alexa Longines | Heritage | 1945
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Longines Heritage 1945

Logo-Longines.jpg

2017 senesine yine Heritage Koleksiyonu’na dahil ettiği birbirinden güzel retro karakterli modeller ile karşılayan Longines, sade tasarımı ve dikkat çekici renk paletiyle saatseverlerin büyük beğenisini kazanan Heritage 1945 modeli ile inceleme köşemize konuk oldu.

longines-heritage-1945-1-.jpg

Re-Issue ve Heritage kavramları söz konusu olduğunda akla gelen ilk markalardan biri şüphesiz Longines oluyor. İsviçre saat endüstrisinin lokomotif isimleri arasında yer alan markanın bu iki kavramın, günümüz saat dünyasında bulunduğu yere gelmesindeki rolü de tartışılmaz. Legend Diver modeli ile ciddi bir ivme kazanan Re-Issue ve Heritage kavramları, bugün markanın pek çok best-seller ürününe de ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Markanın 2017 yenilikleri arasında yer alan Heritage 1945 de bu akımın en son örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Longines arşivlerinde yer alan ve 1945 tarihine ait bir model üzerinden geliştirilen Heritage 1945, markanın bu konseptteki tecrübesini gözler önüne seren şık detaylar sunuyor.

longines-heritage-1945-6-.jpg

Modelin kasası, ilham alınan orijinal versiyondan farklı olarak 40mm çapında tasarlanmış. Retro tabanlı bir tasarım için biraz büyük bir ebat olsa da günümüz şartlarında optimal kabul edebileceğimiz kasa, tamamen parlak yüzey formuyla hazırlanmış. Kasanın en önemli özelliklerinden biri düz bezeli… Hafif kalın ve tam anlamıyla dümdüz yapısıyla modele biraz Military bir karakter de ekleyen bezelin, genel konsept ile uyumu kesinlikle çok başarılı. Hafif uzun ve kasaya sonradan eklenmiş gibi (en azından ön taraftan bakıldığında) duran boynuz tasarımı sayesinde 40mm kasanın ince bileklerde bile dengeli bir şekilde kullanılabilmesi sağlanmış. İnce tasarlanmış ayar kolu da modelin genel tasarımıyla uyum sağlamış. Ön yüzünde safir kristal cam, arka yüzünde ise Longines logolu masif paslanmaz çelik kapağın kullanıldığı kasanın su geçirmezlik değeri de 30M olarak ayarlanmış.

longines-heritage-1945-2-.jpg longines-heritage-1945-3-.jpg

Modelin bence açık ara en ilgi çekici kısmı kadranı. Oldukça minimalist bir şekilde tasarlanmasına rağmen, kadranda pek çok detaya yer vermeyi başaran Longines, bu işi yaparken ilham alınan orijinal modele sadık kalmayı da ihmal etmemiş. Zemin rengi olarak açık bakır tonu tercih edilmiş. Bu şık renk seçiminin yanında zemine metalik bir efekt eklemeyi de ihmal etmeyen marka, modelin retro karakteri ile müthiş uyumlu bir kadran yaratmış. Paslanmaz çelik noktalardan ve büyük rakamlardan oluşan saat markörlerine, vintage karakterli tasarımların vazgeçilmez detaylarından mavileştirilmiş kollar eşlik etmiş. Küçük saniye için tasarlanan alt kadranda daha parlak bir zemin tonu kullanılmış. Dalgalı otomatik yazısı ile retro görüntüsünü pekiştiren kadranda tarih penceresine yer verilmemesi de yine son derece yerinde bir tercih olmuş.

longines-heritage-1945-8-.jpg

Modelin içerisinde markanın ürün grubunda yer alan farklı modellerde de rastladığımız Caliber Ref L609.3. görev yapıyor. ETA 2895/2 baz alınarak geliştirilen 27 taşlı otomatik mekanizma tam kurulumda 42 saatlik güç rezervi sunuyor. Arkasında Swatch Group’un desteği bulunan Longines gibi bir marka bu modele pekâlâ orijinal modelde kullanılan elden kurmalı Caliber Ref. 12.68Z dengi bir mekanizma koyabilirdi diye düşünüyorum. Kullanıcıların geneli düşünüldüğünde otomatik mekanizmaların daha pratik olduğu aşikâr ancak bu derece orijinaline sadık kalarak tasarlanmış bir modelde elden kurmalı bir kalibre de eminim çok hoş bir detay olurdu.

longines-heritage-1945-4-.jpg

Model oldukça yumuşak nubuktan yapılmış kahverengi bir kayış ile geliyor. Saatin genel çizgilerine son derece uyumlu bir görüntü sunan kayış, kolda da gayet konforlu hissettiriyor. Kayışın uç kısmında parlak paslanmaz çelikten üretilmiş Longines imzalı bir toka yer alıyor.

longines-heritage-1945-5-.jpg longines-heritage-1945-7-.jpg

Heritage ve Re-Issue kavramlarının modern saatçilikteki öncü markalarından olan Longines’in yine fevkalade bir işe imza attığını rahatlıkla söyleyebilirim. Eğer retro tasarımlardan hoşlanıyor ancak gerçekten eski saatler kullanma konusunda tereddüt yaşıyorsanız Longines Heritage 1945 rafine görüntüsü ve aslına uygun tasarımıyla sizin için biçilmiş kaftan alternatifler arasında yer alıyor.

longines-heritage-1945-9-.jpg

Benzer İncelemeler