alexa Longines | Avigation Type A-7 | İnceleme | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Longines Avigation Type A-7

Logo-Longines.jpg

Pilot saatleri, havacılığın ilk yıllarında askeri pilotlar için hayati önem taşıyan enstrümanlardı. 1920li ve 1930lu yıllar arasında birkaç farklı saat modelini envanterine dahil eden ABD Hava Kuvvetleri, pilotların kullanımıma yönelik olarak tasarlanmış Type A-7 sınıfı saatleri ile mekanik saatçiliğin profesyonel amaçlara da hizmet edebilen modeller üretmesi konusunda ilk örneklerden birini de hayat geçirmiş oldu. 1934 senesinde envantere eklenen Type A-7 kronograf modeli ise 50C yatık kadranı ve tek tuşla kontrol edilebilen mono-pusher chronograph özelliği ile hafızalara kazınan önemli bir model olmayı başardı. Saatin Type A-7 olarak tanımlanan referansının yanına aviation ( havacılık ) ve navigation ( yön bulma ) kelimelerinden türetilmiş ‘’ Avigation ‘’da eklendi.

_DSC3602-copy.jpg

İlk örnekleri yakın tarihin en önemli savaşlarından I. Ve II. Dünya Savaşı arasında üretilen Type A-7, pratikte sağ tarafa 50C eğimle yerleştirilmiş bir cep kronografının kayış ile kullanmaya uygun boynuz modifikasyonu ile kol saati şekline getirilmiş haliydi. Pilotların ellerini uçağın kontrollerinden kaldırmadan zamanı doğru ve çabuk bir şekilde görebilmeleri için yatay olarak yerleştirilen kadran ve yine pratiklik düşünülerek mono-pusher olarak tasarlanan kronograf fonksiyonu ile ön plana çıkan A-7 tipi saatler, uzun süre ABD Hava Kuvvetleri tarafından en çok tercih edilen pilot saatlerinden biri olarak görev yaptı.

Alman Hava Kuvvetleri’nin B-Uhr Flieger kronograf modelleri veya Fransız Hava Kuvvetleri’nin Type 20 olarak bilinen pilot saatleri ile birlikte bir döneme damgasını vuran Type A-7ler, özellikle vintage koleksiyonerleri tarafından yoğun rağbet gören askeri saat modellerinin başında geliyor.

_DSC3607-copy.jpg

Reprodüksiyon modeller konusunda Legend Diver ve Heritage 1935 gibi son derece başarılı örneklere imza atan Longines, saat tarihinin bu önemli tasarımına 2012 senesinde saat severlerin beğenisine sunduğu ‘’ Longines Avigation Type A-7  ‘’ modeli ile yeniden hayat veriyor.

Saatin 49mm çapındaki dev kasası paslanmaz çelikten üretilmiş. Modelin orijinal versiyonuna sadık kalarak yeniden tasarlanan Avigation A-7’nin arka kapağı da avcı kasa tabir edilen cep saatlerinde olduğu gibi yana doğru açılıyor. Kapağın iç kısmında saat ile ilgili bilgiler yer alıyor. Şeffaf pencereden ise kolon çarklı kronograf mekanizmasını seyretmek mümkün.

Ön ve arka kısımlarda safir camlar kullanılmış. Ön tarafta kullanılan camın hafif bombeli tasarımı saatin retro karakteriyle uyumlu duruyor.

_DSC3611-copy.jpg_DSC3653-copy.jpg

Saatin tek tuş ile kontrol edilebilen mono-pusher tarzı kronografınının kontrol butonu da yine modelin klasikleşmiş detaylarından kabul edilen kubbe tipi ayar tepesinin içine yerleştirilmiş. Sırasıyla başlat/durdur/sıfırla komutlarına cevap veren butonun basma hissi son derece kaliteli.

_DSC3613-copy.jpg_DSC3615-copy.jpg

Geniş çaplı kasayı başarıyla taşıyan boynuzların uzunluğu saatin bilekte dengeli durmasında önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

49mm gibi iddialı bir ebat ile gelen Longines Avigation Type A-7 ’yi gözlerden saklamak imkânsız gibi. Ancak kullanım konforu olarak beklenenin üzerinde bir performans sergilediğini de ayrıca belirtelim. Eğer çok ince bilekli bir kullanıcı değilseniz, Longines Avigation Type A-7 ’nin gün boyu kolunuzda olmasından rahatsızlık duymayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Saatin kadranı da yine dönemin askeri saat modelleri ile benzer şekilde siyah üzerine beyaz indeks ve kollara sahip şekilde tasarlanmış. Geniş siyah yüzey üzerinde kontrast beyaz renk kullanılarak hemen her ortamda kusursuz görüş sağlar hale getirilen kadranda küçük saniye alt kadranı, tarih penceresi ve bir de kronograf fonksiyonuna yönelik 30dk sayacı bulunuyor. Kadranın iç kısmında yer alan takometrik skala ve tarih fonksiyonunu saymazsak eğer, saatin kadranda kullanılan fontun tipine kadar orijinal Type A-7 modeline sadık kalacak şekilde tasarlandığını da söyleyebiliriz.

_DSC3606-copy.jpg

50C yatık tasarlanmış saat bize yarış pilotlarına özel hazırlanan modelleri de hatırlatıyor. Askeri pilotların saate bakmak için ellerini uçağın kontrollerinden kaldırma gereksinimini bertaraf eden bu tasarım için, saatin ayırt edici özelliklerinden en önemlisi diyebiliriz.

Özellikle eldiven ile kullanıldığında veya baskı altındaki ortamlarda sunduğu kolaylık ile ön plana çıkan tek tuş özellikli kronograf fonksiyonuna hayat veren mekanizma ise Longines’in farklı birkaç modelinde daha yer verdiği Calibre L788.2. Longines için ETA tarafından özel tasarlanan bu mekanizmanın perde arkasında kalan en önemli teknik özelliği ise şüphesiz kolon çarklı kronograf düzeneği. Oldukça yüksek fiyatlı saatlerde görmeye alıştığımız bu tasarım bize göre saatin en önemli özelliklerinden birini oluşturuyor. Tam kurulumda 54 saat güç rezervi sunan mekanizmayı arka kapakta yer alan şeffaf pencereden izlemek mümkün.

_DSC3654-copy.jpg

Saatin vintage karakterini pekiştiren siyah timsah derisi ve kontrast dikişli deri kordon ile gelen Avigation A-7, yine orijinal tasarıma sadık kalarak katlanır klips yerine standart tipte bir toka ile sunuluyor.

_DSC3612-copy.jpg

Reprodüksiyon modeller son birkaç senedir saat endüstrisi için oldukça önemli bir ürün grubu haline geldi. Efsaneleşmiş, kült tasarımları modern teknolojiler ile harmanlayan bu akıma başarılı modelleri ile öncülük eden Longines’i hem tekrar yaratmak için seçtiği model hem de modelin orijinal haline sadık kalma konusundaki hassasiyeti için tebrik etmek gerekir diye düşünüyorum zira bu derece başarılı bir re-issue modeli, hem de içinde kolon çarklı tek tuş kronograf kalibre ile, -5000USD gamında bir fiyat ile alabiliyor olmak kaçırılmaması gereken bir fırsat bence.

_DSC3625-copy.jpg

Benzer İncelemeler