alexa Kronografları Seviyoruz | Kronograf | Kronograf Fonksiyonu | Takimetre | Takimetrik Skala | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Kronografları Seviyoruz!

Kabul edelim, kronografı seviyoruz. Hem de koleksiyonerlikte deneyimli-deneyimsiz demeden. Peki, neden?

Spor saatler, elbise saati, havacılık saatleri... Modelleri kategorilere ayırdığımızda her alanda kronograf saatler olduğunu görebiliyoruz. Evrensel çekiciliğe sahip olan ve hayati bir ihtiyacı karşılamak üzere yaratılan kronograflar, saatçilik sektörünün en önemli komplikasyonlarından biri. Çoğu zaman tam olarak nedenini bilemesek de onları arzuluyoruz. Bugün bu arzuların altındaki nedenleri inceliyoruz.

kronograflari-seviyoruz-1.jpg

Estetik Cazibe

Saatinizi birkaç kez kontrol ediyorsunuz ama saatin kaç olduğunu bilmiyorsunuz. Bu durum size de tanıdık, değil mi? İşte bu sık sık bileğe bakmaların altında tam olarak estetik cazibe yatıyor. İki – üç alt kadranlı kronograf modeller, düşünceli ve amaca yönelik tasarım bilincinin hakim olduğu dengeli, simetrik bir görünüme sahip çoğu zaman. Ayrıca bu modeller, yıllardır otomobil sporlarıyla da içli dışlı olduğu için otomobil tasarımlarının bileğe uyarlanması olarak da karşımıza çıkabiliyor. Ne yalan söyleyelim, kronografları kullanmanın ayrı bir havası/zevki oluyor.

9028471-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-stainless-steel.jpg 9028471-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-stainless-steel1.jpg

Mekanik Zorluklar

Kronometreyi kol saatine entegre etmek kulağa basit gelebilir, fakat değil. Bir Kronografın bileşenlerini bir araya getirmek ve son işlemlerini bitirmek, komplikasyonsuz modellere göre çok daha karmaşık. Koleksiyonerler de bu güzel komplikasyona sahip saatleri yaratmanın ne kadar çok çaba ve zaman gerektirdiğini bildiklerinden kronografları şeref rozeti olarak bileklerinde taşıyor.

10-9000-9020-79-r918-zenith-defy-double-tourbillon.jpg 10-9000-9020-79-r918-zenith-defy-double-tourbillon1.jpg

Çeşitlilik

Kronograf, tek başına bir ‘komplikasyon ailesi’ olduğu için bu sınıfın içinde çeşitlilikler bulunuyor. ‘Rattrapantes’ diğer adıyla ayrık saniye kronograf, kullanıcının ek düzenek olmadan birden fazla olayın zamanını tutmasına yardımcı olurken ‘flyback’ kronograf, ilgili diğer olayın zamanını ölçmek için hızlı sıfırlama özelliğine sahip. Her iki kronograf çeşidi esasta aynı işi yapsa da mekanik açıdan birbirlerinden çok farklılar. Bu bilgi de koleksiyona tek parçadan daha fazlasını eklemek için yeterli.

cv201ap-fc6429-tag-heuer-carrera-calibre-16-automatic-chronograph.jpg cv201ap-fc6429-tag-heuer-carrera-calibre-16-automatic-chronograph1.jpg

İşlevsellik

Çağdaş zaman koleksiyonerlerini bu kadar çok etkileyen özelliklerden bir tanesi de komplikasyonların bir amaç uğruna, ihtiyaç doğrultusunda bulunmuş olması. Louis Monet ilk kronografı 1816’da gök cisimlerinin hareketini izlemek ve zamanı ölçmek için üretmişti. Nicolas Rieussec ise Kral 17. Louis’nin çok sevdiği at yarışlarının zamanını tutabilmesi için kronografı pazarladı. Günümüzde bazı koleksiyonerler otomobil yarışlarını aynı tutku ve heyecanla kendi kronograf saatlerinden takip etmeye devam ediyor.

118537-montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph1.jpg 118537-montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph.jpg

Önemli Tarihi Olaylar

Tarih boyunca kronograflar birçok önemli figürün bileğini süsledi, sayısız önemli olayda büyük rol oynadı. Omega Speedmaster Apollo görevinde astronotların bileğindeydi. Rolex Daytona gibi saatlerse heyecan verici sporlardan biri olan otomobil yarışları ve onu yansıtan yaşam tarzıyla ilişkiliydi. Bu öyküler ve kronograflar bizi bulunduğumuz yerden almakla kalmıyor, eskilere, içimize dokunan hikayelerin yaşandığı anlara götürerek tarihle bağ kurmamızı sağlıyor.

paul-newman-rolex-daytona.jpg paul-newman-rolex-daytona1.jpg

Benzer İncelemeler