alexa L1 | L2 | Leica Watches | Alman Kamera | Kamera Ekipman Üreticisi | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Leica L1 & L2 Watches

leica-logo.png

Alman fotoğrafçılık devi, üstün kalite ve tasarım anlayışını saat sektörüne de aktarmaya karar vermiş görünüyor. Marka, L1 ve L2 modelleriyle azılı rakiplerine meydan okumaya hazırlanıyor.

leica-l1-l2-1-.jpg

L1 ve L2 modelleri, Leica’yı saat dünyasında temsil eden ilk saatler değiller. Yaklaşık dört yıl önce fotoğraf makinesi temalı ürünleriyle sektöre giriş yapan Valbray markası da Leica ile işbirliği içinde, Leica’nın 100. kuruluş yılına özel hazırladığı modelleri tanıtmıştı. Anlaşılan o ki, Leica bununla yetinmemiş ve kendi saatlerini üretmeye karar vermiş.

leica-l2-gmt-2-.jpg

Leica gibi üstün mühendislik ve tasarım anlayışıyla üretim yapan bir markanın saat dünyasına adım atıyor oluşu, eminim birçok saat meraklısı için heyecan verici bir gelişmedir. Zaten modelleri incelemeye başladığımızda da bu heyecanın yersiz olmadığını derhal görüyoruz. Tıpkı Leica kameralarında olduğu gibi sade ve aynı zamanda işlevsel çizgilere sahip modeller, kadranda yazan ismin hakkını işçilik konusunda da fazlasıyla vermeyi başarıyor.

leica-l1-1-.jpg

Leica L1 ve L2 modelleri kadranda yer alan küçük detaylarla birbirlerinden ayrılıyorlar. Her iki saat de fırçalanmış yüzeylere sahip, 41mm x 14mm ölçülerinde paslanmaz çelik kasalar içinde sunuluyor. Safir kristal cama sahip modellerin su geçirmezlik değerleri ise 50 metre ile sınırlandırılmış.

leica-l1-2-.jpg

Sade kadran, saat 6 yönünde küçük saniye, saat 3 yönünde ise tarih göstergesine sahip. Saat 8 ile 9 pozisyonu arasında yer alan pencereden de kalan güç rezervi takibi yapmak mümkün. Kadranın merkezinin hemen sağında yer alan küçük yuvarlak pencere, tepenin o an hangi işlev için hazır olduğu bilgisini veriyor. Kolon çark koordinatörüyle kumanda edilen, kurma koluna bağlı sistem sayesinde tepe bir buton işlevi görüyor ve kurma, saati ayarlama gibi fonksiyonlar için siyah ve kırmızı renge bürünüyor. L2 modelinin kadranında, L1’den farklı olarak bir de gece-gündüz göstergesi mantığıyla çalışan ilave disk bulunmakta. Her iki modelde de tarih ayarı için kasanın üst kısmında yer alan buton kullanılıyor. L2 modeli için kasanın alt kısmında yer alan tepe yardımıyla da kadranı çevreleyen bezel döndürülüyor.

leica-l2-gmt-1-.jpg

Lehmann üretimi kurmalı kalibreler, 25 taşlı, 28800vph’de çalışıyor ve 60 saatlik güç rezervine sahipler. Üstün Alman işçiliğinin mekanizma kısmında da rahatça görüldüğü saatler Wetzlar, Leitz Park Kampüs’te yer alan Leica’ya komşu Ernst Leitz Werkstätten’de üretiliyor.

leica-l1-l2-2-.jpg

Her iki model de siyah deri kayış ve paslanmaz çelik toka ile sunulmakta. L1 modeli için 9900€’luk başlangıç fiyatı belirlenmiş, L2 için ise henüz kesin bir fiyat bilgisi bulunmuyor. Saatler limitli sayıda üretilmese de ilk etapta yıllık 400 adet gibi bir üretim adedine sahip olacaklar ve dünya çapında konumlandırılmış Leica butikleri ve saygın saatçiler aracılığıyla müşterilerine sunulacaklar.

İlerleyen zamanlarda aynı modellerin kırmızı kadranlı, pembe altın kasalı versiyonlarına ilaveten alarm komplikasyonuna sahip L3 modelinin de duyurulacağı gelen bilgiler arasında.

Benzer İncelemeler