alexa Longines | Heritage | 1918
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Longines Heritage 1918

Logo-Longines.jpg

Büyük ilgi gören Heritage Koleksiyonu’na eklediği yeni modellerle zengin arşivini saatseverlerle buluşturmaya devam eden Longines, 2017 yenilikleri arasında yer verdiği Heritage 1918 modeli ile inceleme köşemize konuk oldu.

Son yıllarda saat sektörünü kasıp kavuran Heritage trendinin isim babası kabul edilen Longines, birbirinden ilginç tasarımla ile dolu arşivinden ilham alan yeniden üretim modeller ile güncel koleksiyonunu zenginleştirmeye devam ediyor.

Geçmiş modellerin günümüz uyarlamalarından oluşan Heritage Koleksiyonu kapsamında yer alan modellerden biri olan Longines Heritage 1948, inceleme köşemizin bugünkü konuğu oldu.

longines-heritage-1918-2-.jpg

Longines Heritage 1948’in tasarımı, markanın arşivlerinde yer alan ve kökeni 1900ler’in başına dayanan tek tuş Bi-Compax kronograf özellikli bir model temel alınarak hazırlanmış, ancak orijinal modelin aksine, güncel versiyon üç kollu bir model olarak tasarlanmış.

longines-1918-vintage.jpeg

Longines Heritage 1948

Modelin paslanmaz çelikten imal edilmiş kasası için 41 ve 38.5mm çapında iki farklı versiyon bulunuyor. 38.5mm çapındaki versiyon Longines ürün grubu içerisinde bayan modeli olarak geçse de, 41mm’lik versiyonu fazla büyük bulan erkek kullanıcılar için gayet iyi bir alternatif olmuş. Bu arada 38.5mm’lik versiyonun pırlanta işlemeli bezele sahip bir versiyonu daha olduğunu hatırlatalım.

longines-heritage-1918-3-.jpg

Tamamı parlak yüzeylerden oluşan kasanın en önemli özelliği, ilginç boynuz tasarımı. Saat terminolojisinde Trench Watch (siper saati) olarak bilinen ve I.Dünya Savaşı’na katılan askerlerin, kadın kullanıcılar için üretilmiş küçük cep saatlerinin saat 12 ve 6 noktasına tel kaynatıp içinden kumaş veya deri kayış geçirerek kol saati haline getirerek elde ettiği saatlere gönderme yapan tasarım, kolda oldukça dikkat çekici bir duruş sergiliyor.  Ön yüzünde çizilmeye dayanıklı safir kristal camın yer aldığı kasanın arka yüzünde ise, üzerinde klasik Longines logosu bulunan, masif paslanmaz çelik kapak görev yapıyor. Kubbe formunda tasarlanmış ayar kolu ile ilham alınan orijinal modele sadık bir görüntü çizen kasanın su geçirmezlik değeri ise 30M olarak belirtiliyor.

longines-heritage-1918-4-.jpg

Parlak lake yüzey formuyla dönemin porselen kadranlı cep saatlerine gönderme yapan kadran için beyaz renk tercih edilmiş. Büyük rakam indekslerin ve mavileştirilmiş kolların eşlik ettiği kadranda, patina almış radyum görüntüsüyle saatin vintage havasını destekleyen koyu renk SuperLuminova fosfor dolgusu uygulanmış. Saat 6 noktasına yerleştirilen alt kadran küçük saniye fonksiyonu atanmış. Modelin genel vintage görüntüsüyle uyumlu olan bu detay, saat 6 markörü içine yerleştirilen tarih penceresi ile biraz bozulsa da genel anlamda kadran bütünlüğüne uygun bir görüntü sunmayı başarmış. Yana yatık el yazısı formunda hazırlanan klasik Longines logosu da yine modelin retro duruşunu tamamlayan detaylardan bir diğeri olarak kadranda yerini almış.

longines-heritage-1918-1-.jpg

Modelin içerisinde markanın Caliber Ref. L615 referanslı mekanizması kullanılmış. Swatch Group bünyesinde faaliyet gösteren markaların giriş ve orta seviye modellerinde sıkça rastladığımız Caliber ETA 2895/2 temel alınarak geliştirilen otomatik kurgulu mekanizma 4Hz hızında çalışıyor ve tam kurulumda 42 saatlik güç rezervi sunuyor.

longines-heritage-1918-5-.jpg

Longines Heritage 1918 model ailesi, tasarımın genel retro havasına olduğu kadar indeks ve kollarda kullanılan koyu SuperLuminova tonuyla da birebir uyumlu açık kahverengi timsah derisi kayışlar ile geliyor. Bej renk dikişlerle renklendirilen kayışlara, markanın logosuyla süslenmiş, paslanmaz çelik tokalar eşlik ediyor.

longines-heritage-1918-7-.jpg longines-heritage-1918-6-.jpg

Sektörün nabzını tutan SIHH ve Baselworld gibi organizasyonlarda tanıtılan yeni modellere bakacak olursak, Heritage ve Re-Issue kavramları saat endüstrisindeki popülerliğinden hala bir şey kaybetmemiş gibi görünüyor. Konseptin yaratıcıları arasında gösterilen Longines de geniş arşiv ve başarılarla dolu geçmişinden ilham alan yeni modellere bu konseptin en başarılı örneklerini sunmaya devam ediyor.

longines-heritage-1918-8-.jpg

Benzer İncelemeler