?

Aklınızda pekâlâ böyle bir soru belirebilir. Belirmediyse bile biz aklınıza sokmuş olalım. Neden komple altın bir saat almak istiyorsunuz? Belki uzun yıllardır saat koleksiyonerisiniz. Elinizde onlarca çelik saat var ve artık değişiklik istiyorsunuz. Oldukça makul bir neden.

komple-altin-saatler-1.jpg

Kutlamalar, önemli anlar, dönüm noktaları kendinize hediye almak için oldukça mantıklı nedenler arasında. Büyük bir iş mi bağladınız, uzun zamandır istediğiniz bir şeyi mi başardınız veya artık işlerden elinizi ayağınızı mı çekiyorsunuz? Haydi, kendinize hediye olarak altın bir saat alın.

wgpn0013-cartier-panthere-de-cartier-double-loop-18k-yellow-gold.jpg

Bir diğer altın saat alma nedeni ki benim en sevdiğim seçenek bu, paranız var ve istiyorsunuz! İşte o kadar. Kimseye bu konuda hesap vermek zorunda değilsiniz ve herkes bilir ki altın çoğu zaman diğer versiyonlarından daha değerlidir. Neden çelik almadın, çelik/altın denemedin gibi sorular duyarsanız cevabınız hazır.

310-60-42-50-99-001-omega-speedmaster-apollo-11-50th-anniversary-8.jpg

‘Ama bu vintage!’

Kendi kendinize sunabileceğiniz en güzel nedenlerden bir diğeri de bu saatin ‘vintage’ olması. Eğer sizin de benim gibi vintage ürünlere ayrı bir ilgiliniz varsa, çevreniz bu tercihinize hak verecektir. Ne de olsa yaşanmışlık izleri ve tarih kokusu bizi cezbediyor, yani suçu zamana atmak kolaylaşıyor. Uygun fiyat ihtimalini de eklemeyi unutmayalım. Bakın bakın, asla altın saat takmam diyen birileri, şurada, ileride arkadaşlarına neden altın saat aldığını anlatıyor: “Ama bu vintage, bir aurası var.”

komple-altin-saatler-6.jpg

Benzer İncelemeler