alexa Galet | Square Boreal | Traveller Boreal | Laurent Ferrier | SIHH 2016 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Laurent Ferrier Galet

laurent-ferrier-logo-2.png

18 Ocak pazartesi itibarıyla tüm saat severlerin ilgisinin yöneldiği Salon International de la Haute Horlogerie ’de birbirinden farklı yeni modeller tanıtıldı. Her ne kadar ilgi alanımda çoğunlukla vintage saatler bulunsada Baselworld ve SIHH dönemlerinde neler çıkacağı konusunda heyecanlanıyor ve yakından takip ediyorum. Özellikle son zamanlarda tüketicinin eski dönemlerin dizayn niteliklerine artan ilgisi ile birçok ’’vintage’’ unsurları barındıran yeni modellerin, hatta ’’re-issue’’ saatlerin çoğalması benimde modern saatçiliğe tekrardan ilgi duymamı tetikledi. 

Peki bu seneki fuara baktığımızda neler var? Tabiki birçok markanın takipçilerini heyecanlandıracak, birçok saat severi mutlu edecek yeni modeller. Kendime şu soruyu sorduğumda, ’’Senin favorin hangisi’’  ise aldığım cevap;

Galet Square Boreal a.k.a. ’’The Pebble’’ yani ’’Çakıl’’

Laurent-Ferrier-Sihh-2016-1.jpg

Fransızca bir kelime olan ’’Galet’’ çakıl taşı anlamı taşıyor. 2010 yılında ilk üretilen koleksiyonun adı. Markanın basın bülteninde yer verdiği benzetmede ki; ’’dalgaların çakıl taşlarını yavaş yavaş ve kademeli olarak aşındırması’’ gibi saat 6 senelik bir zaman diliminde son şekline kavuşmuş.  

Rakam barındırmıyan sade kadranda ilk göze çarpan bej rengi superluminova’dan oluşan bir ’’chapter ring’’ diğer adıyla ’’sector dial’’.  Aynı renkteki superluminova akrep ve yelkovanı tamamlıyan birde deve rengi deri kayışı var.

Laurent-Ferrier-8-den-sonra-14.jpg

Alt orta kısımda ’’small second’’ özelliği barındıran minimal kadrana marka ve diğer tüm detaylar koyu gri tonlarında işlenmiş. Kare bir kasa yapısı olan saatin çapı 41X41mm. Aynı modelin yeşil superluminova’lı ve siyah deri kayış üzeri yeşil dikiş detayları barındıran diğer bir alternatifi daha mevcut.

Laurent-Ferrier-Sihh-2016-3.jpg

Bir başka model ’’Galet Traveller Boreal’’ da diğer kare versiyon gibi 41mm kasa çapına sahip fakat yapı itibarıyla daha yuvarlak hatlarda ve bu sene ilk kez çelik olarak sunulmuş. Galet Square Boreal’in kadranındaki tüm etkileyici dokunuşlarını barındırıyor. Ek olarak çift zaman ’’dual-time’’ ve takvim ’’date’’ özellikleri mevcut, dolayısıyla kadran biraz daha kalabalık. 

Laurent-Ferrier-Sihh-2016-4.jpg

Saat ’’9’’ köşesinde ikinci saat diliminin bulunduğu pencere, saat ’’3’’ köşesinde ise takvim penceresi bulunuyor. Her iki saat Traveller Boreal ve Square Boreal’da da dikey ’’satin-brush’’ saten kadran var. Özellikle ’’matte’’ kadran severlere oldukça haz vereceğini düşünüyorum. 

Laurent-Ferrier-Sihh-2016-5.jpg Laurent-Ferrier-Sihh-2016-6.jpg

Tüm etkileyici dokunuşlara artı olarak birde safir kristal arka kapak var. Böylece dilediğinizde Square Boreal’in 72 saat güç rezervli FBN 229.01 kalibresini veya Traveller Boreal’in 18K altın mikro-rotorlu LF 230.01 kalibresini görebilirsiniz.

Laurent-Ferrier-8-den-sonra15.jpg

Kadranları bej rengi dokunuşlu ve deve rengi kayış kombinasyonlu her iki Square ve Traveller ’’çakıllar’’ öncelikli olarak beğenimi kazansada, siyah kayış ve yeşil dokunuşlu versiyonlarıda başarılı buldum. Dilerseniz markanın bu sene SIHH’taki diğer modellerinede bir göz atalım.

Laurent-Ferrier-Sihh-2016-9.jpgLaurent-Ferrier-Sihh-2016-10.jpg

Laurent-Ferrier-Sihh-2016-11.jpgLaurent-Ferrier-Sihh-2016-12.jpg

Laurent-Ferrier-Sihh-2016-13.jpg

Benzer İncelemeler